Şifalı Bitkiler

Keemun Çayının Faydaları Nelerdir?

Keemun Çayının Faydaları

Keemun çayının faydaları arasında özellikle zayıflama konusunda daha çok tercih edilen bir içecektir. Keemun çayı sabahtan içildiğinde gün boyu aktif ve enerjik olmanızı sağlayarak daha hareketli olmanızda yardımcı olur.

Keemun çayı içildiğinde sindirim sistemi aktif hale gelir ve bağırsakların daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Keemun çayı metabolizmayı aktif hale getirerek kilo vermek isteyenler için tavsiye edilir.

Düzenli olarak keemun çayı içildiğinde birçok hastalığa karşı vücut direncini yükseltir. Bağışıklık sistemini yükselten bitki çayı vücuda kalkan oluşturur.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Komple ağız bakımı yapan keemun çayı diş ağrılarını azaltarak diş eti iltihaplanmaları azaltır.

Böbrekleri çalıştıran keemun çayı boşaltım sistemini rahatlatarak idrarın sökülmesinde etkendir.

Vücudun ödem tutmasını engellerken şişkinliklerinde azalmasında yardımcı olur.

Birçok ülkede siyah çay olarak bilinen keemun çayı özellikle Çin ile ünlüdür. Bazı kültürlerde de kırmızı çay olarak geçen keemun çayının kırmızı çay olarak nitelendirilmesinin bir sebebi de kırmızı şarap gibi hafif mayhoş bir tadının olmasıdır. Keemun çayı her bölgede yetişmez çünkü toprağının özel bir özelliği olmasıdır. Keemun çayında yer alan bileşenlerde yer alan aroma aynı zamanda lavanta yağında kullanılan maddedir.

Keemun Çayının Çeşitleri

Evet keemun çayının da birçok çeşidi bulunur ve kırmızı çaylar arasında yer alır. Keemun çayı arasında iki türü en çok tüketilenler arasındadır. Özellikle İngiltere ve Çin’de çok tercih edilen keemun çayı yavaş yavaş tüm ülkelerde özelliği ile ün salıyor. Özellikle sabahları aç karnına içildiğinde daha çok etkisini gösteren keemun çayı şeker eklenmeden içilmesi önerilir. Sabahları veya gün içinde erken saatlerde içilen keemun çayının gün boyu dinç ve enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Keemun Çayının Özellikleri

Keemun çayının en bilinen özelliklerinden biride ilaç niyetine kullanılmasıdır. Siyah çaya göre daha büyük yapraklara sahip olan keemun çayının siyah çaya oranla daha güçlü bir kokusu ve aroması bulunur.

Tamamen doğal olarak işlenen keemun çayı diğer çaylara oranla daha zor bulunmaktadır. Çin’de tek bir yerde üretilen keemun çayını genellikle internette satılan sitelerde bulunmaktadır.

Keemun Çayı Fiyatı Nedir?

Keemun çayı tek bir bölgede üretildiği için yüksektir ve düşük fiyatlara denk gelirseniz orjinalliğinden şüphe etmelisiniz. Bu nedenle keemun çayının 40 – 50 TL arasında fiyatı bulunur.

Keemun Çayı Tarifi

Keemun çayı ( 1 tatlı kaşığı )

Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: Suyu cezvede ısıtın ve kaynadıktan sonra altını kapatıp keemun çayını ilave edin. 5 dakika demlendikten sonra süzdüreceğiniz keemun çayına arzu edilirse çok az da süt eklenebilir.

Keemun Çayı Zayıflatır Mı?

Aç karnına günde 2 kere içilebilen keemun çayı en çok zayıflamak için tercih ediliyor. 1 kutu keemun çayı içildiğinde 1 kutu çay 1 hafta anca yeterlidir.

Keemun çayı içilerek şişkinlik ve ödemin atılması sağlanırken keemun çayı içilerek vücuttaki toksinlerin atılması ve zayıflamanın hızlanması sağlanır.

Göz atabilirsiniz: Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Keemun Çayının Zararları

Keemun çayından anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için kesinlikle önerilmez.

Ciddi rahatsızlıkları bulunanlar ve düzenli ilaç kullananlar keemun çayı içmek doktora danışmadan kesinlikle önerilmez.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı