Genel Sağlık

Katarakt Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Belirtiler Nelerdir?

Katarakt nedir? Sorusunun cevabı; cama benzeyen saydam yapılı olan göz merceğinin yani lensin şeffaflığını yitirerek bulanık görme sorunlarına yol açması ile ortaya çıkmaktadır. Halk arasında göze perde inmese olarak tabir edilmektedir.

Katarakt tanısı ise uzman bir göz hekimi tarafından biomikroskobik muayene yapılması ile konmaktadır. Katarakt meydana gelmeye başladığından itibaren bu rahatsızlığı yavaşlatacak veya durduracak herhangi bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Tek bir tedavi yolu vardır cerrahi kullanmaktır. Yetişkin insanlardan daha farklı olarak bebeklerde katarakt ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerde katarakt ise göz bebeğinin orta kısmında beyazlık görülmesi yada şaşılık olarak kendini göstermektedir.

Katarakt yeni doğan bebeklerde, diyabet hastalarında, göz travmalarında ve uzun dönemler kortizonlu ilaç kullanan kişilerde oluşabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Arpacık Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt  Belirtileri Nelerdir?

Görmede azalma, ışığa karşı gelişen hassasiyet hissi, çift görme, okumada güçlük, gözlük numaralarının sıkça değişmesi, renkleri daha soluk görme gibi bulgular ile kendisini göstermektedir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt herhangi bir ilaç yada gözlük ile tedavi edilemez. Ayrıca kataraktın ilerlemesini yavaşlatacak yada durdurabilecek herhangi bir tedavi yöntemi günümüzde bulunmamakta. Eğer bir katarakt meydana gelmişse tek bir tedavi yolu vardır oda cerrahidir. Tıp teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte katarakt tedavisi de oldukça kolaylaşmıştır. Narkoz kullanmadan, iğneye gerek kalamadan herhangi bir ağrı hissetmeden hızlı ve konforlu bir şekilde katarakt ameliyatı gerçekleştirilip hasta aynı günde evine dönebilmektedir.

Katarakt ameliyatında dikkat edilmesi gereken hususlara gelince; göz hastalıkları uzmanının tecrübesi önem taşırken, göz içine yerleştirilen merceğin kalitesi de diğer önemli noktalardan olup ameliyat başarısını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Çünkü kalitesi düşük mercek kullanımları sonrasında gözde komplikasyonlar gelişebilir ve tekrardan katarakt ameliyatı olması gündeme gelebilirken bu durum hem maddi açıdan yük hem de ikinci bir ameliyat riski demektir.

Doğumsal Katarakt Nedir?

Konjenital katarakt yani doğumsal katarakt doğumdan sonra görülen rahatsızlıktır. Gözdeki lens yapısının tek yada çift yönlü olarak saydamlılığını kayıp etmesi ve opaklaşması olarak tanımlanır. Doğumsal olarak ortaya çıkan bebeklerde kataraktın nedenleri arasında annenin gebelik döneminde kullandığı ilaçlar yada geçirdiği enfeksiyonlar olabilirken, bazen de herhangi bir nedene bağlı olmaksızın karşımıza çıkabilmektedir. Konjenital kataraktın belirtileriyse; gözün orta kısmında (göz bebeğinde) beyazlık, gözde kayma (şaşılık) gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bebeklerinde doğumsal kataraktın belirtilerini gören anne ve babalar vakit kayıp etmeden hemen bir göz hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekmektedir. bebeklerde görülen Konjenital katarakt görmede sıkıntı yaşatıyorsa ve tek taraflıysa teşhisi edildikten sonra ameliyat ile tedavisi yapılmalıdır.

Göz atabilirsiniz: Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Göz Tansiyonu Tedavisi

Doğumsal olan Konjenital kataraktın en önemli yol açtığı sorunlardan biri ambliyobi (göz tembelliği) olmaktadır. Göz tembelliğini atlatabilmek adına en kısa sürede Konjenital kataraktın tedavi edilmesi son derece önemlidir. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra göz hastalıkları uzmanı gerekli tedavi planını çıkartacaktır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı