Genel Sağlık

Karaciğer Yağlanması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir ?

Karaciğer yağlanması, vücutta herhangi bir sebepten ötürü karaciğerin yağ toplamasıdır. Her insanın karaciğerinde bir miktar yağ bulunur, bu düzey aşılmadığı sürece de sağlık için bir risk faktörü teşkil etmez. Ancak bazı bireylerin yapmış oldukları yetersiz fiziksel aktivite sağlıksız gıdalarla beslenme ve alkol tüketimi gibi alışkanlıklar karaciğerde yağlanmaya neden olmaktadır. Karaciğer yağlanmaları sanıldığı gibi az görülen bir durum değildir. Türkiye’de her dört kişiden biri karaciğer yağlanmasına bağlı problem yaşamaktadır. Hatta karaciğer yağlanması problemi olan pek çok bireyin bu problemi farketmeden yaşadıklarını da söyleyebiliriz. Ancak karaciğer yağlanmanız varsa ve bunu farkedip önlem almadıysanız sağlığınız ciddi anlamda zarar görebilir.

İlginizi çekebilir: Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanmaları gerek bireysel gerek uzmanlar tarafından farkedilmeyip tedavi edilmediğinde ciddi sıkıntılar ve sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar arasında karaciğer harabiyeti, siroz, karaciğer yetmezliğine varan sorunlar bulunmaktadır. Karaciğer yağlanması ciddi bir rahatsızlık vermese de sonuçları çok ağır olabilir.

Karaciğer yağlanması, karaciğerde bulunan hücrelerin normalden çok daha fazla yağ biriktirmesi sebebiyle ortaya çıkar. Küçük bir yağlanma herkes için gerekli iken, yağlanma miktarı arttıkça karaciğerde ciddi problemler oluşmaya başlar. Bu problemlere, karaciğer iltihaplanması ilerideki evrelerde siroz,karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği gibi örnekler verebiliriz. Karaciğerinizin yağlandığından şüphelenmiyorsanız dahi, senede bir defa yağlanma olup olmadığına bakınız. Karaciğer hastalıklarının çoğu ileri evrelere gelene kadar herhangi bir belirti vermemektedir. Bu nedenle karaciğerinize çok iyi bakmalısınız.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri, Nasıl Belirti Verir ?

Karaciğer yağlanması ilk zamanlarda herhangi bir belirtiye sahip değildir. Bu nedenle bunu anlamanız pek mümkün değildir. Ancak yağlanma arttıkça hasta, karnın sağ üst tarafında bir doluluk ve basınç hissetmeye başlar. Bu durumun sebebi karaciğerde biriken yağların karaciğer hacmini artırması nedeniyledir. Karaciğer yağlanması ileri seviyelere gelmediğinde ultrasonik incelemeler dışında tespit edilmesi çok zordur.

Halsizlik Ve Enerjisizlik

Karaciğer yağlanmasının en temel belirtilerinden biri de ciddi anlamda bir halsizlik enerji düşüklüğüdür. Eğer eskisine oranla enerjinizin azaldığını ve daha halsiz olduğunuzu düşünüyorsanız bu durum karaciğer yağlanması olabilir.

Karın Bölgesinde Basınç

Karnımızın sağ üst bölgesinde bulunan karaciğer yağlanma arttıkça büyümeye başlar ve organlara basınç oluşturur. Karnınınızın sadece sağ üst bölgesinin şiş olduğunu görüyorsanız bu durum karaciğer yağlanması belirtisi olabilir.

Karaciğer yağlanmasının bir diğer belirtileri şunlardır
1- İştahsızlık
2- Mide Bulantısı
3- Sarılık

Neden Karaciğerimiz Aşırı Yağlanır ?

Karaciğer vücudun en önemli organlarından biridir. Karaciğerin çalışma düzeni çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulduğunda vücutta ciddi anlamda sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Karaciğer yağlanmasının en temel sebebi, sağlıksız beslenmedir. Sağlıksız bir beslenme, sadece karaciğer yağlanması değil pek çok soruna sebebiyet verecektir. Kondisyon problemleri, kalp rahatsızlıkları obezite gibi pek çok risk faktörü içermektedir.

Karaciğer yağlanmasının bir diğer nedeni ise alkol tüketimidir. Düzenli olarak yüksek miktarlarda alkol tüketen bireyler bu alışkanlıklardan vazgeçmezse yakın zamanda karaciğer yağlanması dışında ciddi karaciğer hastalıklarına sahip olabilirler.

Hızlı kilo alıp veren bireyler de karaciğer yağlanmasına yakalanabilir. Hızlı kilo alıp vermek sağlığa son derece zararlıdır. Bu nedenle mümkün olduğunda kilonuzu muhafaza etmeye özen gösterin. Eğer fazla kilonuz var ise, ayda 2-3 kilo verebileceğiniz bir diyete başlamanız sağlığınız için oldukça yararlı bir eylem olacaktır.

Yetersiz fiziksel aktivite karaciğer yağlanması için tek sebep olabilir. İnsan vücudu, doğası gereği günde en az 10 bin adım (8 kilometre) atması gerekir. İlk çağlarda insanların günde 30 bin adım yani yaklaış 24 kilometre yürüyebilecek kadar hareket ettikleri söylenirdi. Günümüzde günde 3-4 bin adım dahi atmayan yüzbinlerce öğrenci ofis çalışanı var. Sağlığınız için en az 10 bin adım atmalısınız.

Beslenme düzeninizi sık sık değiştirmek de karaciğer yağlanmasına neden olur. Örneğin sürekli sabah öğle akşam üç öğün beslenen biri, bunu 6 öğüne çıkardığında veya bir öğüne indirdiğinde çeşitli metebolik sorunlarla karşılaşacaktır. Bu sorunlar karaciğer yağlanmasına neden olacaktır.

Önemli Bilgiler,

Sağlıksız beslenmekten dolayı oluşan karaciğer yağlanmalarında mevcut kilonuzun %5’ini kaybetmek, karaciğer yağlanmasını %90 oranında azaltır. Örneğin 90 kilo bir erkek 4,5 kilo verdiğinde karaciğer yağlanması ciddi oranda azalır.

Göz atabilirsiniz: Karaciğer Kanseri Nedenleri? Belirtileri ve Tedavisi

Basit karbonhidrat ve glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketmeyen bireylerin karaciğer hastalıklarına yakalanma riski azdır. Şeker, alkol, yüksek şekerli meyveler (üzüm,karpuz vs)

Kompleks karbonhidratların glisemik indeksi düşüktür, bu nedenle kan şekerinizi fırlatmaz bu da karaciğer sağlığı için önemli bir bilgidir.

Her türlü şeker karaciğere zarar verir günde maksimum 15-20 gram şeker almalısınız. Sofra şekeri, furktoz,sakarroz,aspartam karaciğer sağlığınıza zarar verir. Bal veya meyve dahi olsa yüksek miktarda tüketmeyiniz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı