Genel Sağlık

Kemoterapi Nedir?

Çoğunluğun aşina olduğu, kulak dolgunluğunun var olduğu ve en çok bilinen kanser tedavisi olarak ortaya çıkan kemoterapi, içerisinde oldukça farklı detayları da barındırmaktadır. Terim olarak ilaç ile tedavi anlamına gelen ve genel olarak farklı kürleri ile dikkat çeken bu tedavi yönteminin biraz daha açıklamaya ihtiyaç duyduğu da bilinen bir gerçek.

Göz atmanızda fayda var: Kanser Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kemoterapi Nedir? Sorusuna Cevap

Öyle ki insanların korkutucu kelime hazneleri arasında yer alan bu tedavi tipinin aslında ilerleyen dönemlerde yaşanacak olan muhtemel acılara set çektiğini bu aşamada vurgulamak doğru değerlendirme olacaktır.
Kemoterapi çoğu kişinin bildiği gibi genel olarak kanser tedavilerinde ilaç olarak verilen bir yöntemdir.

Kanserin tipine ve evresine uygun olarak tedavi uygulamak, vücutta varlığını sürdüren kanser hücrelerini yok etmek, bir kez daha benzer bir hastalığın oluşmasını engellemek kemoterapinin ne kadar geniş çaplı bir yelpaze olduğunun da kanıtıdır.

Hastanın durumuna göre, hastalığın evresine göre uygulanacak olan kemoterapi tipinin seçilmesi de son derece elzem konu başlıklarından bir tanesidir. İlk uygulanan kürün ardından yapılan gözlemler neticesinde hastanın durumu ve tedaviye yanıt verme şekli kemoterapinin devamı için önemli belirleyici araçlardan olarak kabul edilebilir.

Kemoterapi Süreci

Hastalığın sürecine bakılarak ilaçların değiştirilmesi ve farklı tedavilerin uygulanması da mümkün olacaktır. Zira kanser hücrelerinin belirli bir çeper ile korunmaları da hastalıkların yayılması konusunda önemli etkenlerdendir. Dolayısı ile kemoterapi de verilecek olan ilaçların sürekli aynı bileşenleri barındırması faydadan çok zarar sağlayıcı bir yapıyı da işaret edebilir.

Genel olarak 1 ila 4 hafta arasında değişen kemoterapiler zaman içerisinde belirlenen sürecin gidişatına göre farklılık gösterebilir. Bu sürelerin önemini vurgulamak adına bu noktada değerli bir bilgiyi daha paylaşmış olalım. Kemoterapi tedavisiniz uzatılması ile beraber kanser hücrelerinin bu ilaçlara karşı olan direnci artabilir. Tedavi ekseninden dışarıya doğru kayma özelliğini gösterebilir. Doğal olarak hayatın her alanında olduğu gibi kemoterapi tedavisinin de hastaya ve hastalığa uygun şekilde ilerlemesi elzemdir.

Kemoterapi Yan Etkiler Neler?

Yan etkileri  kemoterapinin en korkulu yanlarından bir tanesidir. Saçlarda ve kaşlarda dökülme, ağrıların sık sık oluşmaya başlaması, bulantı hali, kusma, halsizlik, aşırı yorgunluk gibi yan etkilerin birey ile buluşması kemoterapi tedavisi sırasında görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Ancak bu sürecin geçici bir durum olduğunu kabul etmelisiniz. Bunu moral ve motivasyonunuz ile pozitif bir senteze dönüştürdüğünüz zaman bambaşka bir tedavinin sizler ile olacağını da unutmayınız.

İlginizi çekebilir: Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı