Diyet

Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Günümüzde herkes kilo vermek için çeşitli yöntemler deniyor. Kimisi hızlıca zayıflamak için acımasız yollara başvursa da kimisi için aylık 2-3 kilo yeterli geliyor. Peki gerçekten kilo vermek için ne yapılmalı hem sağlıklı bir şekilde hem de gerçekten işe yarayan bir kilo verme yöntemi varmıdır ? İşte kilo vermek için deneyebileceğiniz birbirinden eşsiz beslenme programları

Intermıttent Fasting

 

Aralıklı Oruç anlamına gelen bu beslenme programı vücudu uzun süre aç bırakmaya dayanıyor. Yapılan pek çok araştırma da uzun süreler boyunca aç kalan vücudun kendini çok daha hızlı toparladığı daha hızlı zayıfladığı ve hastalıklara yakalanma riskinin daha çok düştüğü görüldü. Intermittent Fasting diyeti dünyada en popüler ve en çok uygulanan diyetlerden biridir. Bunun sebebi ise uygulanışının oldukça basit bir mantığa dayanıyor olmasıdır. Diyet ilk zamanlar zorlasa da ilerleyen zamanlarda oldukça kolay bir hal alıyor. Bu diyet 3 farklı ana programa bölünmüştür Birinci program şu şekildedir,

İlginizi çekebilir: Keten Tohumunun Zayıflamaya Faydaları

12 Saat Aç Kalma

Intermittent Fasting diyetinin bu yönteminde vücut en az 12 saat aç bırakılmalıdır. Bu süreye uyku da dahildir. Örneğin en son akşam 9’da yemek yediyseniz ertesi sabah 9’a kadar hiçbir şey yiyemezsiniz. Buna kalori içeren her türlü yiyecek içecek de dahildir. Sadece su içebilirsiniz. Bu beslenme çeşidinde gün içerisinde yiyeceğiniz besinleri, 12 saate sığdırmak zorundasınız. Bu diyette ne zaman yemek yiyeceğinizin bir kuralı yok 12 saat içerisinde kilonuza göre 1000-2000 kalori almalısınız. Yemek saatiniz dolduğunda 12 saat boyunca yemek yemeyi ve içmeyi kesmek zorundasınız. Bu diyet ayda ortalama 3-6 kg arasında verdirmektedir. 80 Kilo bir erkek veya bayan bu diyette 1000-1500 kalori almalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kilo Verdiren Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

16 Saat Aç Kalma

 

Intermittent Fasting diyetinin kilo verme programı çerçevesinde en çok uygulanan ve en çok işe yarayan diyet seçeneklerinden biridir. Bu yönteme göre, günde sadece 8 saat beslenecek kalan 16 saat aç kalacaksınız. Örneğin ilk yemeğinizi saat 09’da yediyseniz en son 17’de yemelisiniz. Vücut bu sayede uzun süre aç kalacak ve hem sağlık anlamında hem de kilo verme anlamında istenilen verim alınabilecektir. Bu diyette ne zaman yiyeceğinizin bir kuralı yok isterseniz 8 saat içerisinde 2 öğün oluşturup 700’er kalori alımı yapabilirsiniz. Bu diyet ile ayda minumum 5-6 kilo verebilirsiniz.

24 Saat Aç Kalma

Intermittent Fasting diyetinin bir diğer kilo verme programı ise 24 saat aç kalmaktır. Bu diyet çok zormuş gibi gözükse de bana göre aralarında en basit ve en kolay olanı budur. Ben şahsen bu diyeti kendim denedim ve bir ay içerisinde spor bile yapmadan 7 kilo vermiştim. Diyete başladığımda 87 kiloydum daha sonra 80’e düştüm. Bu diyette 24 saate bir defa beslenmeniz gerekiyor. Yani bir öğün besleniyorsunuz, 24 saat aç kalıp tek öğün beslenme programında herhangi bir kalori sınırı da yok dilediğiniz kadar tüketim yapabilirsiniz. Zaten isteseniz de tek öğünde çok yüksek kaloriler almanız pek mümkün olmayacaktır. Size tavsiyemiz günde sadece bir defa besleneceğiniz için yüksek karbonhidratlı yiyeceklere saldırmamanız.

Göz atabilirsiniz: Diyet Yapmadan Kilo Vermek – Diyetsiz Kilo Vermek

Vücut uzun süre aç kalacağı için yemek saatiniz geldiğinde aklınıza karbonhidrattan başka bir şey gelmeyecek vücut sadece karbonhidrat almak isteyecektir. Çünkü vücut 24 saat boyunca tüm karbonhidrat depolarını tüketmiştir. Bu diyette hızlı zayıflamak için karbonhidrat alımını da sıfırlamayın aksi takdirde ketosis durumuna girebilirsiniz. Bu programda ideal beslenem ölçütü %55 karbonhidrat %35 protein %10 yağ şeklinde olmalıdır. Eğer sağlıklı yağlar kullanıyorsanız bu oranı %15’e çekebilirsiniz. Böylelikle 1500 kalorilik bir diyette 200 gr’a yakın karbonhidrat, 100 gr’dan fazla protein tüketmiş olursunuz. Bu diyet aç kalabilen ama az beslenemeyen bireyler için idealdir.

İlginizi Çekebilir:  Yeşil Çay ile Siyah Çayın Farklılıkları Kökenleri, Yararları ve Yan Etkileri

Tavsiyeler

Gün içersinde aç kalmamak için beslenme saatinizi 15.00’a çekin. Sabahları genelde çoğu insanın iştahı olmaz dayanabilirsiniz, ancak sabah beslenirseniz tüm gün aç kalabilirsiniz. Ayrıca 15.00’de beslendikten sonra en az 6 saat acıkmama garantisi veriyorum. Gün içerisinde açlık çok fazla bastırdığında bir adet elma yiyebilirsiniz. Diyete alışma süresi maksimum 2 haftadır, 2 hafta sonra diyet yaptığınızın farkında bile olmayacaksınız.

2 Öğün Beslenme

 

Bu beslenme programı, gün içerisinde sadece iki defa yemek yemeye dayanıyor. Oldukça sağlıklı olan bu diyet sabah ve akşam veya öğle ve akşam yemek yemek üzerine kurulu. En çok denenen ise sabah ve akşam yemek yemek. Bu diyet programı eskiden insanların standart beslenme biçimi idi. Oldukça sağlıklı olan bu programın başarılı olduğuna dair pek çok kanıt mevcut. Bu diyette aralarda atıştırmak kesinlikle yok. Sadece iki öğün yemek yiyorsunuz o kadar. İki öğün yemeğinizi 600 veya 700’er kalori şeklinde oluşturabilirsiniz. Bu diyet programında ideal beslenme %55 karbonhidrat %35 protein ve %10 yağdan oluşmalıdır. Diyete alışma süresi maksimum 1-2 haftadır. Bu diyet ile ayda 4-7 kilo vermeniz mümkündür.

6 Öğün Beslenme

 

Bu diyet programına göre, 3 ana öğün ve 3 de ara öğün besleniyorsunuz. Toplam beslenme süresi 12 saat sürüyor ve her iki saate bir yemek yiyorsunuz. Doğal olarak öğünlerinizin kalorisi ciddi manada azalıyor. Bu diyet ile ilgili verebileceğimiz en önemli tavsiye mümkün olduğunda az karbonhidrat almaktır. Günde 6 kez karbonhidrat almak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Uzmanlar bu diyet listesini çok fazla tavsiye etmese de genel olarak zayıflattığını söyleyebiliriz. Bu diyette de maksimum 1400 kalori almalısınız. Bu diyet ile bir ayda ortalama 4-6 kilo verebilirsiniz. Bu diyet kilo vermek için hazırlanmış genel bir diyettir, genelde hiç aç kalamayan bireyler tarafından uygulanmalıdır. Diyet %45 karbonhidrat %40 protein %15 yağ şeklinde uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Diyet Yapmadan Kilo Vermek - Diyetsiz Kilo Vermek

İlginizi Çekti Mi Bir de Bunu Deneyin : Spor Ve Diyet Yapmadan Kilo Vermenin  Yolları


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı