Genel Sağlık

Kınanın Faydaları Nelerdir?

Kınanın faydalarından Türk halkı olarak çok nasipleniyoruz. Özellikle ananevi geleneklerimizde kullandığımız kınanın faydaları en çok düğünlerde geline ve damada yakılması ile yeri vardır. Özellikle Arabistan’da kına ağacından toplanarak elde edilir. Yeşil olarak gördüğümüz kına ele yakıldığında kırmızı bir renk alır. Toz haline getirilerek kullanılan kınanın faydaları ülkemizde en çok saça ve cilde uygulanması ile bilinir.

Kınanın Faydaları

Ateşli Hastalıklarda Kına: Ateşli hastalıklar için kullanılabilen kına yaprakları çok eski zamanlardan beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ateşin düşürülmesinde etken olan kına vücuttaki mikropların ve virüslerin giderilmesi için etkilidir.

Kınanın Cilde Faydaları: Birçok cilt hastalığı için kına kullanımı tavsiye edilir. Kınada bulunan bileşenler ciltteki birçok enfeksiyonun önlenmesini sağlarken cildin kalınlaşmasını sağlayarak ince ciltten kaynaklı derilerin dökülmelerini önler. Cilt hücrelerini yenileyen kına faydaları arasında egzamaya da iyi geldiği biliniyor.

Baş Ağrılarına İyi Gelir: Kına yaprakları kılcal damarları rahatlatarak baş ve migren ağrılarının azalması için çalışır. Doğal bir çözüm olan kına bitkisi su ile karılarak macun şeklinde ağrıyan bölgelere uygulanır ve ağrının azalmasını sağlar. Gerginliğin azalmasında etkili olan antiinflamatuar etkisi olan kına kan akışının iyileşmesinde etkilidir.

Kınanın Saça Faydaları: Kellik veya saç dökülmesi sorunlarından muzdaripseniz kına size bir çözüm sunabilir. Kına, su ve bir miktar yağ koyarak hazırlayacağınız karışım saça uygulanarak saç sorunlarının tedavisinde kullanılır. Sadece saç çıkarmada değil saç derisinde oluşan problemler içinde kına faydalı bileşenler içerir.

Detaylar: Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Kına Tırnakları Besler: Kına bitkisini kullanarak tırnak sağlığını iyileştirebilirsiniz. Kırılmaya, incelmeye ve renk değiştirmeye meyilli olan tırnaklar için kullanılabilen kına su ile karılıp lapa haline getirilir ve tırnaklara uygulanırsa daha sert ve beyaz tırnaklara kavuşmanızı sağlar.

Ağrıları Dindirir: Vücudunuzda stresten kaynaklı yada yorgunluktan doğan ağrılar varsa kına bitkisi bu ağrıların dinmesinde etken bileşenler içerir. Kına aynı zamanda lapa yapılarak ağrıyan yada yara olan bölgelere uygulanabilir ve hızla iyileşmesi sağlanabilir.

Uykusuzluk İçin Kına: Stresin azaltılması için etkili olan kına kokusu ile sizi rahatlatarak uyku probleminizi çözer. Kronik uyku sorunlarında kullanabileceğiniz kına vücudunuzu rahatlatır, sakinleştirir ve uyku döngüsünü sağlar.

Kan Basıncını Düzenler: Su ile kına karılarak tüketildiğinde kardiyovasküler sağlığı koruyarak kan basıncının düşürülmesine yardımcıdır. Kan basıncının dengede olması damarları ve kalp sağlığını korur ve kalp semptomlarında felç ve kalp krizi risklerini azaltır.

Karaciğer İçin Kına: Kına yaprakları gibi kabuğu da vücut için faydalıdır. Kına bitkisi kabuğu karaciğeri koruyarak sarılık rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Uyuz Sorunlarında Tavsiye Edilir: Cilt hastalıklarından uyuz hastalığı hayvanlarla çok irtibat halinde olan kişilerde görülebilir. Uyuz olan bölgelere kına bitkisi sürülür ve iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Kınanın Zararları

Kına ülkemizde en çok el, ayak ve saçlara uygulanır ve faydalarından yararlanılır. Fakat bazı hassas kişilerde kına bitkisi kaşıntı, tahriş, kızarıklık ve deri döküntülerine sebep olabilir.

Kınaya alerjinizi test etmek için biraz karıp az bir bölgeye uygulayıp bekleyin. Herhangi bir reaksiyon oluşursa hemen sürdüğünüz bölgeyi yıkayın.

Çok hassas ve sorunlu ciltlerde zarar verici etkisi olabilir.

Anne adayı ve yeni anne olduysanız kına bitkisini kesinlikle ağızdan almamaya özen gösterin.

Kına ağız yolu ile alındığında üst solunumu rahatsız ederek nefes darlığı problemine neden olabilir. Öksürük, astım ve tıkanma sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Bebeklere veya küçük çocuklara kına kullanımından uzak tutmalı ağızdan kesinlikle vermemelisiniz.

Bazı kişiler ağızdan alsa da uzmanlar bu öneriyi kabul etmez ve onaylamazlar. Kınadan yanlışla tüketirseniz hemen bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Kına ağızdan alındığında mide semptomlarına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı