Cinsel Sağlık

Kısırlık Testleri Nasıl Yapılır?

Uzun süren korunmasız ilişkinin ardından bebek olmuyorsa bazı kısırlık testleri yapma zamanı gelmiş demektir. Bazı rutin muayeneler sonunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulabilir.

Kadın ve erkeğe birlikte farklı kısırlık testleri uygulanarak sorun varsa tespit edilebilir. İşte tanı için hangi testlere ihtiyaç duyulabileceği ile ilgili sizlere birkaç ipucu sunuyoruz.

İlginizi çekebilir: Kısırlık Tedavileri Nelerdir ? Kısırlık Tedavileri Nasıl Uygulanır ?

Kadınlar hamile kalmak için hangi testleri yapmalı?

Hormonal tarama ile kan testi, yumurtlama ve tiroit hormonları (progesteron, prolaktin, TSH, FSH, LH, östradiol, ST3, ST4) etkileyen hormon düzeyi değerlendirilmelidir. Yüksek FSH seviyeleri, oosit üretme zorluğuna işaret ediyor olabilir.

Vajinal tampon Özellikle Chlamydia’dan herhangi bir bakteri enfeksiyonu aramak için kullanılır.

Pelvik ultrason, vajinal yoldan ya da karın bölgesinden rahmi kontrol etmek için kullanılabilir. Genital organların iç morfolojisi ve patolojilerin incelenmesi için en etkili araçlardan biridir. .

Endoskopik muayene,spesifik bir tanı şüphesi varsa (uterin polip, miyom, yapışıklık, vb.) gibi ikinci bir seviye testidir. Bir uter boşluğun bir optik fiber endoskopu (histeroskop) yoluyla doğrudan görüntülenmesidir. Histeroskopide birçok durumda herhangi bir patolojiyi tedavi etmek için de kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Kısırlıktan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Erkekler Doğurganlık seviyesi için hangi kısırlık testleri yapmalı?

Erkekte doğurganlık seviyelerini tespit etmek için seminal sıvı kontrol edilmelidir. Spermiogram testi olarakta bilinene sperm testinde sperm sayısı ve hareketliliği gözlemlenir ve değerlendirilir.

Sperm sayısının yanı sıra şekil bozukluğu olup olmadığı da gözlemlenir.

Spermiomultura, spermiogram ile aynı zamanda uygulanabilir. Seminal sıvıdaki olası bakteri enfeksiyonlarını (Chlamydia ve Ureaplasma) tespit etmek için kullanılan bir muayene yöntemidir.

Hormonal oranlar, anormal bir spermiyogram sonucu alındığında gereklidir. Kan testi yardımı ile , FSH dozları değerlendirilir (erkekte çoğunlukla seminal sıvı ve sperm üretiminin içerdiği hormondur). Aynı zamanda testosteron, LH, östradiol ve prolaktin seviyeleri de analiz edilmiştir.

Ekodoppler Spémyogram ve obstrüktif muayene (fiziksel tıbbi muayene), erkek kısırlığının en sık görülen nedenleri arasında varikosel ihtimalini düşünüldüğünde skrotal düzeyde yapılan belirli bir ultrasonografidir.

Tüm bu kısırlık testleri bir sonuç vermediğinde erkek ve kadın kromozom testine(karyotipe) değerlendirilmesine alınabilir. Diğer bir deyişle, alınan kan örnekleri ile, çiftler arasındaki genetik uyumsuzluklar değerlendirilir.

Günümüzde tanının ardından tedavi için birçok alternatif tedavi şekli önerilebiliyor. Doktorunuza güvenmenin yanı sıra aklınıza gelen her soruyu sormalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı