Genel Sağlık

Kırmızı Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Kırmızı mercimeğin faydalarından yararlanmak enerji içeceği içmek ile neredeyse eşdeğerdir. Kırmızı mercimeğin faydaları için A, B, C ve K vitaminleri, selenyum, kalsiyum, bakır, demir, çinko, potasyum, magnezyum, fosfor ve potasyum mineralleri bulunur. Kırmızı mercimek diğer mercimek türlerinin arasında en lezzetli olanıdır ve çorbalarda, gün menülerinde ve yemeklerde kullanılır. Kırmızı mercimeğin faydaları arasında zayıflamaya yardımcı, yaşlanma etkilerini yavaşlatması, diyabetik rahatsızlıklar, kalbin korunması, sindirim sağlığı ve bağışıklığın güçlendirilmesine yardımcıdır.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kırmızı mercimekte yer alan çinko, B6 ve demir minerali bağışıklığın güçlenmesini sağlayan maddelerdir. Beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlayan kırmızı mercimek vücudun mikroplarını ve patojenlerini uzaklaştırmak için faydalıdır. Güçlü antioksidan değeri bulunan kırmızı mercimek birçok hastalığa karşı direnç göstermeyi sağlar.

Yaşlanma Karşıtı Etkilerini Uzatır: Kırmızı mercimeğin lezzeti ve sağlığa faydaları dışında cilt sağlığını da iyileştirme etkisi vardır. Protein ve lif değeri yüksek olan kırmızı mercimekte antioksidan değeri de bir hayli yüksek olduğu serbest radikallerin giderilmesi sağlanır ve hücre hasarının önüne geçer. Haftada 2 kere kırmızı mercimek yiyerek yaşlanma etkilerini yavaşlatabilirsiniz.

Kemik Yapısını Arttırır: Kırmızı mercimek iskelet yapısının güçlenmesini sağlayarak kemik ve diş sağlığını arttırır. Kalsiyum değeri yüksek olan kırmızı mercimek de magnezyum ve fosfor mineralleri de kemik dokusunu destekler.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Kilo vermeye destekleyici olan kırmızı mercimek yağ oranı düşük lif değeri yüksektir. Lif değeri yüksek olduğu için diyet yemeklerinizde mutlaka olması gereken besinlerdendir. İştahın kontrolünde yardımcı olan kırmızı mercimek düzenli olarak tüketilebilir.

Göz Sağlığını Korur: A, C ve E vitamine sahip olan kırmızı mercimekte gözü destekleyen bakır ve çinko mineralleri de yüksektir. Kırmızı mercimekte yer alan besin değerleri ileride oluşabilecek sarı nokta hastalığı ve katarakt rahatsızlığının önlenmesi sağlanır.

Cilt Yaralarını Onarır: Cildin daha güzel olmasını isteyenler kırmızı mercimeği sofrasından eksik etmesin. Kırmızı mercimekle hazırlanmış cilt maskeleri ve cilt tonikleri ciltteki kirlerin temizlenmesini sağlayarak cildi mikroplardan arındırır. Peeling etkisi ile cildi yumuşatan kırmızı mercimek fazla yağı temizler ve sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur.

Kanser Riskinden Korur: Kırmızı mercimek de dahil diğer mercimek türleri de kanser riskine karşı vücudu korur. İçeriğinde yer alan lif, folat ve selenyum mineralleri kolon, akciğer ve meme kanserlerine karşı vücudu koruma altına alır.

Kalp Sağlığını Destekler:

Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol rahatsızlıkları kalp hastalıklarını tetikleyen iki önemli faktördür. Kırmızı mercimekte yer alan lif değeri kolesterolün düşmesinde etkendir ve potasyum değeri sayesinde de yüksek tansiyonu engellemektedir. Kalp semptomlarının azalmasında yardımcı olan kırmızı mercimek felç ve kalp krizi risklerinden bünyeyi korumaktadır.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Kırmızı mercimekte yer alan lif değeri sağlıklı sindirimin desteklenmesinde önemli bir etkendir ve toksik maddelerin dışarı atılımından yardımcıdır. Çözünebilir lif barındıran kırmızı mercimek bağırsak sağlığını destekleyerek aktif çalışmasını destekler.

Diyabetik Rahatsızlıklarında Faydalıdır: Düşük glisemik indekse sahip olan kırmızı mercimek kan şekeri düzeylerini kontrol eder ve dengede kalmasına yardımcı olur. Diyabetli insanlar için tavsiye edilen kırmızı mercimek haftada 2 – 3 kez menülerde yer alabilir.

Kırmızı Mercimeğin Zararları

Aşırı kırmızı mercimek tüketimi şişmanlığa neden olabilir.

Hassas bünyeye sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilen kırmızı mercimek böbreklerde sıkıntılara da sebebiyet verebilir.

Çok fazla tüketildiğinde gaz ve şişkinliklere neden olabileceği için ölçülü tüketmekte fayda vardır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı