Şifalı Bitkiler

Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kedi otu çayının faydalarından kedi otu bitkisi edinerek elde edebilirsiniz. Kedi otunun kurutularak yada öğütülerek bulabilirsiniz. Kedi otu çayının faydaları arasında sakinleştirici, ağrı kesici, kalp krizi riskinden koruma, sindirim, kan basıncı ve kilo verme etkileri yer alır. Kedi otu çayını evde aktardan temin ederek evde kendiniz hazırlayabilir kedi otu çayının faydalarından en sağlıklı şekilde yararlanabilirsiniz.

Kedi Otu Çayının Faydaları

Regl Ağrılarını Dindirir: Kedi otu çayından günde 1 bardak regl dönemi öncesinde veya başlangıç gününde içerek regl sancılarını ve ağrılarını hafifletebilirsiniz. Kedi otunda bulunan sağlıklı yağ bağırsakların rahatlamasını sağlayarak gazdan dolayı oluşan krampların azalmasında etkilidir.

Göz atabilirsiniz: Kedi Otunun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Sindirim Sistemini Destekler: Sindirim sisteminin sağlıklı olması birçok hastalığında önlenmesinde yardımcı olur. Kedi otu çayının faydaları arasında mide yaralarına karşı, bağırsaklarda yer alan iltihaplanmalar ve ödem rahatsızlıkları bu bitki ile giderilebilir.

Kedi Otu Kas Ağrılarını Dindirir: Bitki çaylarından keti otu bitkisi sayesinde spor sonrası veya stresten kaynaklı kas kasılmalarının rahatlamasına yardımcı olur.

Zayıflamak İçin Kedi Otu Çayı: Kedi çayı ile zayıflama konusunda herhangi kesin bir bilgi olmamasına rağmen yapılan çalışmalar sonucunda kedi otu ekstrasi ve kapsülleri sayesinde zayıflamaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Uyku Problemleriniz İçin Kedi Otu: Sinir ve stres yüzünden uykuya geçişte zorluk yaşıyorsanız kedi otu çayının faydalarından etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz. Kedi otu çayını yatmadan 1 saat önce için ve ferahlayarak uykuya geçişi kolaylaştırın.

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Bazı bitki uzmanları kedi otu çayı hazırlarken sıcak su kullanımını önerirken bazı uzmanlarda sıcak suyun içeriğindeki bileşenleri etkilediği için soğuk suyun kullanımını tavsiye ediyorlar.

  • Kedi Otu tohumu ( 1 çay kaşığı silme )
  • Su ( 1 bardak kaynamış )

1 cezve içerisinde 1 su bardağı suyu kaynatın ve içine kurutulmuş kedi otu tohumundan 1 çay kaşığı alıp suya katın.

8 – 10 dakika demlendirdiğiniz çayı süre sonunda süzün ve içerisine dilerseniz limon suyu, nane ya da bal ekleyip lezzetini arttırabilirsiniz.

Uykusuzluk İçin Kedi Otu Çayı Tarifi

  1. Papatya kurutulmuş ( 2 parça ya da kuru 1 tatlı kaşığı )
  2. Kedi nanesi ( 1 parça )
  3. Nane ( 1 parça )
  4. Kedi otu tohumu ( 1 tutam )
  5. Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri harmanlayıp iyice karıştırarak ufalayın. Suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra karışımdan 1 çay kaşığı ekleyin ve altını kapatıp 5 dakika demlenmesini bekleyin. Süre sonunda süzüp yatmadan 1 saat önce için. Uykuya geçişi rahatlatıp sizi sakinleştirecektir.

Kedi Otu Çayının Zararları

Her besinde, içecekte olduğu gibi bitkilerde de aşırı tüketim bir takım vücutta yan etkilere neden olabilir.

Düzenli araba kullanıyor yada ağır makine sürücüsü iseniz kedi otu çayı sakinleştirip uyku vereceği için yola çıkmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmez. Sizi uyuşturarak kaza risklerine yol açabilir.

Kedi otu çayını gün içerisinde içmek yerine akşamları içmeyi tercih etmelisiniz. Uyku verici etkisi bulunduğu için gün içinde sizi zorlayabilir.

Kedi otu çayını içtiniz ve ertesi gün zor kalktığınızı hissederseniz kedi otu çayının tüketimini kesmelisiniz ve hekime danışmalısınız.

Kedi otu çayını alkol aldığınız zamanlarda içilmemelidir.

Herhangi bir antidepresan kullanıyorsanız kedi otu çayı kullanımı tavsiye edilmez.

Uyku hapı ya da hafif dozda bir sakinleştirici kullanıldıysa kedi otu çayı kullanılmamalıdır.

Anne adayları veya yeni anne olanlar için kedi otu çayı önerilmez.

Ciddi bir hastalığınız varsa, düzenli ilaç kullanıyorsanız ya da kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız kedi otu çayı bünyenize zarar verebilir.

Aşırı tüketimden kaçınmalı günde en fazla 1 kez içmelisiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı