Diyet

Kilo Verdiren Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Kilo Verdiren Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? Kilo vermek herkesin en büyük hayali, ancak kilo vermekten çok kiloyu korumak ve bir daha verilen kiloları almamak daha da büyük bir önem taşıyor. Hızlı ve sağlıksız verilen kilolar çok kolay bir şekilde geri alınabiliyor. Kiloları geri almamak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için deneyebileceğiniz pek çok yöntem var. Bunların arasında elbette kilo verdiren tok tutan yiyecekler de bulunuyor. Peki hangi yiyecekler bize kilo verdirir ? Hangileri bizi tok tutar ?

Yumurta

Kilo vermek isteyen herkesin muhakkak beslenme listesinde bulunması gereken bir yiyecek. Yumurta bol miktarda protein içerir ve karbonhidrat içermez. 1 adet orta boy yumurtada yaklaşık 6 gram protein bulunmaktadır. Zayıflamaya çalışırken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisi de tükettiğimiz protein miktarına dikkat etmek, kadınlar günde en az 40, erkekler ise en az 80 gram protein tüketmelidir. Yumurtanın özellikle beyaz kısmı toplam kalorinin %15’ini oluşturur. Yani yumurtanın en kalorili kısmı sarı kısmıdır. Bir adet yumurta 75 kalori içerir ve bu kalorinin 65’i sarısında bulunur. Size tokluk veren zayıflamanıza en çok yardımcı olacak kısım da beyaz kısmıdır. Yumurtanın sarı kısmında bol miktarda kolesterol olduğundan sarı kısmını çok fazla tüketmemekte yarar var.

Elma

Diyet yapan hemen herkesin kilo vermek amacıyla kullandığı bir besin olan elma kilo vermeye ciddi anlamda yardımcı oluyor. İçerdiği bol miktarda vitamin ve sağlıklı kompleks karbonhidratlarla tok kalmanızı sağlıyor. Elma içerisinde bulunan az miktardaki şeker de kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı oluyor. 1 Adet orta boy bir elma yalnızca 60 kalori içeriyor. 60 kalorilik bir gıdaya karşılık gayet de başarılı bir şekilde tok tutuyor. Diyet listenize günde 2 porsiyon elmayı rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Elmanın Faydaları

Lif İçeren Yiyecekler

Yulaf

Her diyet listesinde mutlaka olması gereken eşsiz bir besin.Midede şişerek yer kaplayıp tok tutmasıya bilinen yulaf zayıflamak için en sık kullanılan besinlerden biridir. Yüksek miktarda posa içerdiği için miktarı büyük de olsa besin değeri azdır. Bu sayede çok yiyip az kalori almanızı sağlar. 100 gram yulaf bir öğün yerine geçebilir ve sadece 350 kalori içermektedir. Yulafı sade tüketmek genelde terch edilmez, 100 gram yulaf için 250 gram sütü ısıtıp bir tabağın içine yulaf ve sütü beraber dökerek tüketebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Kırmızı Biber

Metebolizmayı hızlandıran ve kilo vermek amacıyla sık sık kullanılan bir diğer besin kırmızı biber. Bu mucize baharat metabolizmayı hızlandırarak hızlıca yağ yakmanızı sağlar. Çorba’da Et yemeklerinde sıklıkla kullanılan bu meşhur baharat kolayca kilo vermenizi sağlayabilir.

Kilo Vermek İçin Haşlanmış Tavuk Göğsü

Neredeyse hiç karbonhidrat içermeyen çok fazla protein içeren bir diğer besin haşlanmış tavuk göğsüdür. Çok az kalori içermesi sebebiyle diyet listelerinin vazgeçilmezidir. 100 gram tavuk göğsü 30 gram protein içerirken, sadece 165 kalorilik bir enerjiye sahiptir. Akşam yemeklerinde 200-300 gram haşlanmış tavuk yemek tok kalmanızı sağlar.

Kilo Vermek İçin Yeşil Çay

Metebolizmayı hızlandıran bir diğer besin yeşil çay. Kilo vermek uğruna denemedikleri şeyi bırakmayan bireyler, yeşil çay tüketimine de oldukça önem veriyor. Kilo vermek için her sabah şekersiz bir bardak yeşilçay tüketebilirsiniz. Metebolizmanız hızlanacak ve hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Yeşil Çay ile Siyah Çayın Farklılıkları Kökenleri, Yararları ve Yan Etkileri

Yukarıda yazılan besinleri tüketmek doğrudan kilo vermenizi sağlamaz. Unutmayınız ki kilo vermek için ihtiyacınızdan daha az beslenmeniz gerekmektedir. Kilo verdirdiği iddia edilen haplar,besinlerin tek başına bir işe yaramadığı, mevcut diyet veya sporunuza sadece takviye edici etkisi olduğunu kesinlikle unutmayın.

İlginizi çekebilir: Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı