Karbonat Nerelerde Kullanılır Ne İşe Yarar ?

Karbonat Nerelerde Kullanılır Ne İşe Yarar ?
04.11.2019
24
A+
A-

Karbonat Nerelerde Kullanılır Ne İşe Yarar ?

Günümüzde neredeyse her evde bulunan karbonat, saymak bilmeyen faydaları, çok fonksiyonlu özelliği ile her evin ana ihtiyaç listesinde bulunuyor. Karbonat, sağlıktan,temizliğe,cilt bakımından, böcek ilaçlamaya kadar her alanda kullanılabiliyor. Peki karbonat nerelerde kullanılır ? Karbonatın kullanıldığı alanlar nelerdir ?

Hamur İşlerinde Kullanılır

Karbonat, yada kimyevi adı ile sodyum bikarbonat, kimyasal reaksiyon yoluyla, hamurun kabarmasını sağlar. Kabarmasını istediğiniz kek ve hamur işleriniz için karbonat kullanabilirsiniz.

Saç Kepeğini Ortadan Kaldırır

Saçlarınızda kepek sorunu var ise, bunu kolayca karbonat yardımıyla ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle elinize bir miktar karbonat alıp saçınıza masaj yoluyla uygulayın. Bu işlemi şampuanla saçınızı yıkadıktan sonra yapınız. Ardından 1 çay kaşığı kadar elma sirkesini saçınıza dökerseniz saçlarınız pırıl pırıl olur, sirkeden sonra saçınızı iyice yıkamayı ihmal etmeyiniz.

Koku Emici Özelliği Vardır

Karbonat kapalı ve küçük bir alan içerisindeki tüm kötü kokuyu emebilir, eğer buzdolabındaki yiyeceklerin ağzı açık kaldığında kokularının birbirine karışmamasını istiyorsanız küçük bir çay tabağına iki tatlı kaşığı kadar karbonat ekleyip dolaba koyabilirsiniz. Dolapta açık kalan yiyecekler böylelikle kokmayacak ve kokusu diğer yiyeceklerle karışmayacaktır. Ayrıca bir miktar karbonatı ayakkabınızın içine de eklerseniz tüm kötü kokuyu alacaktır. Bunu ayakkabı giymenize en az 6 saat kala yapmanızı tavsiye ederiz.

Doğal Deodaranttır

Karbonat’ın işlevselliği saymakla bitmiyor. Karbonat ayrıca deodorant olarak da kullanılabiliyor. Eski spreyli veye rolonlu deodorant şişelerinizin kapağını açın ve içerisine bir miktar su ekleyin. Eğer sadece ter kokusunu emmesini istiyorsanız, su ile, hem ter kokmamak hem de güzel kokmak istiyorsanız suyun içerisine bir miktar parfüm ekleyebilirsiniz. Karbonat terlediğiniz zaman teri içine emecektir ve ter kokmamanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kedi Otunun Faydaları

Sindirim Problemlerini Düzeltir

Karbonat yüksek pH’lı bir gıdadır. Dolayısıyla mide gazı mide asidi problemlerini ortadan kaldırır. Gaz problemi yaşıyorsanız bir bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat döküp içmeniz yeterli olacaktır.

Reflü Şikayetlerini Dindirir

Karbonat pH oranı yüksek olması nedeniye midedeki asit miktarını azaltır ve mide asidinin ph seviyesini yukarı çeker böylelikle mide yanmaları son bulur. Bir bardak suya katacağınız bir kaşık karbonat tüm reflü şikayetlerinizi anında ortadan kaldırır.

Doğal Temizleyici

Karbonatı ev temizliğinde de kullanabilirsiniz. Artık güçlü lekeler için güçlü kimyasal ilaçlar kullanmanıza gerek yok. Lavabo,küvet,banyo parke ve ahşap temizliği için temizlik spreyine bir miktar karbonat eklemeniz yeterli. Hiç temizleyici kalmamış olsa dahi, karbonat tek başına yeterli temizliği sağlayabilmektedir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.