Cinsel Sağlık

Kısırlık Tedavileri Nelerdir ? Tedavi Nasıl Uygulanır ?

Şüphesiz insanın üreme organları en mahrem sayacağı uzuvlarıdır. Bir sorun olduğunu kabul etmek ve doktora gitmek çoğumuz için zor alınan bir karar olabiliyor. Konulan teşhise göre yapılacak bir cerrahi müdahale düşüncesi bile bizi kararımızdan vazgeçmeye zorluyor. Oysa günümüzde cerrahi müdahaleler düşünülenin aksine oldukça basit uygulanıyor ve iyi sonuçlar alınabiliyor. Size kısırlık tedavileri hakkında bilgilendirmek için yazdığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kısırlık Nedir? Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri?

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopik uygulamalar tanı koymak ya da cerrahi tedavi için iki şekilde kullanılabilir. Tanı amaçlı ameliyatlarda gözlem yapılırken tedavi amaçlı müdahalelerde ise cerrahi yöntem için kullanılır. Gebe kalmanız için uygulanan cerrahi müdahaleler oldukça hızlı bir şekilde sonuçlandırılıyor.

Gelecekte tanı ve tedavi için sadece bu yöntemin kullanılacağı aşikârdır. Şuan bile jinekolojik ameliyatların %95’i bu yöntem ile yapılıyor. 1980’li yılların ortalarına kadar sadece tanı amaçlı kullanılan yöntem günümüzde tedavi amaçlı yani cerrahi yöntem olarakta yoğun şekilde kullanılmaya başlandı.

IVF-Diagnostik (Tanısal) Laparoskopi

Günümüzde yapılan muayene ve testlerin ardından kısırlığa yol açacak bir sebep görülmediğinde yapılan bir laparoskopi çeşididir. Tüp tıkanıklıkları, rahimdeki yapışıklıklar gibi testler ile tespit edilemeyen kısırlık sebepleri bu yöntemle kolayca tespit edilebilir.

Cerrahi Laparoskopi

Muayene ve ultrason teknikleriyle tespit edilen bir hastalığın tedavisine yönelik ya da organın tamamının alındığı cerrahi laparoskopik uygulamalardır. Ayrıca kısırlık tedavileri kapsamında başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Kısırlık Nedir? Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri?

Laparoskopik Endometriozis Cerrahisi

Laparoskopi endometriozis hastalığında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Uterus’u örten hücreler uterus dışına yerleştiğinde endometriozis oluşur. Hastalık çoğunlukla periton ve yumurtalıklara yayılır. Ayrıca uterus ile kalın bağırsak arasındaki bölgede yerleşir ve ağrılı lezyonlara neden olur. Daha sonraki evrelerde rahim, tüpler, yumurtalıklar ve bağırsakları birbirine yapıştırabilir ve ağrıya, infertiliteye ve kitle semptomlarına neden olur. Laparoskopi sırasında bu lezyonlar yanma veya lazer yoluyla buharlaştırma yoluyla ortadan kaldırılabilir.

Gebe kalamayan kadının% 50’si laparoskopik endometriozis cerrahisini takiben 12 ay içinde normal olarak hamile kalır.

Laparoskopik kist cerrahisi

Endometriomlar, laparoskopi ile ortadan kaldırılacak en yaygın kist tiplerinden biridir ve iyileşmeyen ısrarcı basit kistler ve dermoid kistler laparoskopik müdahaleler de gerektirebilir. Dermoid, Paraovaryan, Kistadenom kistleri bu yöntem ile tedavi edilir.

Laparoskopik Myom Cerrahisi

Miyomların çoğunluğu laparoskopik yöntem ile çıkarılabilir. Ancak miyomun boyutuna göre açık cerrahi operasyonda tercih edilebilir.

Laparoskopik histerektomi

Laparoskopik olarak uterusun çıkarılması mümkündür. Laparoskopik histerektomi tecrübeli doktorlar tarafından başarıyla yapılabilir. Uterusun bir kısmı laparoskopi ile serbest bırakılabilir ve daha sonra vajinadan çıkarılabilir. Bu süreç kısırlık tedavileri konusunda çokça tercih edilmektedir.

Laparoskopik uygulamalar hem estetik açıdan hem de günlük hayatınıza geri dönüş süresi düşünüldüğünde komplikasyonu oldukça az olan ve korkulmaması gereken bir uygulamadır.

Kısırlık Tedavisinde Endoskopik Cerrahi

Endoskopik operasyon dokularda en az hasar oluşturularak yapılan cerrahi müdahaledir. Endoskopi alanında uygulanmakta olan 2 temel yöntem vardır. Bunlar laparoskopi ve histeroskopidir.

Bu iki yöntem özellikle kadın hastalıkların da teşhis ve tedavisinde hızlı ve güvenilir çözümler sunuyor.

Laparoskopi Ameliyatı Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi karında küçük bir kesik açılarak, kamera yardımı ile görüntülenmesi ve gerekirse cerrahi müdahale operasyonudur. Bu küçük kesik ile tüm kadın hastalıkları ile ilgili cerrahi müdahaleler yapılabiliyor. Yani kısırlık tedavileri konusunda artık teknolojik süreçlerden de destek alınmaktadır.

Operasyonun açık ameliyat göre birçok avantajları nelerdir?

  • Ameliyattan kısa süre sonra hastalar iyileşirler (1-2 günde),
  • Hastanede kalma süresi azalır,
  • Ameliyat sonrası komplikasyonlar daha az olduğu gibi acıda daha azdır.
  • Hasta normal açık bir ameliyatla karşılaştırıldığında hızlı bir şekilde işine döner,
  • Karın bölgesi çevresinde büyük bir kesik olmadığından sonuç daha estetiktir.

Histeroskopi İnfertilite Teşhis ve Tedavisi

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce gebeliği etkileyen herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için histeroskopi tercih edilebilir. Kısırlığa neden olabilecek birçok patoloji olabilir. Adet kanaması, karın ağrısı ve hamile kalmamak için histeroskopi kullanılabilir. Soruna neden olan patoloji kamera tarafından yansıtılır ve tespit edilebilir.

Histeroskopi optik özel bir araç ile vajinaya girilerek rahimin gözlemlenmesidir. Hafif genel bir anestezi ile yapılan operasyonlarda 30 dakika içerisinde işlem bitiyor.

Histeroskopi, Tüp Bebek (IVF) tedavisi gören kadınlarda tercih edilen en yaygın yöntemlerden biridir. İnfertilite durumunda karşılaşılan en yaygın sorun düşüklerdir. Bu yöntem düşüklerin sebebinin belirlenmesine yardımcı olabiliyor.

Ayrıca periyot düzensizlikleri saptanarak tedavi edilebilir. Polip, tümör ve diğer uterus sorunlarının tanı ve tedavisinde destek bir operasyondur.

İlginizi çekebilir: Kısırlık Testleri Nasıl Yapılır?

Kısırlık ve Kök Hücre Tedavisi

Kısırlığı kök hücre yöntemi ile tedavi etmek mümkün müdür? Evet, Azoospermi, yani tahlillerde menide hiç sperme rastlanmayan kişiler için artık umut var. Pittsburgh Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre oositleri dölleme kalitesine sahip spermlerin spermatogonial kök hücrelere kriyoprezervasyonundan sonra transplantasyonundan elde edilebileceğini gösterdi.

Yeni araştırmalar testis içinde yer alan kök hücrelerin hormon tedavisi ile olgun sperme dönüşebileceğini gösterdi.

Transplante spermatogonial kök hücrelerin primatlarda mükemmel işlevsellikte meni üretebildiğini gösteren ilk çalışma oldu. Erkeklerde kısırlık konusunda büyük ilerleme kaydeden Pittsburgh Üniversitesi’nden Kyle Orwig’in ekibinin Cell Stem Cell üzerinde yayınladığı son bilgilere göre; özellikle genç yaşta kanser hastası olan ve kemoterapiden sonra doğurganlık şansını kaybetmiş hastalar için umut ışığı oldu.

Kanser hastaları kemoterapi ve radyoterapi sonrası doğurganlıklarını kaybediyorlar. Çünkü kemoterapi gibi tedavi yöntemleri sadece hastalıklı hücreleri değil sağlıklı hücreleri de etkiliyor.

Bu tip hastalar için umut verici bir keşif olan , spermatogonial kök hücrelerin, yani spermlere hayat veren kriyoprezervasyonu (embriyo dondurma) yöntemi bir hayvan üzerinde denendi. Pittsburgh Üniversitesin de çalışmalara devam ediliyor. Mekanizmanın mükemmel çalıştığını bulmak için kısırlık tedavisinde kullanılan yaygın bir ilaçla tedavi öncesi alınan kök hücrelerini dondurarak saklayıp, tedaviden sonra tekrar enjekte ederek çoğu zaman hücrelerin aslında sperm ürettiklerini fark ettiler. Ve elde edilen sıvı oositleri döllemekte ve mükemmel sağlıklı embriyolar üretmekte kullanıldı. Sonuç oldukça başarılı! Bu, aynı zamanda, kemoterapötik tedaviden bağımsız olarak, spermatogonial kök hücrelerin infertil primatlara nakledildiği durumlarda da olumlu sonuçlar verdi.

Pozitif sonuçlara bakarak tüm dünyada yöntem kullanılmaya başladı. Fakat bilim adamları, bu metodun uygulanması ihtimalleri konusunda ihtiyatlı olma eğilimindedirler. Orwig, “Hâlâ bir cevap bekleyen çok sayıda soru var” dedi. “Bu çalışmayla sadece spermatogonial kök hücrelerin teknik olarak kriyoprezervasyonunun mümkün olduğunu gösterdik, ancak hala çok fazla soruda net bir cevabımız yok. Tüm kuşkuları ve tehlikeleri ortadan kaldırmak için araştırma yapmaya devam edeceğiz “.

Bu araştırmalar devam ederken doğacak çocuk üzerinde etkisi henüz bilinmiyor. Bu sebeple konu hakkında uzmanlar yöntemi uygulamak yerine bir süre daha araştırmaları izleyerek daha fazla bilgiye sahip olunmasından yana olduklarını belirtiyorlar

İlginizi çekebilir: Kısırlıktan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı