Cinsel Sağlık

Kısırlık Nedir? Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri? 

Her kadının rüyasıdır çocuk sahibi olmak. Maalesef bayanların %25’i hamile kalmak için tıbbi yardım almaktadır. Bu makalemizde, sizlere sorunu daha iyi bilmek için kısırlık nedir kadınlarda kısırlık nedenleri nelerdir? bu konuyu anlatacağız. 

Kısırlık nedir ?

Kadınlarda kısırlık (infertilite), hamileliğin olmaması veya geçmişte hamile olmasına rağmen sonraki süreçte hamilelik olmamasına denir. Kadınların yaklaşık %25’i doğuştan ya da sonradan kısır olmaktadır.  

Kısırlık testleri ile ilgili yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Kadınlarda kısırlık nedenleri 

Kısırlık tanısını sadece doktorlar koyabilir. Bu tanının konması için öncelikle doktor muayenesi olmanız gerekmektedir. Doktorunuzun istemesi durumunda gerekli tetkikler sonucunda, kısırlık tanısı konur. Daha sonra ise tedavi safhası başlar. Kadınlarda kısırlığın sebebi %85 gibi bir oranda tespit edilebilirken, bazı nadir durumlarda nedeni bulunmamaktadır. Kadınlardaki en yaygın görülen kısırlık nedenleri; endometriozis, yumurtlama sorunları ve tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. 

Göz atmanızda fayda var: Kısırlık Tedavileri Nelerdir ? Tedavi Nasıl Uygulanır ?

1- Yumurtlama sorunları

Kadınlarda en çok rastlanan kısırlık nedenidir. Yumurtlama işlemi gerçekleşmeden, döllenme ve hamilelik oluşmamaktadır. Yumurtlama sorunu, yumurtlamanın az ya da hiç olmamasından kaynaklanmaktadır. Örnek verecek olursak; kadınlarda görülen âdet kanamalarının, az veya hiç olmadığı durumlar yumurtlama sorunu olduğuna işaret eder.  

2- Tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması

Tüplerin biraz ya da komple kapanması yani tıkalı olması durumunda, döl ile yumurtanın bir araya gelmesini engellemektedir. Tüplerdeki bu hasarın birçok sebebi olabilir. Endometriozis ya da farklı bir operasyon sonucu, dış gebelik sonrası, cinsel birliktelikler sonrası bulaşılan hastalıklar, çocuk iken kapılan verem mikrobu gibi… 

3- Endometriozis

Kadınlardaki rahim içerisindeki dokunun, rahmin dışarısında gelişim göstermesine endometriozis denir. En çok, rahmin kaymasını engelleyen bağlarda, rahmin yüzeyinde, tüplerde ve yumurtalıklarda görünmektedir. 

Adet olmadan ya da sonrasında gerçekleşen ağrılar, cinsel birliktelik esnasında ya da sonrasında, düzenli olmayan güçlü adet periyodları, kısırlık en önemli ve en sık görülen belirtileridir. Daha nadir görülen belirtileri ise, adet sırasında ishal, kabızlık ve diğer sindirim sistemi hastalıklarıdır. Endometriozis, çok nadir durumlarda, bayanlarda belirti göstermeyebilir. Endometriozis görülen kadınlarda, ortalama yüzde ellisinin hamile kalabilmek için tedavi görmesi gerekmektedir. Ayrıca kısırlık şüphesi ile doktora gidenlerin ortalama yüzde 25’inde endometriozis tanısı koyulmaktadır. 

İlginizi çekebilecek konu: Kısırlıktan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı