Genel Sağlık

Karaciğer Kanseri Nedenleri? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer kanseri; karaciğer organında bulunan hücrelerin doku bozulmasına uğraması, kontrolsüz bölünmesi ve yapılarının değişmesi sonucunda oluşan kötü huylu bir oluşumdur. Karaciğer kanseri birçok kişide gözlemlenebilir ancak karaciğer kanseri nedenleri incelendiği zaman Hepatit B sorunu yaşayan kişilerde bu hastalığın çok daha yaygın bir şekilde gözlemlendiği ortaya çıkmıştır. Hepatit B aşının sık yaptırıldığı ve kontrol edildiği bölgelerde karaciğer kanseri oranının da az olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalar karaciğer kanseri nedenleri incelenirken; erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla karaciğer kanseri sorununun gözlemlendiğini ortaya koymuştur.

Göz atabilirsiniz: Karaciğer Yağlanması Nedir ? Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir ?

Karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesi için hepatositten adı verilen hücrenin aktif bir şekilde çalışması gereklidir. Hepatoselüler karsinom hücreleri bir karaciğer organının %90 kadarını oluşturmaktadırlar. Karaciğerde en sık görülen kanserler ise metastaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kanserler; başka dokularda oluşur ve ardından karaciğer üzerinde de kendini gösterir. Karaciğer; vücutta bulunan bütün kanser çeşitlerinden etkilenebilmektedir.

Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Araştırmalar; karaciğer kanseri nedenleri ile ilgili kesin bilgiler vermemektedir ancak bazı hastalık ve etkinliklerin karaciğer kanserine yol açtığını ortaya koymuştur.

 • Hepatit B virüsü kapan kişiler,
 • Hepatit C virüsü kapan kişiler,
 • Sarılık hastaları,
 • Taşıyıcı olanlar karaciğer kanserine daha yakın olan kişilerdir.

Bu tarz hastalıkları taşıdığınızı ya da geçirdiğinizi fark etmeniz mümkün olmayabilir. Kan testi ile birlikte bu hastalıkların sizde olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. Bu hastalıkların hepsi enfeksiyon bazlı hastalıklardır ve virüs temellidirler. Bilindiği üzere virüsler asla ölmezler sadece etkinlikleri durur ancak zamanı geldiği zaman yeniden tetiklenmeleri mümkündür.

 • Siroz,
 • Adenom,
 • Karsinojenik madde tüketimi,
 • Bazı ilaç türleri,
 • Hemakromatozis,
 • Anabolik steroidler,
 • Karaciğer yağlanması,
 • Genetik faktörler,
 • Aspergillus mantarı,
 • Sigara,
 • Alkol,
 • Arsenik,
 • Diyabet,
 • Aşırı kilı,
 • Bağışıklık zayıflığı,
 • Doğum kontrol hapları karaciğer kanseri üzerinde etkin rol oynayabilmektedir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak karaciğer kanseri nedenleri içerisinden birkaçına sahipseniz mutlaka karaciğer kontrolü de yaptırmanız gereklidir. Bu hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle hastalığa sebep oluşturan temellerden 2,3 ya da daha fazlasını yaşamınızda taşıyorsanız detaylı bir karaciğer kontrolüne ihtiyacınız var demektir. Ancak bu şekilde karaciğer kanseri ilerleyen dönemlerden önce yakalanabilir.

Karaciğer Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Birine karaciğer kanseri tanısı koymadan önce belirli testlerin mutlaka yapılması gereklidir. Bütün testler yapılmadan kanser olduğunuzu söyleyen kişiler ile karşılaşmanız halinde mutlaka bir doktora daha görünmenizde fayda vardır. Karaciğer kanseri olduğu düşünülen kişiye;

 • Kan testi,
 • Görüntüleme testi
 • Karaciğer doku örneği incelemesi gibi işlemler yapılmalıdır.

Karaciğerde bulunan fonksiyon farklılıkları kan testleri ile tespit edilir.

Teşhis Konulmadıysa?

Karaciğer kanseri teşhisi konulmadıysa sizin karaciğer kanserini hangi kişilerin daha çok yaşadığını bilmeniz gerekmektedir. Özellikle; ailenizde bir karaciğer hastası varsa bu durum karaciğer kanseri nedenleri arasında doktor kontrollerinde ilk sorulan sorulardan birisidir ve sizin ailenizde kanser olduğunu öğrendiğiniz anda detaylı bir kontrol talep etmeniz gereklidir.

Karaciğer kanserinin teşhis edilmesi adına; ultrasonografi, tomografi ya da manyetik rezonans işlemi uygulanmalıdır. Bu işlemler sırasında vücuda kanser üzerinde etkili olacak herhangi bir radyasyon dalgası vurmaz. Bunun yanı sıra bazı hastalara alfafötoprotein adı verilen test de uygulanmaktadır.

Kişinin kanser olduğundan emin olunması ile birlikte doktor karaciğerden örnek alır ve inceler. Bu sayede kanser net olarak tanımlanmış ve hücrelerin ne durumda olduğu da incelenmiş olur.

Doku alma işlemi bir iğne yardımı ile gerçekleşir. Doktor; karaciğer bölgesine bir iğne batırır ve buradan örnek alır. Doku laboratuvar ortamında incelenir. İnceleme sonucunda hücreler ile ilgili nen net kanıya ulaşılır. Doku alma sırasında da bir takım riskler vardır. Bunlar; kanama, morar ve aynı zamanda enfeksiyon olarak ele alınabilir. Bu nedenle biyopsi mutlaka işinin uzmanı bir kişi tarafından yapılmalıdır.

Karaciğer kanseri teşhis edildikten sonra karaciğer kanseri nedenleri araştırılır. Nedenler ortadan kalkmadan kanseri tedavi etmek mümkün değildir. İlk olarak neden ortadan kalkar ve ardından kanserin hangi evrede olduğunun anlaşılması gerekir. Karaciğer kanserinin hangi evrede olduğu anlaşılır ve ardından buna göre bir tedavi süreci başlar. Karaciğer kanseri 4 evreden oluşur. Son evrede olan kişiler için prognoza denen dönem başlamış demektir. Bu dönem karaciğer kanseri için ele alınan en ileri dönemdir. Genel olarak karaciğer kanserinin ilk aşamada teşhis edilmesi son derece az görülen bir durumdur.

Karaciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Karaciğer kanseri tedavisi ilk olarak karaciğer kanseri nedenleri ile ilgili araştırma yaparak başlar. Hastanın kanser olmasında etkili olan unsurlar bir araya getirilir ve buna göre bir tedavi süreci başlar. Tabii ki ilk aşamada hastanın kanser olmasına neden olan unsurların ortadan kaldırılması gereklidir. Bu unsurlar ortadan kalkmadan ameliyat gibi radikal işlemler yapılması bir anlam ifade etmeyecek dahi denebilir.

Karaciğer kanserinin tedavisi; kişinin kanserinin hangi evrede olduğu ile direkt olarak alakalıdır. Evre ile birlikte; yaş, sağlık durumu ve kişinin ne tercih ettiği de doktorlar tarafından dikkate alınmaktadır.

Karaciğer kanserinde ameliyat bir tedavi yöntemidir. Bu ameliyatın amacı kanserli hücrelerin alınması yani karaciğerin işe yaramayan dokulardan temizlenmesi olarak ele alınabilir. Tümör küçükse doktorlar karaciğerin bir bölümünün alınmasını uygun görebilir çünkü karaciğer kendini yenileyebilen bir özelliğe sahiptir. Tümör bu aşamada ise tamamen temizlenmesi mümkündür. Bu seçeneği uygulayıp uygulayamamanıza ise kanserli doku karar verir. Kanser her yere yayılmadıysa ve konumu alınmak için uygunda ve sağlık durumunuz da elveriyorsa; kanser karaciğerin bir bölümünün alınması ile temizlenebilir.

Kanseri Nasıl Yenebilirim?

Kanseri yenmenin bir diğer yolu ise karaciğer naklidir. Kanserin tedavisi, temizlenmesi mümkün değilse; dokunuzun uyuştuğu birinden karaciğer nakli gerçekleştirmeniz mümkündür. Genel olarak karaciğer nakli için kanserin erken dönemde olması gereklidir. Kanser ilerledikçe bu imkan oradan kalkmaktadır.

Kanserin lokal olarak da tedavi edilme imkanları vardır. Direkt olarak kanser hücreleri üzerinde yapılan bu tedavi yöntemleri; kanserin hücrelerin yok edilmesi ile ortadan kalkmasını amaçlamaktadır.

Kanser hücrelerini ısıtmak adı verilen yöntem ile kanserli hücrelere elektrik akımı verilir ve yok edilmesi amaçlanır.

Kanserli hücrelerin dondurulması da bir diğer seçenektir. Aşırı soğuk kanser hücreleri üzerinde etkilidir. Sıvı azot ile kanser hücrelerinin yok olması sağlanabilir.

Kanserli bölgeye alkol uygulanması da bir diğer lokal tedavi yöntemi olarak ele alınabilir. Kişilerin karaciğer kanseri nedenleri bulunduktan sonra en uygun tedavi yöntemi seçilir ve bu yöntemler arasından alkol uygulaması kişiye yardımcı olacaksa; kanserli hücreye alkol yüklemesi yapılır. Alkolün kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiştir.

Kişilerin karaciğerine kemoterapi ilacı uygulanması da bir diğer yöntemdir. Karaciğere direk olarak kemoterapi ilacı verilir. Bu sayede kemoterapiden daha fazla verim alınması sağlanır.

Lokal uygulamalardan birisi de radyasyon baloncuğudur. Radyasyon içeren küreler karaciğerde bulunan kanserli hücrelere etki etmesi için karaciğere yerleştirilir ve ardından buradaki hücreleri yok eder.

Radyasyon tedavisi de karaciğer kanseri hastaları için alternatif başka bir yöntemdir. Kişiler karaciğer kanseri nedenleri ortaya çıktıktan sonra direkt olarak radyasyon tedavisine dahi alınabilirler. X ışınları bu tedavide oldukça önemlidir. Duruma göre hastanın ilaç kullanması da gerekli olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı