Şifalı Bitkiler

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin faydaları arasında kansere riskine karşı olması, sindirim sistemine etkileri, diş ve ağız sağlığına olan süreci, kemik ve şeker hastalığına yararlarıdır. Karanfilin faydalarından yararlanmak için direk olarak alabilir veya karanfil çayı yaparak kullanabilirsiniz. A, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri içeren karanfil çinko kalsiyum, demir, sodyum, magnezyum, folat, potasyum ve fosfor mineralleri dışında omega 3 ve omega 6 içeriklerine sahiptir.

Göz atabilirsiniz: Karanfil Çayının Faydaları

Karanfilin Faydaları

Sindirim Sistemine Faydalıdır: Karanfil sindirimde yer alan enzimlerin çalışmasına yardımcı olarak sistemin sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur. Karanfil tüketerek mide rahatsızlığına, şişkinlik ve özellikle sabhaları oluşan bulantıyı dindirmek için iyi gelir. Karanfili kavurup içine bal eklediğinizde bu rahatsızlıklara şifa sağlayabilirsiniz.

Karaciğeri Korur: Karanfil faydaları arasında karaciğeri koruma etkisi de bulunur. Yüksek antioksidan değerine sahip olan karanfil serbest radikallerin etkisini azaltarak sağlıklı karaciğer teşviki sağlar ve karaciğer rahatsızlıklarından dolayı oluşan deformasyonları uzun vadede onarır.

Diş Ağrıları İçin Karanfil: Karanfil ve karanfil tomurcukları diş ve diş eti rahatsızlıklarının önlenmesini ve ağızda yer alan patojenlerin giderilmesi için büyük ölçüde koruma sağlar. Sağlık sektöründe de diş macunu üretimi için kullanılan karanfil ağız için bakterilerini öldürerek daha sağlıklı olması için çabalar.

Karanfil Baş Ağrısı İçin Tedavidir: Sürekli veya nadiren baş ağrısı çekiyorsanız karanfilin faydalarından yararlanabilirsiniz. Karanfil ile hazırlayacağınız macuna kaya tuzu ekleyip ağızda gargara yapabilir ya da macun yapılan karanfili süte ekleyebilirsiniz. Baş ağrısı için hızlı ve etkili bir çözümdür.

Solunum Yollarını Rahatlatır: Kış hastalıklarından şikayetçi iseniz karanfil tüketerek öksürük, grip ve nezle rahatsızlıklarına karşı önlem almayı sağlayabilirsiniz. Karanfil çayı ile ağza gargara yapılabilir ya da karanfil tohumundan ağza alınabilir.

Karanfil Bulantılara İyi Gelmektedir: Sabahları kalktığınızda sürekli bir bulantı hissi oluşuyor ve kusma isteği geliyorsa karanfili toz haline getirerek balla karıştırıp tüketebilirsiniz. diğer bir yöntemde ara, ara karanfil çayından tüketmektir.

Karanfil Saçları Besler: Karanfil ile yapılan macun veya çayları düzenli tükettiğinizde saçların beslenmesi sağlanır ve mevsimsel dökülmelerde azalma sağlanır. Daha doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız karanfilin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Nefesin Kötü Kokmasını Engeller:

Karanfil özellikle yemeklerden sonra alınması için birçok lokantada kasaların yanında yer alır. Kötü nefes kokusundan muzdaripseniz düzenli olarak karanfili yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kaygıyı Gidermek İçin Karanfil: Karanfil sinir sistemini sakinleştirerek oluşan stresin azalmasını sağlarken geceleri özellikle oluşan kaygıların azalmasında yardımcıdır. Stresten doğan hastalıklarında önüne geçmek için karanfil tüketebilirsiniz.

Ödemi Azaltmak İçin Karanfil: Karanfil çayı yaparak ara, ara içtiğinizde vücudunuzda oluşan şişliğin ve ödemin azalmasını sağlayabilirsiniz. Şişkinlik hem mental hem de zihinsel sizi rahatsız edeceği için ödem gideren içecekler size iyi gelecektir.

Antibakteriyel Özellik Bulundurur: Antioksidan etkisi yüksek olan karanfil vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak antibakteriyel özellik taşır. İçeriğinde A ve C vitamini bulunması dışında demir ve fosfor mineralleri vücutta yer alan mikrobiklere savaş açar.

Karanfil Zindelik Verir: Hem yoğun hem de rahatlatıcı bir kokuya sahip olan karanfil zindelik sağlayarak ruh sağlığınıza iyi gelen bileşenlere sahiptir. Sinirlerinizi yatıştırarak kasların gevşemesine yardımcı olur.

Yaralar İçin Karanfil: Karanfil yağının yara ve birçok lekeye karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir. Fakat karanfil yağı hiçbir şekilde tek başına kullanılmamalıdır ve mutlaka kremlerle seyreltilmelidir.

İlginizi çekebilir: Karanfil Yağının Faydaları

Karanfilin Zararları

Karanfil yağının direk kullanılması ciltte ciddi problemlere neden olabilir. Aldığınız aktarcıdan nasıl ve ne şekilde kullanacağınız öğrenip o şekilde uygulamalısınız.

Karanfil yağı özellikle küçük çocuklar için hatta büyükler için bile ağızdan alınmasını kesinlikle önerilen bir durum değildir.

Ameliyat öncesi veya ameliyat sonrasında karanfil alımına iki hafta ara verilmelidir.

Karanfilin aşırı tüketiminde herhangi bir zararı olup olmadığınız tam bilmediğimiz için aşırı tüketimden kaçınmalısınız.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı