Şifalı Bitkiler

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı pancarın faydaları neredeyse tüm dünya tarafından yararlanılıyor. Kırmızı rengi ile anemiye iyi gelen kırmızı pancar faydaları arasında kanserden korunma, cildin sağlıklı olması, karaciğerin temizlenmesi, kan dolaşımının artması solunum problemleri, göz sağlığını arttırması ve yatak soğukluğunu gidermesi en bilinen özellikleridir. A, B, K ve C vitaminleri, bakır, potasyum, manganez ve demir mineralleri kırmızı pancarın faydalarında bulunur.

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kanser Riskinden Koruyor: Kırmızı pancarda bulunan bileşenler kolon, deri ve akciğer kanserlerine karşı koruma sağlar. Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen içeriklere sahip olan kırmızı pancar kansere neden olan riskleri de nötralize eder. Pancarın kendisi de pancarın suyu da hücrelerin mutasyona uğramasını engeller ve kanser hücre büyüme hızını yavaşlatır.

Kalp Sağlığını Arttırır: Pancarlarda yer alan içerikler kalp rahatsızlıklarından felç ve kalp krizi sorunlarına karşı koruyuculuk sağlar. Kardiyovasküler rahatsızlıklarda etken olan kırmızı pancar kronik inflamasyonu önler. Lif değeri yüksek olan kırmızı pancar kolesterol seviyesini düzenler ve iyi kolesterolü arttırıp kötü kolesterolü azaltır.

Beyin Gelişimini Destekler: Pancar içinde nitratlar bulunur ve bu nitratlar beyin nörolarının artmasına yardımcı olur. İçeriğindeki etkenler beyin oksijenlenmesini arttırarak demans ve yaşlılıkta görülen hastalıkların görülme sıklığını arttırır. Beyne giden kan akışını arttıran pancar bellek gelişimini destekleyerek hafızanın güçlenmesine yardımcıdır.

Afrodizyak Etkisi Bulunur: Yatak soğukluğunun giderilmesi için çok eski çağlardan beri tavsiye edilen biridir. Libidonun artmasını sağlayan kırmızı pancar cinsel isteğin artmasında yardımcı olurken cinsel yaşamın düzene girmesi için etkendir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Lif değeri yüksek olan her besin gibi pancarda kilo verme sürecinde destekleyicidir. Vücutta detoks etkisi oluşturan pancar toksinlerin atılımını hızlandırır ve kilo almaya neden olan zararlı bileşenlerin giderilmesini sağlar. fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için pancar ve pancar suyu tüketilebilir. Metabolizmanın artmasında da yardımcı olan pancar yorgunluk ve halsizliği gidererek daha hareketli ve aktif olmanızı sağlayacaktır.

Solunum Sistemine Faydaları: C vitamini deposu olan pancar serbest radikallerin vücuda verdiği zararı hafifleterek solunum sistemini rahatlatır. Beyaz kan hücrelerin aktifleşmesini sağlayan kırmızı pancar astım ve bronşit gibi üst solunum yollarındaki problemleri azaltarak enfeksiyon ve hastalıklardan sizi koruyacaktır.

Bağışıklığı Güçlendirir:

Pancarda bulunan vitamin, mineral ve antioksidan desteği kış hastalıkları ile savaşmak için birebirdir. C vitamini ve B kompleksleri ile antioksidanlar birleşince halsizliğe yorgunluğa ve oluşan sürekli ağrılara iyi gelir.

Görmeyi Geliştirir: Kırmızı pancar özellikle belirli bir yaşı geçmiş kişilerde görülen sarı nokta göz hastalığı ve katarakt hastalıklarına karşı koruyuculuk içerir. Serbest radikallerin göz hücrelerine verdiği zararı önleyen kırmızı pancarda göze destek olan A vitamini içerir.

Sindirim Sistemini Destekler: Lif değeri yüksek olan kırmızı pancar kabızlık ve ishal sorunlarına karşı vücutta koruyuculuk sağlar. Zehirli maddelerden vücudu koruyan kırmızı pancar sindirim sağlığını koruyarak iyileşmesine yardımcı olur.

Kemikleri Güçlendirir: Magnezyum, bor ve bakır içeren kırmızı pancar kemik dokusunun güçlenmesine destek verir. Potasyum değeri de bulunan kırmızı pancar kalsiyumu arttırır.

Pancar Nasıl Yenir?

Salata ve Çorbalarda: Çorbalara veya salataya kullanmak istediğinizde dış kabuğu soyulup çiğ şekilde kullanılabilirken haşlanarak da çorba ve salatalara uygulanabilir.

Pancar Turşusu: Pancar turşusu sirke ile yapılarak tüketilebilir. Hazır olarak da marketlerde bulabileceğiniz pancar turşusu kalorisi düşük diyet lifi yüksek tavsiye edilen yiyecektir.

Pancar suyu: Pancar suyunu tek başına içmek ağız gelebilir. Bu nedenle anemi rahatsızlığı içinde tavsiye edilen pancar suyunu havuç suyu ile karıştırıp içebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı