Şifalı Bitkiler

Karadutun Faydaları Nelerdir?

Karadut meyvesi içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde vücut için sağlıklı bir meyvedir. Karadutun faydaları ile birlikte kozmetik sektöründe sık kullanılan karadut iç güzellik için faydalı olduğu kadar saç ve cilt bakımında da önemli bir yere sahiptir. Güzel kokusu sayesinde koku üretiminde de tercih edilir.

Karadutun Faydaları

Kanserden Korunmak İçin: Karadutun içeriğinde yer ellagic antioksidanı kanserin bazı türevlerinin önlenmesine kalkan oluşturur ve kansere yakalanma oranınızı en aza indirir.

Dişleriniz İçin Karadut Yiyin: Alternatif tıpta doğal ürünlerin kullanılmakta olduğunu biliyoruz. Karadut yaprağı da diş ve diş etleri için faydalı olduğunu diş etlerinde oluşan tahriş ve kanamaların giderildiği düşünülüyor.

Hemeroid Sorunu Yaşayanlar: Karadutun hemeroid tedavisinde kullanılması oldukça bilinen bir durumdur. Karaduttan elde edilen hamurumsu madde bu bölgede iyileşmeyi hızlandırır.

Göz atabilirsiniz: Hemoroid Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri?

Regl Dönemlerini Düzenler: Karadut regl dönemlerini rahatlatmak için ve kanama düzenini düzenlemek için kullanılır. Adet düzensizliği tek sıraya koyan karadut sayesinde regl dönemleri düzenlenebilir.

Dizanteri Rahatsızlığına Karadut: Dizanteri problemlerinde tüketilebilen karadut meyvesi diğer yandan yaprakları kullanıldığında ishalinizi kesmekte yardımcıdır. Karadut yapraklarını kaynatarak 1 bardak içtiğinizde ishalinizi kesmede yardımcıdır.

Kan Hücreleri İyileşir: Karadutta bulunan bakır, potasyum, manganez ve demir son derece faydalı minerallerdir. Bu mineralleri taşıyan her meyve karadut gibi kan hücrelerinde oluşan problemleri iyileştirir.

Diyabet Rahatsızlığında Karadut: Karadut meyvesi diyabet rahatsızlıklarında iyi gelen meyveler arasındadır. Potasyum barındıran karadut insülin direncini dengeler. 1 yemek kaşığı tüketilen karadut düzenli olarak tüketildiğinde sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar.

Kemik Gelişimini Destekler: Karadutta yukarıda saydığımız vitamin ve minerallare ek olarak kalsiyum da içerir. Kalsiyumun kemiklere olan faydasını bilmeyenimiz yok. Özellikle çocuklarınıza karadutu sevdirmeli, evde yaptığınız dondurmalara ve tatlılara ekleyerek faydalanmalarını sağlayınız.

Karadut Şurubunun Faydaları

Karaduttan yapılan karadut şurubu en az karadut meyvesi kadar faydalıdır. Karadut şurubu direk olarak etkisini vücuda sağladığı için daha yararlı bile denebilir.

Karadut şurubu soğuk algınlıklarına ve özellikle kış rahatsızlıklarında C vitamini barındırması ile kalkan görevi görür.

Ruh halinizi onarmak istiyorsanız karadut şurubu tüketebilirsiniz. Daha sakin ve relax bir yaşam kalitesine sahip olmak istiyorsanız karadutları yazdan dondurucuda saklayarak yaz kış şurubundan faydalanabilirsiniz.

Uykudan 1 – 2 saat önce karadut şurubu içildiğinde uykuya geçiş daha hızlı olur.

Solunum yollarında kış aylarında tetiklenen astım ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir.

Ağızda oluşan iltihaplara ve mikroplara karşı savaşır.

Karadutun Zararları

Hamilelik ve emzirme döneminde faydası ya da yararı olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi olmadığı için tüketilmesi tavsiye edilmez.

Düzenli ilaç kullanan kişiler ve alerjisi bulunanlar karadut yemeden önce doktora danışmalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı