Şifalı Bitkiler

Karpuz Çekirdeği Faydaları Nelerdir ?

Yaz aylarında doya doya yediğimiz enfes sulu karpuzların çekirdeklerinin faydasını hiç merak ettiniz mi ? Karpuz çekirdekleri diyabete bağlı pek çok semptomu hafifletiyor. Karpuz çekirdeğinde bir aminoasit bulunuyor bu aminoasit damarları açıyor ve oksidatif stresin azalmasına yardım ediyor. Karpuz çekirdekleri tüketmek için bir avuç karpuz çekirdeğini 4 su bardağı suya koyup 30-45 dakika kaynatıp çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Halsizliğe Birebir Geliyor

Günde sadece bir avuç yenen karpuz çekirdeği içerdiği aminoasitler sayesinde enerji seviyenizi yükseltip halsizlikle savaşacaktır. Karpuz çekirdekleri bol bol demir içerir. Demir vücuttaki oksijenin daha rahat taşınmasını sağlıyor böylece kanda daha yüksek oksijen seviyesine sahip olarak enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz. Karpuz çekirdekleri bağışıklık sistemine son derece iyi gelmektedir. Pek çok hastalıkla savaştığı en çok bilinen faydaları arasındadır.

 

 Kalp Sağlığına Son Derece Faydalı

Karpuz çekirdekleri, vücudunuz için gerekli ve sağlıklı yağ asitleri içeriyor. Ani kalp krizi, kalp durmalarını ve inme gibi durumları en aza indirir. Karpuz potasyum bakımından da son derece zengindir. Karpuz çekirdekleri protein ve pek çok aminoasit bakımından zengindir. Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olup koroner rahatsızlıklarına iyi gelir.

Zayıflatıyor

Düzenli olarak karpuz çekirdeklerinin tüketimi, zayıflamaya yardımcı olur. Her gün bir avuç karpuz çekirdeği vücuttaki fazla yağı azaltmaya yardımcı olur. 1 avuç karpuz çekirdeği 100 kaloriden az etmektedir. Günde 1 avuç karpuz çekirdeğini tüketmek vücut için son derece yararlıdır.

Mutlaka İzlemelisiniz : Karpuz Çekirdeğinin Faydaları 

Beyin Fonksiyonlarının Gelişmesine Yardımcı Olur

Karpuz çekirdeği, bol miktarda folat içermektedir. Folat beyin için son derece gerekli bir elementtir. Yeterince folat almayan hamile kadınlar, bebeklerini doğurduklarında çeşitli kusurlar meydana gelebiliyor.

Göz Problemleri İçin Gereklidir

Karpuz Çekirdeği içerdiği A vitamini sayesinde, göz sağlığı için son derece gerekli ve bir o kadar da faydalıdır. Düzenli karpuz çekirdeği tüketimi, göz hastalıkları riskini en aza indirir.

 Nasıl Tüketilmeli

Karpuz Çekirdeğinin hoş bir tadı yoktur. Bu nedenle çiğ olarak yemeyi tercih etmeyenler fırında veya tavada kavurarak da tüketebilirler.

Yazımızın Videolu Olanına da göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı