Kızlık Zarı

Kegel Egzersizi Nedir Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi nedir nasıl yapılır sorusunu soran kişi sayısı, egzersizlerin popüler hale gelmesinden sonra artmıştır. Üstelik artık Kegel egzersizi ya da direkt olarak Kegel egzersizi nasıl yapılır şeklinde sorulan sorular neticesinde uygulamalar hakkında doğru bilinen yanlışların sayısı da büyük oranda azalmıştır. Öncelikle bu tip egzersizlerin genel amacı pelvik kaslarının güçlenmesini sağlamaktır. Kegel egzersizi nasıl yapılır için en yanlış bilinen şey egzersizlerin kadınlara özgü olduğudur. Kegel egzersizi nasıl yapılır konusunda gelen uzman açıklamaları egzersizlerin erkeklere de büyük faydalar getirdiğini ortaya koymaktadır.

İlginizi çekebilir: Gebelikte Stresten Uzaklaşmanın Yolları

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi nedir nasıl yapılır içeriklerinden ziyade Kegel egzersizi üzerine yoğunlaşan aramalar, egzersizler için kolay anlaşılır tanımların gelmesini sağlamaktadır. Bu egzersizler genel manada pelvik kası güçlendirme uygulamaları olarak tanımlanabilmektedir. Kegel egzersizi nedir içeriklerinden sonra uygulamaların faydaları ve etki süresi araştırılmaktadır. Kegel egzersizi nedir merak edenler egzersizlerden anında fayda görmek istemektedir. Fakat uzmanlar, Kegel egzersizi nedir üzerine yoğunlaştırmış oldukları açıklamalarında egzersizlerin doğru ve düzenli olarak yapılmaması halinde fayda getirmeyeceğini belirtmektedir.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi nasıl yapılır konusuna geçmeden önce vajinal kasların nerede olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Bu durumun farklında olmak, kasların çalıştırılmasını da sağlamaktadır. Kadınlar, idrarlarını yaparken, idrarlarını tutup bırakarak kaslarının yerlerini net bir şekilde fark edebilmektedir. Bunun üzerine Kegel egzersizi nasıl yapılır aşamasına geçmek mümkün olmaktadır. Aksi hallerde vajina kasları yerine genellikle kalça kaslarının çalıştırılma durumu ortaya çıkmaktadır. Kegel egzersizi nasıl yapılır için, vajina kaslarının sıkılıp bırakılması örnek olarak gösterilmektedir. Egzersiz gün içerisinde onar kez tekrar edilerek üç setle başlandığında fayda vermektedir.

Kegel Egzersizi Yapımı Resimli Anlatım

Kegel egzersizi nasıl yapılır konusunda resimli anlatımlar bulunmaktadır. Kegel egzersizi nasıl yapılır için resimli olan anlatımların yerine video anlatımlarından istifade edilmesi mümkündür. Videolu ya da Kegel egzersizi yapımı resimli anlatımı sayesinde hareketlerin yanlış yapılmasının önüne geçilmektedir. Kegel egzersizi yapımı resimli anlatımı özellikle yatarak ayak tabanlarından destek alınıp yapılan egzersizde çok önemlidir. Bu antrenman sırasında tabanlardan kuvvet alınarak kalça yukarı kaldırılmaktadır. Aynı zamanda pelvik kası da sıkılmaktadır. Kegel egzersizi yapımı resimli anlatım bilgilerinde gereken detaylar net bir şekilde ifade de edilmektedir.

Kegel Egzersizi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kegel egzersizi nedir nasıl yapılır kadar önemli olan konuların başında Kegel egzersizi ne kadar sürede etki eder gelmektedir. Ancak Kegel egzersizi ne kadar sürede etki eder için net yanıtlar verilmesi antrenmanların ne şekilde yapıldığına göre değişim göstermektedir. Pek çok kişi hareketleri yanlış yaptıkları için düzenli antrenmanlarla bile istenen sonuçları alamamaktadır. Bunun haricinde Kegel egzersizi nasıl yapılır konusu üzerine sadece cinsel ilişki yaşamış olanlar düşmemelidir. Henüz genç kızlık dönemlerinde başlanan antrenmanlar Kegel egzersizi ne kadar sürede etki eder için olumlu yanıtlar alınmasını sağlamaktadır. Düzenli ve doğru antrenmanlar faydalarını bir aya kadar göstermektedir.

Göz atabilirsiniz: Egzersiz Bisikleti Gebelikte Güvenli midir

Kegel Egzersizi Yapmanın Faydaları

Kegel egzersizi yapmanın faydaları bakımından da içeriklerin önemini artırmaktadır. Bu alanda antrenmanlar neticesinde kadınların büyük bölümü vajinal kaslarını kontrol etmeyi öğrenmektedir. Kas kontrolü ise Kegel egzersizi yapmanın faydalarından ilki olan vajina darlaşmasını beraberinde getirmektedir. Üstelik Kegel egzersizi yapmanın faydaları arasında vajinal doğumu daha kolay yapmak da gösterilmektedir.

Erkekler İçin Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

kegel egzersizi
kegel egzersizi

Kegel egzersizi nedir nasıl yapılır üzerine yapılan araştırmalar Erkekler için Kegel egzersizleri nasıl yapılır ile devam etmektedir. Çünkü Kegel egzersizi nedir konusu uygulamanın sadece kadınlar açısından değil erkekler açısından da büyük faydaları olduğunu kanıtlamıştır. Cinsel yaşamda olumlu etkilerin yanı sıra prostat gibi ameliyatlardan sonra psikolojik açıdan rahatlama sağlayan hareketlerin yapımın kolay olduğu da bilinmektedir. Erkekler için Kegel egzersizleri nasıl yapılır, kadınlardan farklı yanıtlar alınacağı zannedilen bir konudur. Ancak Erkekler için Kegel egzersizleri nasıl yapılır için aynı yanıtlar verilmektedir. Önemli olan kasların bulunmasıdır. Erkenler de idrarları sırasında idrarlarını tutup bırakarak kaslarının yerini ve kaslarını kontrol etmeyi öğrenebilmektedir. Güç içerisinde hareketlerin tekrar edilmesi ve diğer aşamalara geçilerek antrenmanlardan fayda alınabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı