Genel Sağlık

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı küçük etli ve kabuğu ile birlikte yenebilen tatlı bir meyvedir. Turuncu ve sarı renklere sahip olan kayısının bir tarafından güneşten kaynaklı hafif bir kırmızılık bulunur. Ülkemizde de yetiştirilen kayısıyı organik yani ilaçsız olarak tükettiğinizde vücuda faydaları saymakla bitmez. Hem yaz aylarında taze yiyebileceğiniz kayısıyı kış aylarında da yemek istiyorsanız kurutulmuş hali ile tüketebilirsiniz.

Kayısının Faydaları

Kabızlığı Önler: Lif içeriği zengin olan kayısı meyvesi bağırsakların pürüzsüz bir şekilde çalışmasını sağlar. özellikle kabızlık sorunu yaşayanlara müshil etkisi oluşturduğu için halk arasında tavsiye edilen meyvedir. Midedeki sindirimin uyarılmasını sağlayan lif alınan besinlerin daha çabuk parçalanmasını sağlayarak dışkılamada kolaylık sağlar.

Kemikleri Güçlendirir: İçeriğinde bakır, kalsiyum, demir, manganez ve fosfor barındıran kayısı kemik gelişimine önemli ölçüde destek verir. Küçük çocuklarınıza kayısı ve kayısı eklenen tatlı veya dondurma yedirerek kemik gelişimlerini güçlendirebilir, yaşlılarda kemik erimelerini en aza indirebilirsiniz.

Kalp Sağlığınızı Geliştirir: Felç, kalp krizi ve inme gibi hastalıklardan kendinizi korumak istiyorsanız sık, sık taze ve kuru kayısı tüketimine önem veriniz. İçeriğinde barınan potasyum sayesinde arterlerin gerginliğini gidererek kalbin kasılmasını önler.

Metabolizmayı Hızlandırın: Vücutta bulunan sıvı dengesi sodyum ve potasyuma bağlıdır. Kayısıda yer alan potasyum vücuttaki sıvı dengesini koruyarak vücuda daha sağlıklı dağılımını sağlar ve kasların daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Kayısı enerjinizi arttırarak krampları gideriri ve vücudu güne hazırlar.

Kulak Ağrılarını Dindirir: Kayısının kendisi kulak ağrısı oluşumunu önlediği gibi kayısı yağı da kulak ağrılarına iyi gelir. Kayısı yağından 1 – 2 damla kulak kanalına damlatılarak ağrı azaltılabilir. Uçucu bir yağ olması sayesinde kulak bölgesinde oluşan tıkanıklıklara da iyi gelir. Yine de kayısı yağını damlatmadan önce doktorunuza danışın.

Ateşin Düşmesinde Etkilidir: Kış aylarında özellikle çok yaşanan ateşli hastalıklara kayısı yağı ve kayısının kendisi iyi gelir. Buğusunu yapabileceğiniz kayısı yağının ateşi düşürmede etken olduğu söylenir. Kayısı aynı zamanda gut ve artrit rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Kansızlığı Azaltır: Kayısıda yer alan mineraller arasında bakır ve demir kansızlığın bir numaralı dostudur. Demir kanın yükselmesini sağladığı gibi yorgunluk, baş dönmesi ve sindirimin de daha iyi çalışmasını destekler. Bakır ve demir kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda destekleyicidir.

Kanseri Önler: Kayısıda yer alan antioksidan bileşenleri ve karotenoidler serbest radikallerin tehtidlerini en aza indirmede yardımcıdır. Antioksidanlar oluşabilecek zararlı maddelerin vücuttan atılımını sağlayarak daha sağlıklı hücreler ve vücuda kavuşmanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Kanserden Korunmanın Yolları

Kayısı Astıma İyi Gelir:

Kayısı yağında bulunan içerikler astımın getirdiği atakların azalmasında yardımcı olduğu bilinmektedir. Uçucu bir yağ olan kayısı yağı solunum ve akciğerlerin rahatlaması, stresin azalması için kullanılabilir. Bu sayede astım atağı vücuttan uzaklaştırılabilir.

Kayısı Zayıflatır Mı? Kayısı lif zengini olan besinler arasındadır. Lif içeriğinden zengin olan kayısı sabahları ve gün içinde tüketildiğinde sindirim sistemini çalıştırır, tok tutar ve zinde kalmanıza yardımcı olarak daha hareketli hale gelmenizi sağlar.

Kayısının Saça Faydaları Nelerdir?

Kayısıda yer alan besin maddeleri saç sağlığını korumada önemli bir yere sahiptir ve kozmetik te saç ürünleri içinde kullanılır.

Kayısı yağında bulunan linoleik ve oleik maddesi saçlarınız için mucize etki demektir. İçeriğinde ayrı A ve E vitaminleri barındıran kayısı saçın nemlenmesini sağlayarak yumuşacık olmasına katkı sağlar. Kayısı yağından ölçülü bir miktar şampuan ya da kreminize eklerseniz farkı daha iyi anlarsınız.

Saç derisinde oluşabilecek sorunlarda A ve E vitaminin katkısı büyüktür. Kuru saç derisi için ideal olan bu vitaminler saç derisinde sık rastlanan egzama ve kepeklenmenin önüne geçer. Bu sayede saç derisinde pullanma ve acıma hissi en aza indirgenebilir.

E vitamini içeriğine sahip kayısı saçların uzamasını destekler ve saçların dökülmemesinde önemli bir yere sahiptir.

Kayısının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yediğiniz meyvelerin içeriğinde A, B ve C vitaminleri ve likopenler bulunuyorsa kesinlikle cildinize etkisi büyük olacaktır.

Çok fazla yıpranmış ve hasar görmüş bir cildiniz varsa kayısı yağı ile ve kayısı tüketerek iyileştirebilirsiniz. Saçınıza, vücudunuza ve ellerinize sürerek nem seviyenizi arttırabilirsiniz.

Kayısı çekirdeklerini ezerek kayısı yağı ile harmanlayın ve cildinize fırça ile sürüp peeling yapın ve ölü cilt hücrelerinin arınmasını sağlayın. Ölü cilt hücreleri atıldıkça yeni hücreler oluşacak ve cilt daha taze görünecektir.

Esnek ciltlerin sırrı nemli ciltten geçer. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi cildin nemlenmesinde etkili olan kayısı ve kayısı yağı ile aromaterapi uygulayarak cildin esnekliği arttırılır.

Göz atabilirsiniz: Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Ciltte ölü hücrelerin birikmesi oluşabilecek siyah noktalar ve sivilceler için harika bir yuvadır. Bu nedenle kayısılı peelingle hazırlayın ve cildinizi ölü hücrelerden arındırın.

Erken yaşlanma ve kırışıkların önüne geçmek için kayısı yağı sürün ve kayısı tüketin.

Cildinizde renk bozuklukları varsa kayısı yağı ve kayısı tüketerek cilt tonunuzu iyileştirirsiniz.

Kayısı Suyunun Faydaları

Gün içinde bir bardak tükettiğiniz kayısı suyu cildinizin daha güzel olmasına yardımcı olur.

Bağışıklığın güçlenmesinde etkili olan kayısı suyu çeşitli hastalıklara karşı vücudunuza kalkan oluşturur.

Hamile bayanların ve çocukların kayısı suyu içmesi gelişim için tavsiye edilir.

Kemik sağlığını güçlendirici etkisi bulunur.

Ruh halini iyileştiren kayısı suyu stresten uzak tutar ve stresten oluşan hastalıklara karşı korur.

Sindirimin güçlenmesini sağlayan kayısı suyu anemi rahatsızlığında da faydalı olarak bilinir.

Kan dolaşımını hızlandıran kayısı suyu damar tıkanıklıklarına iyi gelir.

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru kayısıyı ezdirin, bal ve su ile karıştırıp tükettiğinizde vücut ısısının düşmesine yardımcı olur.

Yağların azalmasına yardımcı olan kuru kayısı kas oranınızı yükseltmede yardımcı olur.

Kayısı gibi kuru kayısı da kabızlığı gidererek müshil etkisi görür.

Kanın pıhtılaşmasını önler. Bu nedenle düzenli ilaç kullananlar mutlaka yemeden doktora danışmalıdır.

Görme yetisini arttıran kayısı göz sağlığını korur.

Ritim bozukluğunu düzenleyen kuru kayısı potasyum içeriğinden kaslara da iyi gelir.

Kayısı Yağının Faydaları

Kayısı yağı saçların güçlenmesinde, saçların daha yumuşak olmasında saç kremlerinde ve saçın güçlenmesinde faydalıdır.

Kayısı yağını zeytinyağı ve badem yağı ile karıştırarak ve hafif ılıtarak saç derinize sürebilir, saç derinizde oluşan kuruluğu giderebilirsiniz.

Kayısı yağını kuruyan bölgelerinize sürerek sertlikleri azaltabilir bu bölgeyi yumuşatabilirsiniz.

Kuru ciltler için kullanıldığı gibi yağlı ciltler içinde kayısı yağından faydalanabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeğinin Faydası Var Mı?

Kayısı çekirdekleri en kayısı kadar iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle kanser hücrelerini yok etmesi ile bilinir.

B17 içeriğine sahip kayısı çekirdeği yağı aynı zamanda kan basıncının normale dönmesinde de etkilidir.

Kış hastalıklarından grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Kayısının Zararları

Kayısı, kayısı çekirdeği veya kayısı yağı hamileler ve düzenli ilaç kullanan kişiler doktora danışmadan kullanamamalıdır.

Kayısı çekirdeği yağını kesinlikle ağızdan kullanamamalısınız. Zehir içeriğe sahip kayısı çekirdeği yağı ölüme bile neden olabilir.

Burada yazılan bilgiler kesinlikle bilgi amaçlıdır ve önemli bir rahatsızlığı bulunanlar doktora danışmadan kullanamamalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı