Genel Sağlık

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Omega 3 ve Omega 9 yağ asitleri barındıran keten tohumu yağının faydalarından saç, cilt ve sağlık faydalarından yararlanabilirsiniz. Keten tohumu yağının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlenmesi, bağışıklık sistemini güçlendirme, kalp sağlığını geliştirme, kanser riskine karşı yardımcı olması, göz sağlığını iyileştirme ve mide sağlığını koruması yer alır.

Keten Tohumu Yağının Faydaları

Kolesterol Seviyesini Dengeler: Bitkisel yağlar içinde en güçlü omega 3 yağ asiti bulunduran keten tohumu yağları arasındadır. İyi kolesterolün yükselmesinde yardımcı olan keten tohumu yağı kötü kolesterolü inhibe ederek artmasını engeller. Kan damarlarında ve atardamarlarında plak birikiminin önlenmesinde yardımcı olan keten tohumu yağı kalp krizi ve felç gibi sorunların oluşumunu engeller.

Kanser Riskine Karşı Korur: Antioksidan değeri ve omega 3 kaynağı yüksek olan keten tohumu bitki sterolleri değerinden yüksektir. Serbest radikallerin vücuda verdiği ararı önleyen keten tohumu sağlıklı hücrelerin korunmasını sağlarken hasarlı hücrelerinde onarımı için sürekli çalışır.

Göz atabilirsiniz: Keten Tohumunun Zayıflamaya Faydaları

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Lif değeri yüksek olan keten tohumu dışkının yumuşamasını sağlayarak kolayca atılımını sağlar. Sindirim sistemini çalıştıran keten tohumu ishal ve kabızlık sorunlarına iyi gelen keten tohumu kolon kanserinden sizi korurken mide sorunlarınızın da yaşanmasını engeller.

Göz Sağlığını Korur: Göz sağlığını koruyan keten tohumu gözlerdeki sıvı ve görme kalitesini arttırır. Keten tohumu yağı göz kuruluğunu önlerken göz sağlığının korunmasında da yardımcıdır.

Sağlıklı Kalbi Destekler: Sağlıklı kalbin oluşması için omega 3 değeri bulunduran keten tohumu yağı kan damarlarının sağlığını koruyarak beyaz kan hücrelerinin aktive edilmesini sağlar. Kan damarlarının gevşemesini sağlayan keten tohumu kalp ritim bozukluklarını önlerken kalp yetmezliği sorunlarında yardımcı olacaktır.

Sinir Sistemini Korur: Omega 3 yağ asitleri bulunduran sinir sisteminin uyarılmasını sağlayarak beyin sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Sinir bozukluklarından kaynaklı Parkinson ve diğer sağlıksız durumlar keten tohumu yağı tüketildikçe semptomları azalır.

Yaşlanmayı Geciktirir: Keten tohumu yağının düzenli kullanımında vücut kendini yeniler ve hücre dokularında iyileşme gözlenir. Serbest radikallerin vücuda verdiği zararları önleyen keten tohumu kırışıklık, göz altı sarkmaları gibi sorunları önlerken cildin elastikiyetini arttırarak daha sıkı olmasını sağlar.

Egzamaları Geçirir: Egzama sıkıntılı ve sancılı bir cilt rahatsızlığıdır. Çatlayan cildin kanama yaşaması ile yaşam kalitesini düşüren egzama rahatsızlığı iyileşmesi için keten tohumu yağı kullanılmalıdır. Keten tohumu yağı cildin nemlenmesini sağlayarak cildin dokusunu iyileştirir ve kuruluktan kaynaklı egzama sorunlarını hafifletir.

Tırnak ve Saçları Besler:

Protein değeri yüksek olan besinlerin tırnak ve saçları besleyerek daha çok güçlendirir. Zayıf ve kırılgan tırnaklar keten tohumu yağı tüketilerek daha dayanıklı ve güçlü hale gelir. Aynı zamanda kafa derisini de besleyen keten tohumu saç tellerini ayrı, ayrı onarır ve kırılmalarını önlemek için komple sarar.

Müshil Etkisi Oluşturur: Sindirim sistemini çalıştıran keten tohumu dışkının yumuşamasını sağlayarak sindirim yolunda oluşan katılaşmanın yumuşamasını sağlar. Kabızlığa iyi gelen keten tohumundan sabahları tükettiğinizde veya akşam yatmadan önce alındığında kabızlığın giderilmesi sağlanarak rahatlama sağlanır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur: Kilo verme yolunda zayıflamak için birçok yöntem uygulamışsınızdır. Keten tohumu da metabolizma hızını arttırmak için size yardımcı olurken kilo vermeyi kolaylaştırır.

Keten Tohumunun Zararları

Aşırı ve uzun süreli tüketim sonucunda ishal sorunlarına neden olabilir.

Hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.

Cilde uygulanması konusunda yeterli ve tam bir bilgi bulunmadığı için bu konuda bir yorumda bulunamıyoruz.

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişilerin ağız yolu ile keten tohumu yağı tüketmeleri tavsiye edilmez.

Kanamanız varsa veya regl dönemindeyseniz keten tohumu yağı kullanımından uzak durmalısınız. Kanamanın şiddetini arttırabilir. 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı