Cinsel Sağlık

Kısırlıktan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Binlerce kez denedik, ancak hamile değilim. Bu şekilde düşünüyor ve kötü hissediyor olabilirsiniz, ancak doğurganlığın çeşitli faktörlerden etkilenen karmaşık bir mekanizma olduğunu bilmelisiniz. Metabolizmanız, fiziksel faktörler ve psikolojik stres, herhangi biri sebepten etkilenebilir. Hatta neden olduğu bilinmeyen kısırlık vakalarıda vardır. Ayrıca kısırlıktan korunmak için ne yapmak gerekir sorusu da sıkça araştırılmaktadır.

İlgili konumuz: Kısırlık Testleri Nasıl Yapılır?

Hamile kalabilmeniz için jinekoloğunuzu ziyaret edin ve tıbbi geçmişiniz, adet döngünüz gibi birçok emin olmadığınız konu hakkında bilgi alın. Sizde eksik bir durum var mı? Belki tek eksiğiniz ve tedaviniz dengeli beslenme bile olabilir.

En az bir yılın sonunda bebek sahibi olamadıysanız doktor ziyareti ve çok kapsamlı tarama gerekebilir.

Peki, kısırlıktan korunmak mümkün mü? Evet, genetik bir faktör söz konusu değilse, korunmak mümkün! Hatta genetik yatkınlık sebebi ile örneğin erkeklerin testislerinde olabilen varis erken teşhis ve takip ile kısırlık vakasına dönüşmeden kontrol altında tutulabilir. Elbette kısırlıktan korunmak için ne yapmak gerekir sorusuna verilecek yanıtlar bunlarla sınırlı değildir.

Gebe kalmanın önündeki engeller nelerdir?

Endometriozis, polikistik yumurtalıklar, menstrüel düzensizlikler, kilo sorunları , kontraseptifler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, sigara, alkol ve hatta fazla tüketilen kahve bile gebe kalmanın önündeki engellerden biridir.

Doğurganlık için sigarayı bırakın

Kısırlık vakalarının %13’ü tütün tüketimine bağlıdır. Kadmiyum, benzopiren ve nikotin gibi kötü sigara bileşenleri yumurtalıkta birikerek yumurtaya ve üreme organına zarar verir. Sigara içmek özellikle erken doğum riskini artırır.

Sigara bırakıldığında vücut hızla toksit maddeleri atar ve hamile kalma oranı artar.

Doğurganlık için vücut ağırlığı

Obezite, menstruasyon düzensizliğine ve doğurganlığın azalmasına neden olan yumurtalık fonksiyonundaki değişiklikler ile bağlantılı olan insülin metabolizması değişikliklerini içerir. Üstelik, vücut yağ rezervlerinde menstruasyon döngüsünün düzenleyici mekanizmasına müdahale edebilen bir hormon androstenedion vardır. Obezite doğurganlık oranınızı düşürür.

Eğer aşırı zayıfsanız evrimsel tarihin sonucu doğal koruma mekanizması devreye girer. Kadın vücusunda geekli besin stokları yoksa hamilelik için elverişli olamayacağından hamilelik gerçekleşmez.

Endometriozis

Endometriozise neyin neden olduğu hala bilinmemektedir. İnfertiliteye neden olabilir ve bu nedenle yumurtlama döngüsünü bloke eden hormonal ilaçlar ile tedavi edilebilir. İltihaplanmayı giderek azaltabilir veya anormal doku şekillerin kaldırabilir. Hastalık, gebeliği engellediği durumlarda, çoğu zaman farmakolojik veya cerrahi müdahale ile doğurganlık tekrar kazanılabilir.

Polikistik over sendromu

Yumurtalık mikropolistisisi veya polikistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık% 10’unu etkileyen bir hormonal bozukluktur. Yumurtalık dokusunda, ultrason muayenesinde görülebilen çok sayıda küçük kist oluşur ve sikluslar düzensizdir.

Aktif olmayan yumurtalıklar, çeşitli hastalıklara ve estetik rahatsızlıklara neden olan aşırı miktarda erkek hormonu üretir: sivilce, yağlı saçlar, obezite eğilimi ve daha fazla diyabet riski. Her zaman doğurganlığı etkileyen bir durum söz konusu değildir.

Tedavide etkili olan hormonal kontraseptifler oral veya transdermal olarak uygulanır ve testosteron üretimini azaltarak yumurtalıkları dinlendirir. Tedavisi bulunan hastalığın gebelik gerçekleştikten sonra sıkı takip edilmesi diyabet sebebi ile oluşabilecek riskleri en aza indirecektir.

İlginizi çekebilir: Erken Gebelik Belirtileri ve Erken Gebelik Neden Olur?

Adet düzensizlikleri

Regl olamamak veya atlaması daha kısa veya uzun süreli döngüler, farklı faktörlere bağlı olabilir. Periyodik bozukluklar, obezite, aşırı düşük kilo veya ani kilo kaybının sonucu olabilir.

Adetin kısa döngüde olması, genellikle luteal faz yetersizliğinden dolayı, yani ovulasyondan sonra progesteronun yetersiz üretimi, hormonu oral, vajinal ya da enjeksiyon yoluyla uygulanan kolayca çözülebilen bir bozukluktan kaynaklanabilmektedir. Aşırı uzun regl dönemleri, polikistik over hastalığı belirtisi olabilir.

İlginizi çekebilir: Adet Kanaması Nedir? Nasıl Oluşur? Evreleri Nelerdir?

Döngü süresindeki değişimlerin bir diğer sık karşılaşılan nedeni hipotiroidizm, yani tiroidin işlevinin azalmasıdır, bu nedenle tiroid hormonuzu kontrol ettirtmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Sonunda menstrüel düzensizlikler menopoz yaklaşımının göstergesi olabilir. Genç kadınlarda derken menopoz vakaları arttı. Adet döngüsünde düzensizliği durumunda, test yapmanızı öneririz. FSH hormonunun hematolojik dozajı ve transvajinal ultrasonografi. Yumurtalık rezervinin azalmasının tespiti durumunda,ovulasyonun farmakolojik uyarımı aşılama veya tüp bebek alternatifleri değerlendirilebilir.

Kısırlıktan korunmak için erken yaşlardan itibaren doktor kontrollerini yaptırmalısınız. Adı üstünde kontrol hasta olmadan rutin kontrollerinizi yapın. Sigara gibi vücudunuza zarar veren alışkanlıklardan uzak durun. Düzenli beslenin ve tabi uyku düzeninize kesinlikle dikkat edin. Son olarak kısırlıktan korunmak için ne yapmak gerekir sorusuna verilecek en güzel yanıtlar, doktorlardan elde edeceğiniz bilgilerdir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı