Tüp Bebek

Kilolu Kadınlarda Doğal Hamile Kalma Yöntemi

Kilolu bir kadınsınız ve planlı bir gebelik düşünüyorsanız hem bebeğinizin hem de kendi sağlığınız için dengeli bir şekilde beslenerek kilonuzu yavaş vermeniz gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere kilolu kadınlarda doğal hamile kalma yöntemi anlatacağız. Hızlı kilo kaybetme hamilelik öncesi tavsiye edilmeyen durumlardandır. Hamilelik boyunca bebeğinizin ve sizin dengeli ve yeterli beslenmeniz gerekir. Bunun anlamı bebeğin gelişimi için mineral ve vitamin depolarınızı boşaltmamaktır.

Hızlı kilo verdiğiniz zaman gerekli mineralleri ve vitaminleri kaybedersiniz. Ekmek, tahıl, sebze, meyve, süt ve et gibi besin gruplarından tüketerek dengeli ve yeterli beslenmeyi sağlar ve kendinizi hamileliği hazırlamış olursunuz.

İlginizi çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Gebeliğin İlk Belirtileri?

Hamile Kalmadan Önce Diyet Yapmak Sakıncalı Mıdır?

Kilolu kadınlarda Bebek ve anne için hamilelik döneminin sağlıklı geçmesi anne adayının yeterli ve dengeli beslenmesinden kaynaklanır. Kilolu olan anne adayları gebelik öncesinde diyet yaparken hızlı ve dengesiz beslenme programı uygulayarak yani vitamin ve mineral depolarını boşaltan diyet programlarından kaçınmalıdırlar. Ancak uzman bir diyetisyen tarafından sizin için hazırlanmış diyet programlarına uymanızın hiçbir sakıncası yoktur. Kilolu bir anne adayının hamile kalması gestasyonel diyabet riski taşır. Bu da anne adayının tansiyonunda yükselme ve 4,5 kilonun üzerine bebek dünyaya getirmek demektir. Bunun sonucunda maalesef ki zorlu ya da ölü doğumlar görülebilmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Sağlıklı Diyet Uygulamaları, Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kilolu Olarak Hamile Kalınırsa Diyet Yapılır Mı?

Fazla kilolara rağmen kilolu kadınlarda doğal hamile kalma yöntemi de mevcuttur. Bu durumda gebeliğin ilk 3 ayında kalorinizi fazla arttırmamalısınız. Fakat bu ilk 3 ay içerisinde kilo vermek ve kilo almamak için katı kurallar koyulması hamilelik için uygun değildir.

Annenin Diyet Yapması Bebeği Etkiler Mi?

Mutlaka anne adayının kilosu bebeğinizin doğum ağırlığında rol oynar. Uygun olmayan kiloya düşüş de bebeğiniz düşük doğum ağırlığında dünyaya gelir ve gelişimini tam olarak tamamlayamaz. düşük doğum ağırlıklı doğan bebekler hastalıklar karşısında daha zayıftırlar. Gebelik döneminde doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda hareket ederek önerilen kilodan daha fazla bir düşüş gerçekleştirmeyiniz. Bu nedenle jinekolog ve uzman bir diyetisyenle ortak bir çalışma yürütmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin sağlığı için anne adayının beslenmesi kadar kilosu da çok önemlidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı