Tüp Bebek

Kısırlık Tedavisi Nasıl Olur? Başarı Oranı Nedir?

Kısırlık Tedavisi Nasıl Olur? Başarı Oranı Nedir? Kadından ya da erkekten kaynaklı olabilecek nedenlerden ötürü, çiftlerin kısırlık (infertilite) teşhisinin konmasının ardından, mümkün olan tüm olasılıklarla tedavi sürecine alınmaları mümkündür.

Kısırlık teşhisinin nedenine bağlı olarak ve kısırlık teşhisinin erkeğe mi kadına mı konduğuna bağlı olarak farklı tedavi süreçleri ve yöntemleri uygulanmaktadır. Üreme organlarındaki bazı eksiklikler, tedavisi olmayan infertilite olarak tanımlanmaktadır.

Kısırlık nedeni hormonlardaki düzensizlik ya da eksiklikten kaynaklanıyor ise dışarıdan hormon dengesini sağlayabilecek tedavi süreci uygulanabilmektedir. Vücudun, verilen hormonlara verdiği tepkileri kontrol altında tutularak tedaviye devam edilmesi ya da tedavinin sonlandırılması kararı verilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Erkeklerde Kısırlık Nedenleri ve Belirtileri

Tedavisi Mümkün Olmayan Kısırlık Sorunları

Çeşitli hastalıklardan (kanser gibi) kaynaklı olarak, kadında yumurtalıkların ya da rahmin alınmış olması, kadının tedavisi mümkün olmayan kısırlık teşhisi ile yüz yüze kalmasına sebep olmaktadır.

Erkekte ise sperm oluşumunun çeşitli nedenlerle olmaması durumu, tedavi edilemez kısırlık olarak teşhis konmasına sebep olmaktadır. Hem erkekte hem de kadında çeşitli sebeplerden hormonal dengesizliklerden kaynaklı infertilite söz konusu olabilmektedir.

Hormonal dengesizlik bir derece daha tedaviye açık bir sorun olmakla birlikte, tüm kısırlık tedavileri sıkı kontrol altında tutulmalı, tedavi sürecine cevap alınamıyorsa kısa sürede tedavi sonlandırılmalıdır.

Kısırlık Tedavisinin Başarı Oranı

Kısırlığın nedenine ve durumuna bağlı olmakla birlikte, tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi kısırlık tedavisinde şifalı bitkiler, bilimsel tedaviye destek amaçlı kullanılabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki uzman doktor tavsiyesi, bilgisi ve kontrolü olmadan, bitkilerden destek almak yarardan çok zarar verebilir.

Kısırlık tedavisinin nedenine bağlı olarak tedavi sürecinin başarılı olup olamayacağı konusu, tedaviyi uygulayan doktor tarafından kişiye ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Hormonal tedavilerin başarı oranı, vücudun dışarıdan desteklenen hormonlara verdiği tepkiye göre değişmektedir.

Tedaviye başlamadan önce hiçbir şekilde tedavinin başarısı ile ilgili kesin cümleler kurulamamaktadır. Kısırlık tedavisi ve tedaviye vücudun vereceği tepki, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Göz atabilirsiniz: Kısırlık Nedir? Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri? 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı