Şifalı Bitkiler

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Karpuz lezzetli meyveler arasında yazın sofralarımızı süsleyen bir meyvedir. Karpuz yediğimiz kadar çekirdeklerini ayıklıyoruz fakat karpuz çekirdeğinin faydaları da karpuz meyvesi kadar fazladır. Karpuz çekirdeğinin faydaları içinde kan şekerini kontrol altına alır, cilt ve saç sağlığını destekler, bağışıklığın güçlenmesini sağlar, sinir sistemini destekler, sağlıklı kalp için çalışır ve diyabet rahatsızlığına iyi gelmektedir. A, B, C, D, E ve K vitaminleri dışında karpuz çekirdeğinin faydaları arasında kalsiyum, selenyum, demir, manganez, magnezyum, bakır, fosfor, çinko, sodyum ve potasyum mineralleri bulunur.

Göz atabilirsiniz: Karpuzun Faydaları

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Cilt Bakımı Sağlar: Karpuz çekirdeklerinde yer alan bileşenlerden biri de omega 3 yağ asitleridir. Yaz aylarında düzenli olarak yiyebileceğiniz karpuz çekirdeklerini yemek cildin nemlenmesine yardımcı olurken cilt renginin de tonunu düzenler. Antioksidan açısından zengin olan karpuz çekirdeği kırışıklıklar ve ince çizgilerin azalmasına yardımcıdır. Nemlendirme değeri yüksek olan karpuz çekirdeği cildin elastikiyetini arttırarak gözeneklerin tıkanmasını engeller ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcıdır.

Saç Bakımı Yapar: Karpuz çekirdeğinde yer alan bakır, demir, protein ve magnezyum mineralleri saç sağlığının gelişimi için destekleyici minerallerdir. Saçların daha sağlıklı görünmesini sağlayan karpuz çekirdeği besini saçların dökülmesini engellerken daha kalın olmasını sağlayarak kırıkların oluşumunu engeller. Canlı ve ipeksi görünen saçların oluşumu için melanin içeren karpuz çekirdekleri tüketilebilir.

Libidoyu Arttırır: Erkeklerde isteksizliğin azalmasını önleyen karpuz çekirdeği besini cinsel isteğin artmasını sağlayarak yatak soğukluğunun azalmasına yardımcıdır. Kadınların gebe kalmasını arttırırken iktidarsızlık sorunlarının da azalmasında yardımcıdır.

Enerjinin Yükselmesini Sağlar: Karpuz çekirdeği tüketerek enerji düzeyinizi hızlıca arttırabilir ve halsizliğin önlenmesini sağlayabilirsiniz. Ölçülü miktarda tükettiğiniz taktirde vücudun direnç kazanmasını sağlayan karpuz çekirdeği faydaları arasında anında bataryayı fullemek yer alır.

Kan Şekerini Kontrol Eder:

Karpuz çekirdeğinin faydaları arasında kan şekerinin kontrol edilmesi ve insülin duyarlılığı azalması sağlanır. Şeker hastaları için ölçülü miktarda tüketilebilen karpuz çekirdeği şeker salımını yavaşlatacağı için kan dolaşımını yavaşlatır ve yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Şeker Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Karpuz çekirdeğinde yer alan karotenoidler ve antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesini arttıran etkenlerdir. Serbest radikallerin azalmasını sağlayan besin oksidatif stresi azaltarak olası gribal enfeksiyonlardan ve kardiyovasküler rahatsızlıklardan bünyeyi korumaktadır.

Kemik Sağlığını Arttırır: Karpuz çekirdeklerinde yer alan magnezyum, manganez, bakır, demir ve potasyum minerallerine sahiptir ve kemik gelişiminin artmasını sağlar. Kemik dokusunu güçlendiren karpuz çekirdeği ileride oluşabilecek kemik erimeleri ve kemik dokusunun azalmasını önlemektedir.

Sinir Sistemini Onarır: B vitaminleri, folat, niasin ve tiamin desteğine sahip olan karpuz çekirdeği sinir sisteminin onarılmasını sağlayarak iyileşmesine yardımcıdır.

Kalp Sağlığını Korur: Magnezyum içeriğine sahip olan karpuz çekirdeği kalp semptomlarının azalmasına yardımcıdır ve kan basıncının dengelenmesini sağlar. kan basıncını düşüren besin kolesterol seviyesini de düşürerek kalp krizi ve felç gibi olasılıkların görülme olasılığını azaltır.

Göz atmanızda fayda var: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Beyin Gelişimini Destekler: İçeriğindeki bileşenler sayesinde bellek gelişimini arttıran karpuz çekirdeği hafızanın güçlenmesini destekler ve Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıkların deformasyonlarını engeller.

Sindirim Sistemini Düzenler: Sindirimin rahatlamasını sağlayan karpuz çekirdeği tüketildiğinde vücudun daha çabuk sindirim uygulamasını destekler. Bağırsakların çalışmasını sağlayan besin kabızlık ve ishal sorunlarının önlenmesinde yardımcı olurken bağırsak yolundaki mikroplarında azalmasına yardımcı olur.

Karpuz Çekirdeğinin Zararları

Karpuz çekirdeğinin faydaları olduğu kadar aşırı tüketimde zararları da bulunur.

Aşırı tüketilen karpuz çekirdeği kilo alımına neden olabileceği için ölçüye dikkat edilmelidir.

Ciddi bir rahatsızlığınız varsa karpuz çekirdeği tüketiminde mutlaka doktora danışmalısınız ve az tüketime özen göstermelisiniz.

Aşırı tüketim sonucunda sindirim sorunlarına yol açabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı