Şifalı Bitkiler

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişnişin Faydaları Nelerdir? Kişnişin Zararları Nelerdir? Kişnişin faydalarından tüm dünyada yemek şefleri baharat, süslemek ve lezzet vermek için kullanır. Kişniş kurutularak baharat olarak bir çok yemeğe kullanılabilirken kanserden korunma, cilt enfeksiyonlarına karşı, kansızlık sorunlarında, bağışıklık problemlerinde, sindirim bozukluklarında kişnişin faydalarından yararlanabilirsiniz. Kişnişin faydaları arasında A, B, C, D ve K vitaminleri, kalsiyum, florür, selenyum, demir, magnezyum, manganez, bakır, fosfor, çinko, potasyum ve sodyum mineralleri barındırır.

Kişnişin Faydaları

Tümör Büyümesini Engeller: Kişnişte yer alan içerikler ve antioksidanlar tümör büyümesini önleyerek DNA hücrelerinin korunmasında yardımcı olur. Tümör hücrelerinin büyümesinde engelleyici etkilere sahip olan kişniş kanser tedavisinde size yardımcı olur.

Ağrı Kesici Etkisi Var: Kişniş tohumlarında yer alan bileşenler ağrıyı tetikleyen reseptörleri harekete geçerek ağrının azalmasında yardımcı olur.

İltihaplanmaları Azaltır: Kişnişte yer alan antibakteriyel bileşenler vücuttaki iltihaplanmaların ve enfeksiyonların azalmasında son derece etkilidir. İltihaplanma sonucunda oluşan cilt tahrişler ve cilt şişliklerinin giderilmesine yardımcı olan kişniş bitkisi idrar söktürmede de vücuda katkı sağladığı için idrar yolu ile dışarı atılımda sağlanır.

Kolesterolü Düşürür: Kişnişte bulunan faydalı asit oranlar kandaki kolesterolün düşürülmesinde etkendir. Kardiyovasküler sağlıkta etkili olan kişniş sebzesi felç ve kalp krizi gibi semptomları azaltır ve kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolün yükselmesine destek verir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Sindirime Yardımcıdır: Kişnişte bulunan yağ asitleri sindirim sistemine yardımcı olarak bağırsakların hareketlenmesine yardımcıdır. Mide rahatsızlıklarında yardımcı olan kişniş kusma, mide bulantısı ve mide yanmalarının önlenmesinde etkendir. Yemeklerden sonra ya da yemekle birlikte tüketilen kişniş bitkisi ishal etkisi sağlayarak bağırsaklarda rahatlama sağlar.

Kan Basıncını Düzenler: Hipertansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerde kişniş tüketmek tansiyonun düşmesinde etken bileşenlere sahiptir. Kan damarlarının daha rahat olmasını sağlayan kişniş kan basıncından kaynaklı kalp krizi ve kalp semptomlarını azaltmakta başarılıdır.

Göz atmanızda fayda var: Yüksek Tansiyon Nedir? Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Ağız Ülserine Karşıdır: Kişnişte bulunan antiseptik özelliği ağız içinde oluşabilen yara ve iltihaplanmaların oluşumunu engeller. Ağız ülseri rahatsızlığına iyi gelen kişnişi tüketemiyorsanız kullandığınız diş macunlarında olmasını tercih edin.

Anemi Rahatsızlığı İçin:

Demir eksikliğinden kaynaklı anemi rahatsızlığına iyi gelen kişniş aneminin getirdiği bir çok sorunun da önüne geçmektedir. Özellikle halsizlik, yorgunluk ve kalp ritim problemlerine iyi gelen kişniş vücut sistemlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Güçlü Kemikler İçin: Kalsiyum değeri yüksek olan kişniş kemik sağlığını koruyan içeriklere sahiptir. Yaşlılıkta oluşan kemik erimelerine ve kemik kırılmalarının önüne geçen kişniş bitkisinin yapraklarından daha fazla faydalanılır.

Regl Dönemlerinde Faydalıdır: Regl dönemlerinde sık yaşanan sancılı ve ağrılı dönem bazı bayanlar için kabusa dönüşebiliyor. Kişniş bitkisi ağrılı regl döneminin oluşumunu engelleyerek daha stabil geçirmenize yardımcı olur.

Görmeyi Güçlendirir: A ve C vitamini dışında faydalı mineraller barındıran kişniş görme yetisini arttırarak bozukluk seviyesinin ilerlemesini engeller. İleriki yaşlarda görülebilecek olan sarı nokta göz hastalığı ve katarakt problemleri kişniş bitkisi sağlık diyetinde olması gerekir.

Bağışıklık Sistemini Arttırır: C vitamini vücudun daha güçlü, dirençli ve güzel olması için gerekli antioksidanlardandır. A vitaminin de katkısı ile bağışıklık sistemini arttıran kişniş yaprakları günlük almanız gereken c vitamininin üçte birini karşılıyor.

Kişniş Tohumunun Faydaları

 • Romatizma ve artrit gibi kemik ağrılarının oluşumunu engelleyen kişniş tohumunda faydalı yağ içeriklerine sahiptir.
 • Karaciğerin daha iyi çalışmasını destekleyen kişniş tohumları sindiriminde sağlıklı çalışmasını destekler.
 • Kandaki kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcıdır.
 • Kan şekerinin etkilenmesini sağlayan kişniş tohumları düşürülmesine teşvik eder.
 • İdrar söktürücü etkisi sayesinde bu bölgedeki iltihaplanmaları azaltır.
 • Kişniş tohumları tüketerek gıda ve su yolu ile oluşabilecek zehirlenme ve dizanteri gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
 • Mide rahatlaması sağlayan kişniş kilo almak isteyen kişiler için tavsiye edilir ve iştahın açılmasını sağlar.
 • Hazımsızlık, ödem ve şişkinlik için kişniş tohumları tavsiye edilir.
 • Kansızlık sorununa iyi gelen kişniş tohumları yorgunluk ve halsizliği de azaltarak vücuda direnç katar.

Kişnişin Zararları

 • Aşırı kişniş tüketimi sonucunda oluşabilecek yan etkiler hassas bünyelerde çok fazla tüketen kişilerde gözlemlenir.
 • Güneşe alerjiniz varsa kişniş tüketimi güneş hassasiyetinin artmasına neden olacaktır.
 • Aşırı tüketim sonucunda ishal ve regl döneminde fazla kanama gözlemlenmiştir.
 • Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için faydası yada zararı olup olmadığını bilmiyoruz. Bu nedenle tüketimden uzak durmanızda fayda var.
 • Kişniş bitkisini cildinize kullanmamaya özen gösterin. Kişniş deride tahriş ve kızarmalara neden olabilir.
 • Kan şekeri normalde düşük olan kişiler için kişniş bitkisi tavsiye edilmez.
 • Herhangi bir operasyona girecekseniz kişniş bitkisinden uzak durmanızda fayda var. Operasyon öncesi ve sonrası kullanımına 20 gün ara verilmelidir.
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı