Şifalı Bitkiler

Kavunun Faydaları Nelerdir?

Kavunun Faydaları Nelerdir? Kavunun Saça Faydası Var Mı? Kavun karpuz kadar yüksek su miktarına sahip yaz meyvesidir. Vücutta eksilen su miktarını tamamlamak için de yenilebilen kavun kanser ve kalp hastaları için risk azaltıcı etkiye sahiptir. İçeriğinde A vitamini, C vitamini, potasyum, protein ve likopen gibi sağlıklı mineral ve vitaminler barındırır. Kavunun faydaları için özellikleri ayrıntılı şekilde sıralıyoruz.

Kavunun Faydaları

Kavunun Bağırsaklara Etkisi: Düzenli olarak kavun tüketen kişilerde bağırsak problemleri çok sık yaşanmaz. Kavunun ikiye kestiğinizde içinden çıkan çekirdekler kavunun tohumlarıdır. Bu tohumlar genelde atıldığı için çok bilinmez. Bu tohumlar ezilerek tüketildiğinde bağırsaklarda oluşan kurtlara iyi geldiği söylenir. Aynı zamanda kavun tohumları öksürük, ateş ve midede yaşanan hazım problemlerine iyi gelir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Vücudumuzda yer alan kırmızı kan hücrelerini uyaran kavun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yukarıda saydığımız C vitamini de içeren kavun dışarıdan gelebilecek mikrop ve saldırılara karşı kalkan oluşturarak vücudu dış etkenlerden korur.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Hamile Kalmak İçin Kavun: Bilimsel olarak ispatlanmış kavunun faydası hamile kalmak bayanlar için etkilidir. Günlük olarak belirli bir ölçüde kavun tüketmek vücuttaki folat seviyesini arttırdığı için doğurganlık olasılığınızı arttırır.

Yaşlanmayı Geciktirir: Yaz aylarına yaklaşırken gün içinde 1 – 2 dilimde olsa düzenli olarak kavun tüketmenizi öneriyoruz. Kolajen maddesi içeren kavun erken yaşlanmanın önüne geçer ve daha sağlıklı ve diri bir cilde kavuşursunuz.

Kilo Vermek İçin Kavun Tüketin: Kavun sulu bir meyvedir ve %90’ında su bulunur. Yağ, kolestrol ve kalori değeri düşük olan kavun açlık çekmenizi önleyerek lif barındıran meyveler arasındadır. Yendiği anda vücudun ihtiyacı olan tatlı ve suyu gidereceği için atıştırmalık olarak kavun ara ve ana öğünlerde tüketilebilir.

Kavun Kanser Hücreleri İle Savaşır: İçeriğinde Karoteonid bulunduran kavun kanser hücrelerinin vücuda gelmesini önler. Serbest radikallerle savaşan kavun oluşan kanser hücreleri ile savaşmakta başarılıdır. Her taze ve organik meyvenin vücuda ve kötü hücrelerin çoğalmasına engel olduğunu unutmayınız.

Kalp Krizini Önlemeye Yardımcı: Kavun meyvesinde bulunan adonezin sadece kanser ile mücadeleye iyi gelmez aynı zamanda kalp sağlığını korumada da etken bir maddedir. Kavunda bulunana adonezin ve potasyum bir arada kavunda olunca inme, kalp krizi ve damar tıkanıklıklarına iyi gelir. Kavunda kalp sağlığını koruyan diğer besin maddeleri ise C vitamini ve folatlardır.

Göz atmanızda fayda var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Rahatsızlığı Oluşmasını Önler

: Kavunda bulunan beta karoten maddesi göz sağlığının korunmasında etken bir maddedir. Görme yetisini arttıran beta karoten A vitamine dönüşerek havuç kadar gözlere etki sağlayan bir meyvedir. Bol kavun tüketen kişilerde katarakt olma riski % 35 oranında azalır.

Diyabetik Rahatsızlıklarda Etkilidir: Kavunda bulunan şeker oranı yüksek olsa da doktor kontrolünde sağlıklı tatlı gıdalar tüketildiğinde vücuda iyi gelir. şeker hastalığı genellikle ırsi denilse de bu şeker hastalığına yakalanma riskinizi azaltılabilir. Yani nasıl diye soracak olursanız sağlıksız şekerli gıdalar tüketmek yerine vücudun ihtiyacı olan doğal şeker ve su kavunda yeterli oranda mevcuttur.

Göz atabilirsiniz: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sindirim Sistemini Düzenler: Lif ve su bakımından zengin olan kavun sindiriminizi düzenleyerek rahat tuvalete çıkmanızı kolaylaştırır. Diyet süresince ölçülü olabilecek şartı ile tüketilebilen kavun şeker ihtiyacını giderirken sıvı ve lif açığınızı da doğal yollarla kapatabilirsiniz. Kabızlık ve lavobo sorunu yaşıyorsanız kavun suyu sıkabilir ya da meyvenin kendisini yiyebilirsiniz.

Mide Sorunları Ve Karın Ağrısında Eczane Kavun: Kavunda bulunan su miktarı hafife alınmayacak kadar yüksektir. Hazımsızlıktan kaynaklı karın ağrılarını ve şişkin midenin inmesini kavunla sağlayabilirsiniz.

Stres Probleminde Kavun Tüketin: Kavun ritim atışlarını düzenleyerek daha sakin ve stressiz olmanızı sağlar. Beyine oksijen gitmesini arttıran kavun meyvesi kan basıncının düşmesinde yardımcı olarak sinir hücrelerini rahatlatır ve daha sakin ve relax olmanıza yardımcı olur.

Böbrekler İçin Kavun Yiyin: Kavunda bulunan diüretik asit böbreklerin su tutmasını engelleyerek küçük tuvaletin daha rahat olmasını kolaylaştırır. Her sabah yarım bardak kavun suyuna ekleyeceğiniz taze limon suyu böbrek rahatsızlıklarınıza iyi gelecektir.

Diş Rahatsızlıklarına İyi Gelir: 100 gram kavunda bulunan 15 miligram kalsiyum diş sağlığının korunmasında etkilidir. Kemik oluşumuna yardımcı olan kavun daha parlak ve sağlıklı dişler için faydalıdır.

Kavunun Saça Faydası Var Mı?

Kavunda diğer her meyve gibi vitamin ve mineral açısından zengin bir meyvedir. Saç sağlığı için gerekli olan besinleri doğal yollarla vücuda girmesini sağlar.

Saçların Uzaması İçin: A vitaminin beta karotenden oluşumunu sağlayan kavun saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Kavunda bulunan B Vitamini saç dökülmesini önler. Birçok bayanda özellikle B vitamini eksikliği saç dökülmesinde etken bir eksikliktir. Aynı zamanda folik asit ve inositol bulunduran kavun saç kökleri için besleyicidir.

Kavunun Zararları

Yazımızın başlarında diyabet rahatsızları için faydası olan kavunun bazı uzmanlar kesinlikle yenmesini veya kontrol altında tüketilmesini tercih ediyor. Bu nedenle şeker hastaları yemeden doktora danışmalıdır.

Tam bir kanıt olmasa da bazı uzmanlar kavun, kavun suyu ve kavun çekirdeğinin sindirim sistemine olumsuz etki edeceğini savunuyorlar.

Kavun diğer yandan mide yaralarında tavsiye edilmez.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı