Tüp Bebek

Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık nedir kısaca; kadında ya da erkekte olan üreme fonksiyonlarının çalışmaması, yetersizliği ya da eksikliği nedeniyle bebek sahibi olma olasılığının olmaması olarak tanımlanabilir. Kısırlık kadından ya da erkekten kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Çiftlerin bebek sahibi olma olasılığı araştırılırken hem kadın hem de erkek inceleme altına alınmaktadır.

Kısırlığın ortaya çıkışı kadınlarda ve erkeklerde farklı tetkikler ve araştırmalarla ortaya çıkmakta olup, genellikle bir yıllık bir süre içerisinde normal yollardan ve korunmadan deneme yapmasına rağmen bebek sahibi olamamış çiftlerde kısırlık (infertilite) ile ilgili araştırmaların yapılması uygun görülmektedir.

Erkekte kısırlık araştırmaları yapılırken alınan sperm örneği incelenirken, kadında kısırlık araştırmaları, kanda hormon testleri, USG görüntüleme, yumurtlama takibi ile fiziksel yapının kontrolü ile gerçekleşmektedir. Kısırlık Nedir? Sorusuna yanıt bulduktan sonra şimdi de neden oluştuğuna dair bilgilere geçelim.

Kısırlığın Oluşma Nedenleri?

Kısırlık hem kadında hem de erkekte doğuştan gelen üreme fonksiyonu bozukluğu ile oluşabileceği gibi zaman içinde aşırı stres ve baskı altında olma, aşırı alkol ve sigara kullanımı, düzensiz ve sağlıksız beslenme gibi faktörler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Kadın ve erkekte üreme organlarının eksikliği de kısırlığın temel sebepleri arasındadır.

İlginizi çekebilir: Kısırlık Testleri Nasıl Yapılır?

Çeşitli hastalıklar sebebiyle kadının yumurtalıklarının ya da rahminin alınmış olması kadının ilerleyen dönemlerde bebek sahibi olmasını imkansız kılmakta, dolayısıyla kadında kısırlık meydana gelmektedir. Çeşitli nedenlerle erkekte sperm olmaması durumu, erkekte kısırlık nedenlerinin başında gelir.

Bazı durumlarda, hormonal dengesizlikler de kısırlığa sebep olabilmektedir. Bazı hormonların dışarıdan müdahale edilmesi mümkündür ve hormon dengesi sağlanabilmektedir. Ancak bu durumun gerçekleşme ihtimali çok düşüktür.

Kısırlığın Tedavisi Var Mıdır?

Kısırlığın oluşum nedenine ve durumuna göre kısırlık tedavisi mümkün olduğu durumlar söz konusu olmakla birlikte, doğuştan gelen üreme fonksiyonlarındaki bozukluklar ile üreme organlarının çeşitli sebeplerle eksilmesi kısırlığın tedavisini imkansız hale getirmektedir.

Detaylar: Kısırlığın Tedavisi Var Mıdır?

Çiftlerden herhangi birine infertilite yani kısır teşhisinin konmasının ardından, uzman doktorların kontrolünde tedavi mümkün ise gerekli işlemler yapılmaktadır. Tüm yapılanlara rağmen üreme fonksiyonlarında ya da hormonlarda olumlu gelişme sağlanamayan çiftlerde tedavi sonlandırılır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı