Genel Sağlık

Kasık Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kasık Fıtığı Nedir?

Erkeklerde kadınlara oran ile en çok görülen fıtık çeşitlerinden bir tanesi de kasık fıtığıdır. Erkeklerin bu rahatsızlığa yakalanma ihtimalinin yüzde 80 olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman özellikle erkeklerin kasık fıtığı belirtilerini ciddiye almaları gerekir. Tabi ki bu konuya olan eğilimin de önemli bir rolü olduğunu söylemek çok yanlış olmayacaktır. Kasık fıtığının belirtileri, tanımlanması, tedavisi, cerrahi müdahaleye sahne olup olmadığı ve işlemlerin bütün sürecinin de biraz daha detaylandırılması zamansız ağrıların da özne olmasına yardımcı olacaktır.

Kasık fıtığı belirtileri arasında karın duvarı içerisinde en sık görülen fıtık türlerinden olan kasık fıtığının genel olarak kişiler tarafından yanlış tanımlanması veya dikkate alınmaması kasık fıtığı belirtilerini teşhisle sonuçlandırılamasında en büyük etken. Dolayısı ile kasık fıtığına biraz daha geniş pencereden bakmak ve farklı perspektiften değerlendirmek bireylere daha kalıcı bilgilerin yerleşmesine de yardımcı olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Kalp Ağrısı Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Kasık Fıtığı Belirtileri

Kasık fıtığı belirtileri arasında yer alan şişlik, ağrı, kabarıklık en çok dikkat çeken bulgular arasında yer almaktadır. Genel olarak doktorların rutin kontroller sırasında denk geldiği bir fıtık türü olarak karşımıza çıkıyor olsa da bu tip belirtilerin de dikkate alınması kişinin sağlığı adına oldukça belirleyici rol oynayacaktır. Ağrının varlığı karın duvarlarına da doğrudan etki edecektir.

Dolayısı ile ağrıların hafife alınması ve doktora danışılması bu aşamada önemlidir. Nitekim şişliğin yavaş yavaş oluşması, kabarıklıkların zaman zaman ortaya çıkması da kasık fıtığının işaretlerinden bazıları olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak kasık bölgenizde ve karnınızı etkileyen bir ağrınız mevcut ise yüzde 51 ihtimal ile fıtık ile mücadele etmek durumunda kalacağınızı da hatırlatmak çok yanlış bir değerlendirme olmayacaktır.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığının tedavisi ile ilgili olarak çeşitli rivayetler olsa da oldukça yaygın olan bir tanımlama ve tedavi sürecinin sizleri beklediğini söylemek zor olmayacaktır. Burada belirtilmesi gereken en önemli olgunun kasık fıtığı belirtilerinden sonra teşhis edilen kasık fıtığı tedavisinde ilacın yerinin olmadığıdır. Zaman zaman oluşan ağrıları dindirmek adına ağrı kesici alıyor olsanız dahi bunun kalıcı bir çözüm olmadığını da söylemek lazım. Dolayısı ile kasık fıtığı tedavisinde cerrahi müdahale olmadan uzun süreli bir rahatlamanın olmadığı da bu şekilde anlaşılacaktır.

Yaklaşık olarak 5 ila 6 santimetre arasında var olan kesiler ile beraber yapılan kasık fıtığı operasyonu kişiyi ertesi gün içerisinde taburcu edebilir. Fıtığın boyutuna gören değişim gösteren iki operasyonun varlığından da bu aşamada söz edebiliriz. Öyle ki açık ya da kapalı tip ameliyatların var olduğu kasık fıtığında kişinin durumuna bakarak da karar verilebilir.

Bütün bunları bir araya getirdiğimizde kasık fıtığı belirtileri, tanımlanması ve tedavisinin son derece açıklayıcı olduğu da görülüyor. Hemen her 3 erkekten birinde varlığını sürdüren kasık fıtığına neden olabilecek olan bazı olgulardan da söz etmek lazım. Karaciğer rahatsızlıkları, prostat, kabızlık, sigara kullanımı, fazla egzersiz gibi semptomlar kasık fıtığını tetikleyen önemli bulgular arasında yer almaktadır. Durum bu şekilde olunca rutin kontrollerden anlaşılma özelliği had safhada olan kasık fıtığı için vücudunuzun alt bölgesinde oluşan değişimleri de düzenli olarak gözlemlemeniz faydanıza olacaktır.

Akciğer kanseri ile alakalı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz Akciğer Kanseri Belirtileri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı