Şifalı Bitkiler

Karpuzun Faydaları

Yazın vazgeçilmez meyvelerinden biri de kesinlikle bol sulu karpuzdur. Yaz aylarında zengin, fakir herkesin evlerine giren karpuzun faydaları arasında hararet giderici, cilt, saç ve vücut sağlığına faydalı bir besindir. Sağlık problemlerine karşı kalsiyum, magnezyum, demir ve A, B ve C vitamini barındırmasından dolayı karpuzu mutlaka tüketmelisiniz.

Karpuzun Faydaları

Kalp ve Kemik Sağlığına İyi Gelir: Karpuzun içeriğinde yer alan likopen maddesi kemiklerin güçlenmesine iyi geldiği gibi kalp ve damar rahatsızlıklarında da olumlu sonuçlar verir. Likopen dışında içeriğinde potasyum ve kalsiyum da bulunduran karpuz kemiklerin güçlenmesinde de etkili bir meyvedir.

Vücuttaki Yağı Alır: Karpuz yemek vücuttaki yağ birikiminin azalmasını sağlayarak yağ indeksinizin azalmasına yardımcı olur. Yağ yakmada başarılı olan karpuzu diyet listenize eklediğiniz de kilo vermenizde kolaylaşır. Bu sayede böbreklerin işlevi daha fonksiyonlu hale gelir.

İlginizi çekebilir: Kilo Verdiren Tok Tutan Yiyecekler

Karpuz Cildi Nemlendirir: Karpuzun içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildinizin kuruması önlenir ve cildin nem seviyesini üst düzeylere taşıyarak erken kırışıklığın önüne geçer.

Karpuzun Saça Faydası: Saçların uzamamasının en büyük nedenlerinden biri de kuruluktan dolayı kırılmasıdır. Karpuz sayesinde saçın nem dengesi korunur ve saçlar eski sağlığına geri kavuşur.

Karpuzda Antioksidan Vardır: Karpuzda bulunan antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikallerin serbestçe gezmesini önleyerek bünyede oluşan mikropların kolayca dışarı atılmasını sağlar.

Uykuya Geçiş Kolaylaşır: Vücutta gerginlikten dolayı oluşan kas ağrıları hem uykuya geçişi zorlaştırır hem de kasılan vücudun oluşturduğu ağrıları azaltır. Karpuz tüketerek sinir sisteminizi düzenler daha sakin ve relax bir uyku evresi yaşarsınız.

Böbrekleri Çalıştırır: Karpuzun içeriğinde %90 oranında su bulunur. Su içeriği yüksek olan karpuz idrarı daha çabuk atılımını sağlayarak böbreklerin daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlar. Böbrekleri çalıştıran karpuz bu sayede karaciğerin de olumlu etkilenmesini sağlayacaktır.

Sindirime Yardımcıdır: Lif açısından zengin olan karpuz sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak midede oluşan hazımsızlık ve ağrılara iyi gelir. Ayrıca diyet yapan kişilere de lifli yiyecekler önerilir. Bunun bir diğer önemli nedeni de dışkının kolay çıkarılmasını sağlamasıdır.

Karpuz Kanserden Korur: Karpuzda bulunan likopen maddesi ve diğer bileşenleri kanserin önlenmesinde oldukça etkilidir. Likopen hücre bölünmesiyle oluşan protein olan insülinin büyümesini önleyerek kanser türevlerinin oluşmasını engeller.

Astımı Rahatlatır: Mevsiminde olduğu sürece karpuz tüketme alışkanlığını düzenli seyirde yiyorsanız astıma yakalanma olasılığınızı en aza indirirsiniz. C vitamini içeren her besin gibi karpuzda astım ataklarının süreçlerini en aza indirir.

Göz atabilirsiniz: C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

Karpuz Suyunun Faydaları

Mide, pankreas ve kolon kanserlerine yakalanma oranını en aza indiren karpuz likopen içeriği sayesinde kanser türevlerinde etkilidir.

Böbreklerin daha iyi çalışmasını bol su içeriğinden dolayı sağlar.

Gün içinde içeceğiniz 1 bardak karpuz suyu içtiğinizde nem seviyeniz yükseleceği için cilt ve saçlarda oluşan problemlere faydalıdır ve deri kanserine yakalanma riskini azaltır.

Vücutta oluşan iltihaplanmalara karpuz etkili bir yaz meyvesidir.

Vücutta kan dolaşımını hızlandıran karpuz suyu damarlarda oluşabilecek tıkanmalarında önüne geçer.

Kilo vermek isteyenler gün içinde kahve veya çay yerine karpuz suyu tüketebilir.

Karpuz Çekirdeğinin Faydası Var Mı?

Saçların beslenmesini sağlayan karpuzun çekirdeği saç kırıklarına iyi gelirken daha hızlı uzamasını sağlar.

Karpuz çekirdeğinde amino asit bulunur ve vücut için faydalıdır.

Karpuz çekirdeğinde 1 avuç tükettiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olan magnezyum miktarının günlük yarısını karşılar.

Unutkanlığı önleyerek hafızanın daha aktif olmasını sağlar.

Günde az bir miktar karpuz çekirdeği tüketmek hipertansiyon rahatsızlığında, damar tıkanıklarında kalp rahatsızlıklarını önler.

Özellikle hormonlardan kaynaklı sivilce oluşumunu azaltır.

Karpuz çekirdeğinde bulunan B vitamini vücudu hastalıklardan korurken sinir sistemini sakinleştirir.

Diyabet sorunu olanlar doktorlarına danışarak karpuz çekirdeği tüketebilir.

Karpuzun Zararları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kilo vermeyi kolaylaştırsa da aşırı tüketimi hazımsızlık, şişlik ve kilo alımına neden olabilir.

Potasyum açısından zengin olan karpuz aşırı potasyum miktarına sahip olan kişiler tüketmemelidir. Çünkü fazla potasyum yüklemesi kas rahatsızlıklarını arttırır.

Çok fazla karpuz tüketirseniz cildinizde kızarıklık oluşabilir.

Karpuza alerjisi olanlar en ufak bir tepkimede karpuz tüketimine son vermeli ve doktora mutlaka danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı