Şifalı Bitkiler

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

Kırk kilit otunun bilinen bir diğer adı da atkuyruğu otudur. Kırkkilit otunun faydaları arasında en bilinen özelliği fosil olmasıdır ve birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılır. Kırkkilit otunun faydaları kanser riskine karşı korunma, solunum yollarını rahatlatma, bağışıklığın güçlenmesi, detoks etkisi olması, cilt ve saç sağlığını koruması yer alır. A, B, C, E ve K vitaminleri, sodyum, manganez, potasyum, bakır, çinko, kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum mineralleri kırkkilit otunun faydaları arasındadır.

Kırkkilit Otunun Faydaları

Böbrek Sağlığını Korur: Kırkkilit otu böbrek bozukluklarının ve vücudun sıvı tutmasının iyileştirilmesine yardımcı olur. Diüretik etkisi bulunan kırkkilit otu bitkisi böbrek taşlarının atılımında destektir. Mesanede yer alan iltihaplanmaların giderilmesinde yardımcı olan kırkkilit otu vücudun su ihtiyacını tetikleyerek idrar akışını düzenler.

Regl Dönemi İçin: Regl dönemlerinin düzensiz olması ve aşırı kanamaların gelmesi sıkıntılı bir süreçtir ve kırkkilit otu bitkisi adet dönemini düzenleyerek kanamalarının düzenli olması sağlanır. Aşırı bir kanamanız varsa mutlaka doktora danışmalısınız.

Göz atabilirsiniz: Adet Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Güçlü Kemikleri Destekler: Kırkkilit otu ile çabuk kırılan ve zayıf kemiklere sahip olan kişiler için tavsiye edilen bitkiler arasındadır. Silika değeri yüksek olan kırkkilit otu kemik dokularının onarımını ve kemik yapısını desteklediği gözlemlenmiştir. Kolajen değeri yüksek olan kırkkilit otu kalsiyum değeri ile yüksektir.

Alerjilere İyi Gelir: Ciltte oluşan kaşıntı ve tahrişlere iyi gelen kırkkilit otu antiinflamatuar etkisi ile cildin rahatlamasını sağlar ve lekelerin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Solunum Yollarını İyileştirir: Kırkkilit otu çayı tüketimi üst solunum yollarından bronşit, öksürük ve gribal enfeksiyonlara karşı solunum bozukluğunun tedavi edilmesinde yardımcıdır. Günde iki kere içerek sağlıklı hale gelebilecek olan kırkkilit otu mukozaların rahatlamasını sağlar. Bunun için çayı da içilebilirken buharının da solunması üst solunum yollarına iyi gelmektedir.

İltihaplanmaları Azaltır: Vücut üzerinde oluşan iltihaplanmalara ve şişliklere iyi gelmektedir. Kılcal damarların rahatlamasını sağlayan kırkkilit otu ciltteki kabarıklık, iltihaplanma ve kızarıklıkların oluşumunu iyileştirir ve çatlaklara iyi gelir.

Diyabet Sağlığını İyileştirir: Diyabet rahatsızlıklarında sık görülen kan şekerinin yükselmesi kırkkilit otunun günde bir kez alınması ile düşüş sağlanabilir. Kan şekerinin dengeli seviyede kalması için yemeklerden önce alınabilen kırkkilit otunun kapsüllerinde de doktorunuza danışarak temin edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Hafızayı Güçlendirir: Hafızanın güçlenmesinde önemli bileşenlere sahip olan kırkkilit otu bellek gelişiminin artmasını sağlayarak beyindeki sinirlerin onarımını sağlar. Kırkkilit otunda bulunan nikotin beyin ve sinir sisteminin uyarılmasında destek verirken hafızanın güçlenmesine de yardımcıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Mikroplardan ve toksinlerden kurtulmanızı sağlayan kırkkilit otu bitkisi zehirli atıkların ve yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlayacaktır. Antibakteriyel etkisi sayesinde bağışıklık seviyesini güçlendiren kırkkilit otu enfeksiyonların dezenfekte olmasını sağlar.

Uykuyu Düzenler: Anksiyete tedavisi için daha yüksek dozlarda kullanılması gerekirken flavanoid içerdiği için sakinleştirici etkiye sahiptir. Stresten muzdarip olan insanlar için tavsiye edilen kırkkilit otu stresten dolayı kaçan uyku bozukluklarının önüne geçmektedir.

Kanserden Korur: Kırkkilit otu bitkisi kanser hücrelerinden sizi korurken kanser tedavisinde kemoterapinin verdiği zararları en aza indirir. Vücuttan toksinleri uzaklaştıran kırkkilit otu antioksidan etkisi sayesinde kanser oluşumunu önemli derecede önlenebilir.

Ağız Bakımı Yapar: Kırkkilit otu çayı ya da bu çayla yapılan gargara ağız bakımı yaparak ağız yolu ile bademcik yolunun da iltihaplanmasını azaltır. Diş etlerindeki kanamaların azalmasında destekleyici olan kırkkilit otu ağız içinde oluşan yaraların ve mikrobiklerinde azalmasına yardımcı olur.

Tırnakları Güçlendirir: Kırkkilit otu ile yaptığınız çay ile tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz. Tırnaklarınızı bu su ile ovalayın ve gün aşırı bu suda 2 – 3 dakika bekletin. Kırkkilit otu aynı zamanda tırnakların üzerinde oluşan beyaz lekelerinde oluşumunu engeller.

Saçları Güçlendirir: Kırkkilit otu bitkisi antioksidan ve silikon içermesi ile tırnakları güçlendirdiği gibi saçlarında bakımını sağlar. Saç dökülmesi, stres ve ateş gibi hastalıkların oluşumundan kaynaklı saç dökülmelerini önler ve saç kırıklarını onarır.

Cildi Besler: Kırkkilit otu bitkisi antibakteriye özellikleri ve antioksidan barındırması ile ciltteki deformasyonları azaltır. Cilt kızarmaları, tahrişleri, yaraları ve döküntülerin giderilmesine yardımcı olan bitki kırışıklık ve yaşlanmayı da kolajen içeriği sayesinde yavaşlatıyor.

Kırk Kilit Otu Çayının Faydaları

  • İdrar söktürücü etkisi ile çok eski zamanlardan beri kullanılan kırkkilit otu bitkisi idrar yollarındaki mikropları ve enfeksiyonları da hızlıca atar.
  • Hücre yenilenmesi sağlayan kırkkilit otu cildin yenilenmesinde faydalıdır.
  • Solunum yollarını rahatlata kırkkilit otu bronşit ve astım gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltır.
  • Bellek gelişimini destekleyen bitki hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.
  • Kanser hücrelerinin çoğalmasını ve üremesini engeller.
  • Yaşlılıkta oluşabilecek olan kemik dokularının eksilmesinde destek sağlarken kemik erimelerinin önüne geçer.

Kırk Kilit Otunun Zararları

Yeni anne olmuş kişiler ve anne adayları kırk kilit otunun kullanımından kaçınmalıdır. Çünkü bu konuda yeterli bilgi yer almamaktadır.

Vücuttaki timain seviyesi düşükse kırkkilit otu da tiamin düşürücü etkisi ile uzak durulmalıdır. Alkol kullananlarında tüketmesi önerilmez.

Şeker hastalığı varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı