Kürtaj

Kesin Bebek Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Bebek düşürme yöntemleri kadınların istenmeyen gebeliklerini sona erdirmede etkin rol oynamaktadır. Gebelikler, kürtaj uygulanarak sonlandırılmaktadır. Uzmanlar da gebelik sonlandırmalarında kürtajı önermektedir. Ayrıca kesin bebek düşürme yöntemleri konusundaki tüm detaylar aşağıda paylaşılmıştır.

Bebek Düşürme Yöntemlerinde Bitkisel Olanlar

Kadınlar, regl gecikmelerinden ötürü bir takım bitkisel çaylar tüketmektedir. Bitkilerin adet sökümüne yardımcı olan etkisi bebeklerin düşmesine de yol açabilmektedir. Fakat bu yöntemin işe yarayacağı hem kesin değildir hem de sağlık açısından ciddi riskler barındırmaktadır.

İlaçla Bebek Düşürmek Mümkün Mü?

Ülkemizde düşük ilaçları doktor kontrolünde kullanılabilmektedir. Bundan dolayı ancak uzmanların gerekli gördüğü hallerde ilaçla düşük yapılmaktadır. Tehlike oranı yüksek olduğu için doktorlar gebelik sonlandırmada ilaç yerine kürtajı tercih etmektedir.

İlgili konumuz: Evde Bebek Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

En Sağlıklı Bebek Düşürme Yöntemi Nedir?

Bitkisel takviyeler ve ilaçlarla düşük yapmaya çalışmak rahimlerde parçalar kalmasına ya da şiddetli kanamalara yol açabilmektedir. Bundan ötürü bebek düşürmede kürtaj en kesin ve sağlıklı yöntem olarak gösterilmektedir.

Nerelerde Kürtaj Yaptırılabilir?

Kürtaj, özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ve bazı kliniklerde yapılabilmektedir. Hizmetin verilip verilmediğine yönelik bilgilendirmeler sağlık merkezlerin web sayfalarında yer almaktadır. Telefon açılarak da bilgi edinimi mümkündür.

2008 yılında ülkemizdeki bir haber sitesinin haberi şöyledir. Akıl almaz yöntemler kullanılmıştır.  Bu yöntemleri denemeniz size hiçbir şey sağlamaz. Sağlıklı bir şekilde kalmanız dileğiyle.

DOĞUM KONTROLÜ YERİNE

”Bedeni ovmak, bedene vurmak, yüksek yerlerden atlamak, bedenleri sıkıştırmak gibi yöntemler sıkça kullanılmış. Günümüzde doğum kontrol yöntemleri olmasına karşın halen ilkel yöntemlere başvurulduğu bilinmektedir. Bu yöntemlerin binlerce yıldır uygulananlarla benzerlikleri dikkat çekiyor.” Türkiye’de yapılan araştırmalarda, sağlığa zararlı geleneksel çocuk düşürme yöntemlerinin sıkça kullanıldığını öne süren Gürgan, doğu illerinde yapılan araştırmada, evli kadınların yüzde 19.7’sinin düşük yapmak amacıyla geleneksel yöntemleri kullandığının ortaya çıktığını belirtti. Kırsalda düşük için birçok yöntemin halen bilinçli olarak kullanıldığını öne süren Gürgan, şöyle devam etti: ”Ağır eşya ya da un torbası kaldırma, halı silkeleme, yüksek yerden sallanarak atlama, ip atlama, aspirin içme, karnının üzerine taş, kanepe ayağı ya da piknik tüpü koyma, soğan kabuğu kaynatıp içme bilinen düşük yöntemleri.”

İlginizi Çekebilir:  Vakumlu Kürtaj Nedir? Genel Kürtajdan Farkı Nelerdir?

İlginizi çekebilir: Doğum Kontrol Hapları İsimleri,Nasıl Kullanılacağı?


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı