Genel Sağlık

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanması; organın iç yapısında bulunan hücrelerin, aniden yağlanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık sırasında karaciğerde bulunan hücreler; normal seviyelerin üstünde yağlanmaya başlar. Dikkatli olunmaması halinde herkeste görülme ihtimali olan bir hastalıktır. Her 5 kişiden birinin bu hastalık ile karşı karşıya kalma durumu söz konusudur. Peki; karaciğer yağlanması neden olur, kötü bir beslenme tarzına sahip olmak, alkol tüketmek, sigara tüketmek, hareketten uzak bir yaşam yaşamak olarak sıralanabilir. Bu nedenlerin yanı sıra bazı hastalıkların da karaciğer yağlanmasını tetiklediği bilinmektedir. Bu hastalıklar ise şeker hastalığı, obezite ve kolesterol olarak sıralanabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri?

Karaciğer yağlanması sık görülen bir rahatsızlık olduğu için kişiler karaciğer yağlaması neden olur konusunda bilgilendirilmelidirler. Hastalığın neden olduğunun anlaşılması sayesinde kişiler çok daha rahat bir şekilde hastalık için önlem alabilir ve karaciğer yağlanmasının başlamasına engel olabilirler. Karaciğer; vücudumuz için en önemli organlardan birisidir ve yaşamsal fonksiyonlarımız üzerinde hayati bir değer taşır.

Karaciğer yağlanması neden olur dendiği zaman bunu birkaç madde ile açıklamak mümkündür.

 • Sağlıksız beslenme,
 • Düzensiz beslenme,
 • Sigara tüketme,
 • Alkol tüketme,
 • Diğer zevk verici maddelerden alma,
 • Hareket etmeme,
 • İnsülin seviyesinin yüksek olması,
 • Obezite,
 • Bazı ilaçların yan etkisi olarak Karaciğer yağlanması ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir: Tansiyon Neden Yükselir? ve Tansiyon Yükselme Nedenleri

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Birçok kişi karaciğer yağlanması neden olur sorusunun cevabını bulduktan hemen sonra belirtilerini araştırmaya başlamaktadır. Karaciğer yağlanması için verilen oran son derece yüksektir. Toplumumuzda her 5 kişiden 1’i için karaciğer yağlanması riski olması demek neredeyse her ailede bu sorunun yaşanma ihtimali olduğuna da dikkat çekmektedir. Karaciğer yağlanması belirtileri ise birçok zaman fark edilemez çünkü oldukça sinsi bir şekilde gelişim gösterir. Karaciğer yağlanması yaşayan kişilerde genel olarak;

 • Kilo kaybetme,
 • Halsizlik,
 • Bitkin hissetme,
 • İsteksiz olma gibi durumlar gözlemlenir.

Okumanızda Fayda Var: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Kişi bazı belirtileri ortaya koyduğu anda karaciğer yağlanması yakalanırsa bu durumda tedavi etmek çok daha kolay olacaktır. Hastalık ilerledikçe belirtiler daha ağır bir hal almaya başlar. Bu belirtiler arasında en net hissedilenleri;

 • Karnın sağ üst köşesinde bir şişme meydana gelmesi,
 • Kişinin bu şişkinlik hissinden rahatsızlık hissetmesi,
 • Büyüme çoksa zaman zaman hissedilen ağrılar olması olarak sıralanabilir.

Karaciğer Yağlanması Teşhisi Nasıl Koyulur?

Karaciğer yağlanmasının tespit edilmesi zordur bu nedenle ilk olarak kişilerin karaciğer yağlanması neden olur sorusunun cevabını bilmesi gereklidir. Sinsi ilerleyen bir hastalık olduğu için nedenler %90 seviyesinde sizin yaşam tarzınız ile uyuşuyorsa bu durumda bir doktora giderek kontrol yaptırmanızda fayda vardır. En sağlıklı şekilde hastalığın neden olduğunu anlamak adına; karaciğer yağlanması sorunu yaşadığı düşünülen kişiler ultrasonografi ile muayene edilir. İşlem sırasında hastanın vücudunun zarar görmesi söz konusu değildir. Bazı kişiler bu işlemler sırasında vücuda zararlı ışınlar geldiğini düşünmekte ve muayene olmaktan kaçmaktadır ancak işlem sadece ses dalgaları yaymaktadır. Yayılan ses dalgaları sayesinde; karaciğer büyümüş mü, büyümüşse ne kadarlık bir büyüme söz konusu anlaşılmış olur.

Karaciğer yağlanmasını teşhis etmek için kullanılan bir diğer yöntem de MRG adı verilen Manyetik Rezonans Görüntüleme işlemidir. Bu işlemden yararlanarak kişiler zararlı ışınlar almadan karaciğerlerinin durumunu öğrenebilirler.

Özellikle hastalığın ilerleyen dönemlerinde net belirtiler vardır. Bu nedenle;

 • Karın bölgesinde ağrı yaşayan kişiler,
 • Kilo kaybı olan kişiler,
 • Hafıza bulanıklıkları yaşayanlar,
 • Halsizlik ve yorgunluk çekenler,
 • İştah kesilmesi yaşayanlar mutlaka karaciğer ile ilgili bir araştırma yaptırmalıdır.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Aklınızda karaciğer yağlanması neden olur sorusu varken korkar ve hastalığın teşhis edilmemesi adına doktora gitmezsiniz. Bu durum karaciğer yağlanması yaşayan hastalarda en fazla gözlemlenen olaylardan birisi. Hasta erken dönemde hastalığı teşhis ettirse hızlı bir şekilde sorundan kurtulacakken; hastalığı görmezden gelerek ilerleyen dönemlerde daha kötü bir duruma gelmesine neden oluyor. Karaciğer yağlanmasında izlenen tedavi yöntemleri aslında çok da korkutucu değil. Bu edenle rahat bir şekilde hastalık ile ilgili şüpheleriniz varsa bir doktora gitmeli ve gerekli müdahalelerin yapılması için doktorunuzla iş birliği içerisinde çalışmalısınız.

Hastalığın nasıl tedavi edileceğini bilmek de en az karaciğer yağlanması neden olur sorusuna cevap bulmak kadar önemli. Bu sayede hastalar çok daha rahat bir şekilde doktordan yardım alabiliyorlar. Karaciğer yağlanmasının tesit edilmesi halinde doktorlar ilk olarak kişilere;

 • Fazla kilonun verilmesini tavsiye ederler,
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı önerirler,
 • Beslenme düzeninde köklü değişimler yaşanmasını talep ederler.

Hastalığın hangi aşamasında olursa olsun kişi ilk olarak yukarıdaki maddeleri uygulayarak tedavi sürecine başlar. Tedavi süreci içerisinde ve sonrasında;

 • Alkol tüketilmemelidir çünkü karaciğeri ciddi anlamda yoran ve yağlanmayı arttıran bir üründür,
 • Sigara tüketilmemelidir, karaciğer üzerinde ciddi etkiler yaratmaktadır,
 • Bağımlılık yapıcı ya da zevk verici maddelerden uzak durulması şarttır.

Yukarıda sayılan maddeler karaciğerin yorulmasına ve daha fazla yağlanmasına neden olacaktır. Yağlanma bir nevi korunma içgüdüsü olarak da ele alınabilir. Örneğin; insanlar yazın kilo vermeye daha yatkındır çünkü vücut yağların birikmesi gerektiğini düşünmez. Kışın ise vücut dışarıdan bir etken olarak soğuk geldiğini algılar ve yağlanmayı arttırarak vücudu korumaya çalışır. Bu durum karaciğer için de geçerlidir. Karaciğer ne kadar çok çalışırsa; burada bulunan hücreler bu çalışmanın fazla olduğunu algılayacak ve yağlanma düzeyini arttıracaktır.

Tedavinin Önemi

Karaciğer yağlanması olduğunu düşünüyorsanız; karaciğer yağlanması neden olur konusunda araştırmalar yaptınız ve kendinizce veriler elde ettiyseniz bu durumda dikkatli olmanız gerekli demektir. Bir başkasının tedavisini kendinize uygulamaya çalışmamanız son derece önemli. Çok yaygın bir hastalık olduğu için insanlar genelde doktorların başkalarına verdiği reçeteleri hayatlarına adapte etmeye çalışıyorlar fakat her vücut özel bir yapıya sahiptir bu nedenle bir başkasına verilen tedavi yönteminden yararlanmanız mümkün değildir.

Doktorunuz gerekli araştırmaları yaptıktan sonra size özel bir tedavi süreci belirleyecektir. İlk aşama olarak beslenme programınız düzenlenir ve bunun ardından hayatınıza birtakım egzersizler adapte edilir. Egzersizlerin aksatılmaması ve beslenme düzenine dikkat edilmesi bu aşamada son derece önemlidir. Özellikle hastalığın ilk evrelerindeyseniz sadece bu iki unsura dikkat ederek dahi tedavi olmanız mümkündür.

Hastalığınız ileri bir seviyede seyrediyorsa; doktorunuz duruma en uygun şekilde müdahale etmeye yardımcı olacak ilaçları size verecektir. Doktorunuz; karaciğer yağlanması neden olur sorusunun cevabını bulduysa, yani hastalık yaşam tarzınız nedeniyle mi yoksa başka bir hastalık sonucunda mu oluştu anladıysa bu durumda ona göre bir tedavi süreci hazırlayacaktır. Karaciğer yağlanması herhangi bir hastalık sonucunda ortaya çıktıysa bu durumda ilk olarak hastalığın ortadan kaldırılması gereklidir. Bu aşamada sadece karaciğerin tedavi edilmesi anlam taşımaz çünkü hastalık yeniden karaciğer üzerinde etkili olacaktır. Karaciğer sorunu sadece bu organ üzerinde ise bu durumda tedavi sadece ciğerinizin eski performansına kavuşmasını amaçlayacaktır.

Göz atabilirsiniz: Karaciğer Kanseri Nedenleri? Belirtileri ve Tedavisi

Zamanında tedavi edilmemesi durumunda karaciğer yağlanması; karaciğer kaybına yani organ nakli ihtiyacına dahi neden olabilir. Karaciğer dikkat edilmesi halinde kendini hızlı bir şekilde yenileyebilmektedir. Kendini yenileme özelliği nedeniyle; karaciğerinize iyi davranmanız halinde sorunlar ortadan kalkacaktır. Hücrelerdeki yağ miktarının düşmesi ile birlikte yaşam kalitenizin arttığını gözlemlemeniz de mümkün olur.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı