Tüp Bebek

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Dondurma

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Dondurma

Gebelik faktörlerinde kadının yaşı, psikolojik durumu, yaşam tarzı vs. etkilemektedir. Doğurganlık çağı genel olarak 16-40, sağlıklı doğurganlık çağı ise uzmanlar tarafından 24-35 arası olarak tespit edilmiştir. Günümüzde kadınların iş yaşamına atılması, evlilik yaşlarının ilerlemesinden dolayı gebelik oluşmasında sorun olduğu gözlemlenmiştir. Kadının 35 yaşından sonra doğurganlığı azalmaktadır. Bunun sebebi yumurta kalitesindeki düşüş, rahmin yapısal değişiklikleridir (rahim duvarının embriyonun yerleşebileceği kadar kalınlaşamaması vs.).

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Seçimi

Erken evlilikler olsa bile kariyer sahibi olma, geçirilmiş hastalıklar, operasyonlar, hastalığa bağlı tedaviler (kemoterapi-radyoterapi vb.) anne adaylarına yaşa bağlı ters orantıyla doğurganlık çağından uzaklaştırmaktadır. Bu durumda anne adayları ileri dönemi düşünerek dondurma işlemi yaptırabilmektedirler. Embriyo dondurma ve yumurta dondurma işlemleri birbirine karıştırılmakta. Embriyo dondurma ve yumurta dondurma işlemleri birbirlerinden çok farklı işlemlerdir. Embriyo, yumurta ve spermin birleştiği ya da embriyo laboratuarında anne ve babadan alınan yumurta ve spermin birleştirilmesi sonucu bebeğin ilk halidir. Tüp bebek tedavisinde aileler birden çok embriyo sahibi olmuşlar ise dondurma işlemi yaptırabilmektedirler. Fakat yumurta dondurma işlemi, anne adayının adet günleri göz önüne alınarak 2. veya 3. gününde 10 günlük yumurta olgunlaştırma tedavisine başlanıp son ilacın yapımından 36 saat sonra anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Bu toplanan yumurtalar belli ısı ve sterillik altında dondurulup saklanır.

Anne adayından toplanan yumurtalar profesyonel çalışanlar sayesinde ve etik kurallar gereğince başka bir hastada kullanılmaz, bir başka yumurta ile karıştırılmaz. Gerekli kayıtların tutulduğu merkezler bu konuda gerekli dikkate sahiptir. Dondurma işlemi için Kıbrıs tüp bebek merkezlerine günü birlik gelip toplama işleminden sonra taburculuk sağlanır.

Göz atabilirsiniz: Yumurta donasyonu

Yumurta dondurma işlemi, ailesinden genetik olarak erken menopoza girenler varsa, herhangi bir sebepten ötürü yumurtalıkları alınacaksa, kemoterapi-radyoterapi sonrasında doğurganlığı etkileyecek bir durum söz konusuysa toplama işlemlerine başlanıp sonrasında yumurtalar toplanarak içlerinden olgun ve kaliteli olanlar seçilip dondurma işlemi gerçekleştirilir.

Hayat şartları ve sağlık sorunlarına karşı temkinli yaklaşmak isteyen anne adayları Kıbrıs Tüp Bebek Merkezlerinde Yumurta Dondurma işlemiyle garanti altına almak isteyebilirler.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı