Şifalı Bitkiler

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeğinin bu kadar faydalı olduğunu bilmeden hepimiz kırıp yemişizdir. Kayısı yedikten sonra çekirdeğinden çıkan badem benzeri besin oldukça faydalı vitamin ve minerallere sahip. A, D, E ve K vitaminleri dışında kanserden koruyucu en büyük etkiye sahip B17 vitamini barındırır. Sağlıklı yağlar, demir ve lif barındıran kayısı çekirdeğinin faydaları için yaz aylarında yiyebilirken dört mevsim aktarcılarda bulup tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kuru Kayısının Faydaları

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Bağışıklığın Desteklenmesi İçin: Kayısı çekirdeğinde yer alan bileşenler zararlı mikrobiklerin yayılmasını önleyerek hastalıklarla mücadele eder. Yapılan araştırmalar sonucunda kesin olmamakla birlikte kayısı çekirdeği beyaz kan hücrelerinde artış sağlanarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verdiği gözlemlenmiştir. Vücuda yerleşmiş zararlı mikrobiklerin ve enfeksiyonların giderilmesini sağlayan kayısı çekirdeği enzimlerin üretimini arttırır.

Ağrıları Azaltır: Kayısı çekirdeği belirli rahatsızlıklar sonucunda vücutta oluşan ağrıların ve acının hafiflemesinde yardımcı olur. Çinlilerin çokça tercih ettiği kayısı çekirdeğinde yer alan lif değerinin ağrıları azalttığını düşünerek doğal bir ilaç görülür. Vücuttan toksinlerin azalmasını sağlayan kayısı çekirdeği vücuttan mikrobikleri uzaklaştırarak ağrı ve diğer semptomların azalmasında yardımcıdır.

Tansiyonun Yükselmesini Engeller: Kayısı çekirdeği için kesin bir durum söz konusu olmasa da kayısı tohumlarının tansiyonu düşürmede etkisi olduğu görülmüştür. Yüksek tansiyonun düşürülmesi kalp hastalıklarından felç rahatsızlığından, böbrek sorunlarından ve kan basıncının dengelenmemesi sonucu olabilecek rahatsızlıklardan sizi koruyacaktır.

Göz atabilirsiniz: Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeğinin Diğer Faydaları

Kuru ciltler için nemin dengelenmesini sağlayan kayısı çekirdeği yağlı ciltler için sebum dengesini ayarlamada faydalıdır.

B17 içeriğine sahip olan kayısı çekirdeği kanser türevlerinde hücre oluşumunun çoğalmasını engelleyerek riskleri önler. Başlangıçtan itibaren faydaları bulunur.

A vitamini sağlayan kayısı çekirdeği cilt üzerinde tıkanıklıklardan dolayı oluşan akne problemlerinin önlenmesinde yardımcıdır.

1 haftada 1 kez kayısı çekirdeği yağını cildinize uygulayarak selülit oluşumunu önler ve portakal görünümünü giderebilirsiniz.

Kayısı çekirdeğinde A, E, D ve K vitaminleri barınır ve vücut sağlığı için faydalı mikrobesinler içerir.

Kan basıncını dengeleyen kayısı çekirdeği kalp hastalıklarından sizi korur.

Kayısı çekirdeği yağı ile masaj yaptığınızda kasların gevşemesi ve rahatlaması sağlanır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan kayısı çekirdeği kış hastalıklarına karşı sizi koruyacak ve daha sağlıklı bir süreç geçirmenizi destekleyecektir.

4 günde bir cildinize kayısı çekirdeği yağını uygulayıp ince çizgiler ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeği Zararları

Kayısı çekirdeğinin bilinen çok bir faydası olmasa da bazı uzmanlar kayısı çekirdeğinin acı olanının tüketilmesi tavsiye edilmiyor ve fayda yerine zarar verebileceği düşünülüyor.

Gün içinde kayısı çekirdeğinden çocuklar en fazla 5 – 6 tane büyükler ise 10 tane kadar yenebilir. Kayısı çekirdeğinin fazlasını yemek ölüme kadar sizi götürebilir.

Her besinde olduğu gibi kayısı çekirdeğini ölçülü tüketmek gerekir. Hamile ve emziren bayanlar doktorlarına danışmadan tüketimden kaçınılmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı