Saç Bakımı

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Kınanın saça faydaları arasında en çok bilineni saçların sağlıklı uzatmasıdır. Kınayı doğal olarak aktarlardan satın alarak kullanıp kınanın faydalarından yararlanabilirsiniz. Saç büyümesi, saçın sağlıklı uzaması, saç tellerinin kalınlaşması, dökülmelerin azalması ve doğal bir renk vermek için kınanın faydaları oldukça güçlüdür. Su ile karılarak saça uygulanabilen kına, diğer faydalı bitkisel ürünlerle de harmanlanıp saçlara uygulanabilir.

Kınanın Saça Faydaları

Saç Derisini Besler: Saç derisini rahatlatan kına anti mikrobiyel özelliklere sahiptir. Saç derisi sağlığını olumlu yönde destekleyen kına kepek gibi kafa derisinde oluşan ve saç sağlığını bozan etmenlerle savaşır.

İlginizi çekebilir: Kınanın Faydaları

Saçın Nemlenme Seviyesini Arttırır: Saç tellerinin her birinin etrafına koruyucu bir bariyer oluşturarak nemin kilitlenmesine yardımcı olur ve saçınızı koruma altına alır. Saçınız için kullandığınız nemlendirici saç maskeleri ekstra nemlenmesine yardımcı olur. Nemi arttırılmış saçın kırılma ve kopma olasılıkları da azalır.

Saçın Yağ Seviyesini Dengeler: Kına saç foliküllerinin yağ üretimini dengeleyerek saçın Ph seviyesini arttırır. Kepek sorununa iyi gelen kına mükemmel etkiler sağlayarak fazla yağın alınmasını sağlarken eksik yağında karşılanması için çalışır.

Saçların Güçlenmesini Destekler: Kınada yer alan bileşenler saçların beslenmesini sağlayarak saçta oluşan hasarların giderilmesine yardımcıdır. Ph seviyesini yükselten kına saçın yüzeyindeki kusurları gidererek daha parlak ve canlı saç oluşumunu destekler. Bu sayede saç daha esnek hale gelir ve kopmalar görülmez.

Saçların Dökülmesini Engeller: Saç derisinin daha sağlıklı olması, Ph seviyesinin artması ve saç derisindeki gözeneklerin açılması saçların dökülmesini engeller ve saç uzamasını aktif hale getirir. Daha hızlı saç uzamasını sağlamak için kına kullanılarak saç dokusunu iyileştirir.

Kınanın Yan Etkileri

Satın alınan kınanın hiçbir şekilde katkılı olmaması gerekir ve organik olması kınanın faydalarından yararlanmak için çok önemlidir.

Organik olmayan kına deride alerjik reaksiyonlar oluşturarak kafa derisini sağlıksız hale getirir.

Organik olmayan kına tozu kimyasal barındırdığı için saçın olan nemini de aldığı için saçların dökülmesini ve saç tellerinin kopmasına neden olabilir.

Göz atabilirsiniz: Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Kına saçlara uygulanırken göz temasından uzak durmanız gerekir. Gözle temas halinde hemen doktora gidilmelidir. Göze gelen kına kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilir.

Saçların Uzaması İçin Kına Tarifi

Kına ( yarım fincan )

Ilık su ( su bardağının 4’te 1’i )

Hindistan cevizi yağı ( 1 çay kaşığı kadar )

Hazırlanışı: Kına ve suyu iyice harmanlanana kadar karıştırın. Saçların sağlıklı uzaması için karışımı saçınıza uygulamadan 12 saat bekletin. Kına bildiğiniz gibi hafif bir kızıllık vereceği için ensenize, kulaklarınıza ve saçlarınıza da Hindistan cevizi yağından biraz yedirin ki kına rengini saçınız almasın. 12 saat beklettikten sonra saçınıza yedirin ve 2 – 3 saat bekletip saçları durulayın.

Ayda 1 kez bu karışımı uygulayıp saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı