Şifalı Bitkiler

Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefir Nasıl Yapılır?

Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefir Nasıl Yapılır ? Orta Asya’da yıllardan beri her derde deva olarak kullanılan kefir, pek çok hastalığı mucizevi bir şekilde tedavi etmesiyle bilinir. Kefir süt asidinin alkol ile fermente edilmesi sonucu elde edilir. İçerdiği pek çok yararlı bakteri başta kabızlık olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Kefirin evde yapılışı son derece zahmetsiz ve kolaydır. Ayrıca evde yapılan kefir, pek çok paketli kefire göre çok daha lezzetli olmaktadır. Yüksek miktarda probiyotik madde içeren kefir bağışıklık sistemine ciddi oranda yarar sağlar. Kanser riskini büyük oranda azaltır. Bağışıklık ve metebolizmanın güçlenmesine yardımcı olur. Peki faydaları saymakla bitmeyen kefir başka ne işe yarar ? Kefirin faydaları nelerdir?

Çelik Gibi Bağışıklık Sistemi

Kefirin en büyük faydası, bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde onarıp tamir etmesi. Kefirin bağışıklık sistemine verdiği faydalar saymakla bitmiyor. Özellikle sürekli zararlı gıdalar tüketen bireylerin bağışıklık sistemi çökmeye başlar. Bu süreç çok uzun sürse de belli bir yerden sonra tamamen çöken bağışıklık sistemi kanser hastalığına zemin hazırlar. Kefir tüketimi bağışıklık sistemini yeniden aktive edip çalışmasını ve onarılmasını sağlar. Günde bir bardak kefir tüketmek hiç ummadığınız kadar faydalı olabilir.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sindirim Sistemini Düzenler

Günümüzde hemen herkes sindirim sistemi ile alakalı çeşitli problemler ile karşılaşabilmektedir. Sindirim sisteminden kaynaklanan sorunlar genelde kötü ve düzensiz beslenme fazla asitli içecek tüketimi çok fazla yemek yemek gibi sebeplerden kaynaklanır. Bunun sonucunda bağırsaklardaki hareket yavaşlar ve vücüdunuz metebolizması değişime uğrar. Bağırsakların yeniden eski hızına dönmeleri için yeterli miktarda probiyotik madde tüketmek gerekmektedir. Kefir bize yeteri miktarda probiyotik bakteriyi sağlar. Kefirin faydaları nelerdir adlı yazımızda belki de bahsettiğimiz en büyük faydası budur.

Kemik Sağlığını Korur

Yaş ilerledikçe ve küçük yaşlarda kemik sağlığımız yeteri kadar iyi olmayabilir. Kefir yüksek miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum kemik ve iskelet sisteminin sağlığı için son derece elzem bir elementtir. Kefir bol miktarda kalsiyum içerdiğinden kemik sağlığına önemli ölçüde yarar sağlar.

Gevşetir

Kefirin psikolojik olarak en büyük faydası da budur. Kefir sütün doğal asidi olan laktik asit içerir. Bu asit kasların gevşemesini sağlar. Gevşeyen kaslar size rahatlık ve uyku hissi getirir. Bazı kaynaklarda yoğun miktarda laktoz içeren kefirin antidepresan etkisi yaratabileceği yazmaktadır. Laktoz alerjisi bulunan bireyler kesinlikle ev yapımı kefir içmemeli, markette satılan hazır laktozsuz sütlerden almalılar.

Göz atabilirsiniz: Gaz Sanıcısından Nasıl Kurtulabilirim

Mide Gazını Önler

Kefir içtiğiniz zaman midenizin gaz ürettiğini düşünebilirsiniz. Aslında böyle bir şey yoktur. Kefir içtiğiniz zaman bağırsaklarınız ve mideniz harekete geçer, içerde biriken gazlar dışarı çıakr ve rahatlamaya başlarsınız. Bir bardak kefir midenizden büyük miktarda gazı dışarı atabilir.

Kefirin İçinde Ne Var ?

Kefir süt ve maya fermantasyonu ile oluşmaktadır. Sütün içerisinde farketmeseniz de az miktarda şeker bulunmaktadır. Sütün içerisine kefir mayası ekleyip, hiçbir yerden hava almayacak şekilde ağzınız kapattığınızda, sütün içerisindeki şeker, maya ile fermentasyon oluşturup alkole dönüşür. Fermantasyon süresi 24 saat olduğundan sütteki tüm şeker alkole dönüşmez bu nedenle kefir sarhoş edecek derecede alkol içermez. En sert kefirdeki alkol oranı bile bir biradan 100 kat azdır.

İlginizi çekebilir: Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler

Kefir Nasıl Yapılır ?

Evde kefir yapmak çok basittir. Evde kefir mayalamak için öncelikle cam bir şişe bulmalısınız. Daha sonra bir litre kadar sütü cam şişeye döküp üstüne kefir mayası eklemelisiniz. İki tatlı kaşığı kadar kefir mayası ekleyip karıştırdıktan sonra hava almayacak şekilde ağzını kapatınız. Mayalamadan 4-5 saat sonra gaz çıkışı başlar. Eğer gaz çıkışı yoksa, kefiriniz olmamış bir yerlerden hava alıyor demektir. Ağzını tamamen kapatmalısınız. 24 saat sonra kefiriniz hazır hale gelecektir, afiyet olsun.. Video izlemek isterseniz,,


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı