Şifalı Bitkiler

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik yağının faydaları arasında dolaşım sistemini arttırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, yara ve kesikleri iyileştirme etkisi, bakterileri öldürür, sağlıklı kalbi destekler, balgam söktürür ve kan basıncını düzenler. A ve C vitamini, magnezyum, potasyum, manganez ve kalsiyum mineralleri kekik yağının faydaları içeriğinde yer alır.

Kekik Yağının Faydaları

Sağlıklı Kalbi Destekler: Kekik yağı hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda tansiyonun ve kalp ritminin yavaşlamasını sağladığı gözlemlenmiştir. Kolesterol seviyelerini dengeleyen kekik yağı kardiyovasküler rahatsızlıkları bulunanlar ve yüksek tansiyondan şikayet edenler doktora danışarak kullanabilir.

İlginizi çekebilir: Yüksek Tansiyon Nedir? Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Bağışıklığı Güçlendirir: C vitamini değeri yüksek olan kekik yağı A vitamini de barındırması ile bağışıklığın güçlenmesinde ve vücudun direncinin artmasında yardımcıdır. Beyaz kan hücrelerinin oluşumunu destekleyen kekik yağı burun tıkanıklığı gibi kış hastalıklarından sizi korurken birçok hastalığa karşı da direncinizi arttıracaktır.

Kanser Riskine Karşıdır: Kekik yağında bulunan güçlü yağ asitleri ve diğer bileşenler özellikle kolon kanserine karşı vücudu korumaktadır. Kekik yağı tüketerek meme kanserine yakalanan kişilerde tümörlü hücre büyümesini engelleyerek tedaviye yardımcı olurken kanser hücrelerin yayılmasında engelleyici etkenlere sahiptir.

Gıda Zehirlenmesini Engeller: Kesinleşmiş bir sonuç olmasa da kekik yağının antiseptik özelliğinin bulunması vücuttan zehirli maddelerin atılmasını hızlandırarak gıda zehirlenmelerinde yardımcıdır.

Dispraksi Tedavisinde: Dispraksi yaşam boyu sürebilen koordine bozukluğudur. Nörolojik bir sağlık sorunu olan dispraksi rahatsızlığı kekik yağı tüketilerek olguları azaltılabilir.

Baş Ağrılarını Azaltır: Kekik yağından bir miktar elinize alarak ağrıyan bölgelere uygulayın ve masaj yaparak yedirin. Kısa zamanda vücudunuza rahatlama hissi veren kekik yağı baş ağrılarının azalmasında yardımcı olur. Kekik yağı stresin azalmasında yardımcı olurken antioksidan barındırması ile stresten vücudu uzaklaştırır.

Sindirim Sağlığını Geliştirir:

Kekik yağı vücuttaki toksinlerin atılmasında yardımcı olarak sindirim sağlığının artmasını geliştirir. Kekik yağını genellikle yemek sonrası hazımsızlık yaşayanlar, şişkinlik problemi bulunanlar ve aşırı mideden rahatsız olanlar kullanarak rahatlama sağlayabilirler.

Ağız Bakımı Yapar: Kekik yağı ile ağız gargara yapıldığında antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağız içinde yer alan mikrobiklerin giderilmesinde yardımcıdır. Bunun sonucunda da diş çürümeleri, diş eti problemleri ve ağız içi yaralarda iyileşme sağlanır. Kekik yağı aynı zamanda ağız kokusunun oluşumunu da engellemede etken bir yöntemdir.

Solunum Yollarını İyileştirir: Üst solunum yollarının rahatlamasında etken olan kekik yağı nefes darlığı, balgam sorunları, öksürük, tıkanıklık ve bronşitin getirdiği semptomların azalmasında yardımcı olur. Kekik yağı solunum yollarını yumuşatarak bu bölgedeki mikropları azaltır ve solunum yollarının yumuşamasını sağlar.

Göz Sağlığını Geliştirir: A vitamini değeri yüksek olan her besin gibi kekik yağıda göz sağlığını güçlendiren bir vitamindir. Gece körlüğünün büyük nedenlerinden biri olan A vitamini eksikliği kekik yağında bulunarak katarak ve makula dejenerasyonu deformasyonlarının oluşumunu engeller.

Regl Dönemlerini Düzenler: Kekik yağı regl dönemlerinde sık görülen sancıların, krampların ve ağrıların azalmasına yardımcı olur. Adet düzensizliği sıkıntısını engelleyen kekik yağı vajinada bulunan mantarlarında giderilmesinde etkendir. Fakat mantar oluşumunda önce doktora görünmek gerekir.

Cilt Yapısını Onarır: Kekik yağı cildin üzerinde bulunan mikrop ve bakterilerin giderilmesinde etkendir. Bu sayede ciltte mikrobiklerden kaynaklı sivilce ve akne oluşumu da önlenmiş olur. Kekik yağı kullanarak ciltteki pullanmalarda azalma, egzama rahatsızlığı giderilebilirken yaşlanma süreci uzar ve cilt kendini yeniler.

Sağlıklı Saçı Destekler: Kekiğin her hali saç sağlığını iyileştirici etkiye sahiptir. Kellik sorunundan tutunda saç dökülmelerine, saç kırıklarına ve saçın uzamamasına kadar etkili bir yağdır ve tedavi edici yüksektir. Birçok kişi kepek sorunundan kurtulmak için kekik yağı ile bakıma yönelmektedir.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Yiyeceklere ekleyebileceğiniz kekik yağını günlük salatalarınıza bir miktar ekleyebilirsiniz.

Cilt üzerine başka yağlarla harmanlayarak kullanılabilir.

Göz atabilirsiniz: Kekik Çayının Faydaları

Kekik Yağının Zararları

Kekik yağının hamile ve emziren bayanlara herhangi bir yan etkisi olmasa da hekime danışılmadan tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Aşırı tüketim sindirimde ve bünyede büyük sorunlara yol açabilir.

Hassas bünyeye sahip olan kişiler ve alerjisi bulunanlar kekik yağı tüketiminden uzak durmalıdır.

Operasyondan 2 hafta önce ve operasyondan 2 hafta süresi ile kekik yağı tüketimine ara verilmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı