Diyet

Keten Tohumunun Zayıflamaya Faydaları

Keten tohumunun zayıflamaya faydalarından yararlanmak için toz yada tohum halinde temin ederek kullanabilirsiniz. Zayıflamak için sektörde yüklü paralar döndüğünü düşünürsek kimyasal ilaçlar yerine bitkisel yöntemleri kullanmak en mantıklı olanıdır. Keten tohumunun zayıflamaya faydaları dışında omega 3, omega 6 vitaminleri barındırması vücudun ihtiyacı olan temel besinlerinde karşılanması için tavsiye edilen besinlerdendir. Bağırsakları çalıştıran, açlık hissini bastıran ve obezitelik yolunda ilerleyen keten tohumunun zayıflamaya faydalarından mutlaka yararlanmalıdır.

Uzmanlar tarafından tüketim önerisi kesinlikle ketenin tohum formunda alınmasıdır. Keten tohumunu toz halinde aldığınızda içeriğindeki bileşenlerden bazılarını kaybedeceği için tavsiye edilmez. Keten tohumunun zayıflamaya faydalarından yararlanmak istiyorsanız keten tohumu nasıl tüketilir farklı önerilerle karşınızdayız.

Göz atabilirsiniz: Keten Tohumu Yağının Faydaları

Keten Tohumunun Zayıflamaya Faydaları

Keten tohumunu hiçbir şey eklemeden direk olarak yiyebilirsiniz. Direk olarak yiyebileceğiniz keten tohumunu ağza alıp iyice öğütene kadar çiğnemelisiniz. Keten tohumu hızlı bir şekilde sindirilerek size hem doygunluk hem de şişlik hissi verecektir. Vücut keten tohumunu kısa zaman içinde emilim sağlar.

Keten tohumu tohum halinde alınabileceği gibi toz halinde de bulunabilir. Yediğiniz anda enerji vermesi için bu formda kullanılabilir. 2 tatlı kaşığı toz keten tohumunu ağzınıza alın ve hemen arkasından ılık 2 bardak su için. Toz halinde olması direk etki etmesini hızlandıracağı için etkisini çok hızlı hissettirecektir. Bu halde tüketilen toz keten tohumu spor öncesi aktiviteyi hızlandırır ve kalori yakımında artış gösterir.

Obezite yolunda ilerliyorsanız yada hafif vermeniz gereken kilolarınız varsa kolesterol tehlikesi sizi de uyarır. Tok kalmak için tercih edilen keten tohumu besininden yiyeceğiniz kadar tavaya alın ve 3 – 4 dakika kısık ateşte kavurun. Tavada kalan kısmı kasene alın ve tavada kalan yağı tavada bırakın. Keten tohumunda bulunan doğal yağ asitlerinden daha az almış olacak daha az kalori ile daha çabuk doyacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Keten tohumunu toz veya tohum halinde fark etmez salata, yoğurt ve yemeklerin için 1 yemek kaşığı kadar ekleyip tüketebilirsiniz. Kalsiyum zengini olan keten tohumu yoğurtla yemek yanlarında yenebilir ve vücutta çok daha etkili hale gelir. Salatalara da tohum halinde ekleyerek daha çok etkisinden faydalanabilirsiniz.

Keten tohumu sporcuların kullandığı enerji ve yağ yakıcı içeceklerin gösterdiği etkileri gösterir. 3 yemek kaşığı toz keten tohumu cezveye koyulur ve içine 1 bardak su eklenerek 4 – 5 dakika kadar kaynaması beklenir. 5 dakika kaynadıktan sonra karışımı 1 çay kaşığı kadar doğal bal ekleyip ılık halde karışımı için. Karışım içildikten sonra 15 dakikaya etkisi gösterilir.

Geceleri artan metabolizma istiyorsanız ve geceden sabaha kadar zayıflamak için vücudunuzun çalışmasını istiyorsanız 1 – 2 yemek kaşığı keten tohumunu yoğurda yada suya katıp tüketebilirsiniz. Geceleri kalori yakmanın artmasını sağlayan keten tohumu regl dönemlerindeki ağrıları ve krampları da engelleyerek sızlamaları geçirir.

İlginizi çekebilir: Adet Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çocuklara keten tohumundan yedirmek faydalı mı değil mi bilmiyoruz. Fakat doktora danışarak yenilebilir denmesi sonucunda yiyeceklere eklenerek kek ve bisküvilere verilerek çocukların yenmesi sağlanır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı