Şifalı Bitkiler

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday faydalarından yararlanmak için diyet uzmanları tüketimi tavsiye ediyor. Karabuğdayın faydaları arasında B1, B2, B3, B5, B6, E ve P vitaminleri dışında magnezyum, krom, çinko, potasyum ve bakır minerallerine sahiptir. Yüksek oranda lif ve protein değeri yer alan karabuğday diyet yapanların favorileri arasındadır. Karabuğday kalorisi ise 100 gramında 149 kalori bulunur.

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday Yiyerek Varis Damarlarını Koruyabilirsiniz: Varisli damarlar için son derece faydalı olan karabuğday kılcal damarları olumlu etkileyerek kan dolaşımının olumlu etkilenmesini sağlar.

Kalp Sağlığını Destekler: Karabuğday damar sağlığını desteklerken kolesterolün dengelenmesini sağlayarak tansiyon rahatsızlıklarının da önlenmesinde faydalıdır.

İlginizi çekebilir: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yükselme Nedenleri

Karabuğday İltihaplanmaları Önler: Rutin değeri yüksek olan karabuğday tüketimi yapılan araştırmalar sonucundan vücutta yer alan iltihaplanmaların önlenmesinde yardımcıdır.

Alerjik Rahatsızlıkları İçin Karabuğday: Alerjik rahatsızlıklara karşı yenmesi tavsiye edilen karabuğday solunum yollarını rahatlatarak migren ve baş ağrısına iyi geldiği gibi kızarıklık, kaşıntı ve tahrişlere karşı önlem almayı sağlar.

Saç Sağlığına Karşı İyidir: B vitamin değerleri yüksek olan karabuğday antioksidanlardan riboflavin ve tiamin değerlerine sahiptir. Bu bileşenler saç sağlığını destekleyerek sağlıklı bir deri ve saçların dökülmesini önler. Keratin değerini destekleyen karabuğday sadece saçta değil tırnaklarında güçlenmesine yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Bağırsakları Çalıştırır: Lif değeri yüksek olan karabuğday diyetlere de eklenerek bu dönemde kabızlık çekmenizi önler. Sağlıklı bir sindirimin getirdiği karabuğday besini kolon kanserine karşı da önlem almayı sağlar.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Karabuğday kalori bakımından düşük besin değerleri açısından yüksek bir besindir. Lif değeri bulunan karabuğday sindirim sistemini çalıştırarak iştah hormonunun bastırılmasını sağlar.

Diyabet Rahatsızlığında Karabuğday: Diyabet rahatsızlığında yenilebilir olan karabuğday kalori yönünden oldukça düşüktür. Diyabet rahatsızlıklarında kan dolaşımını iyileştirir ve yağ içermemesi ile kan şekerinin hızlıca yükselip düşmesinde engelleyicidir.

Meme Kanserine Karşı: Lif değeri kadın hastalıklarında koruma sağlayarak oluşabilecek meme kanseri ve menepoz dönemi oluşan sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Karabuğdayın Sağlığa Faydaları

Kan Basıncını önleyen karabuğday kalp ve damar esneklik sağlığını korur.

Kolin bileşenine sahip olan karabuğday karaciğer rahatsızlıklarından sizi korurken karaciğer yağlanması sorununun önüne geçer.

Kolesterolün yükselmesini engelleyen karabuğday sağlıklı bir mikro besindir.

B1 ve B2 vitaminleri barındıran karabuğday anemi rahatsızlığında tedaviye yardımcıdır.

Vücudu rahatlatan karabuğday bağırsakları çalıştırarak sindirimi rahatlatır.

Aşırı terliyorsanız karabuğdayı diyet listenize ekleyebilirsiniz.

Karabuğday Nasıl Kullanılır?

Boya imalatında kullanılan karabuğday çiçekleri ile boya üretimi yapılır.

Karabuğday besininden elde edilen un mutfaklar çok fazla kullanılır. Ekmek, kek, kurabiye ve kraker yapmak için karabuğdaydan sıkça faydalanılır.

Amerikalılar karabuğdaydan bira yaparken ve yulaf lapası yaparak faydalanırlar.

Karabuğday ununu çorbalarınızda da kullanabilirsiniz.

Ülkemizde de bolca yapılan tavuk gibi kümes hayvanları ile hazırlanan doldurmalar da karabuğdaydan faydalanabilirsiniz.

Puding veya tatlı yaparken karabuğday ununu tercih edebilirsiniz.

Hollanda’nın meşhur tatlılarında karabuğday unu tercih edilir.

Külah yaparken beyaz un yerine karabuğday unu tercih edilebilir.

Karabuğday yapraklarını diğer yeşil sebzeler gibi sofranızda yer verebilirsiniz.

Karabuğdayın Zararları

Çok faydalı olan karabuğday da diğer besinler gibi çok fazla tüketimde zarar verebilir.

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar karabuğday tüketiminde aşırıya kaçmamalı tüketimden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Kilo almak istemiyorsanız aşırı karabuğday tüketiminden kaçınınız.

Alerjik rahatsızlıkları bulunanlar karabuğday tüketimden uzak durmalıdır. Vücutta kaşıntı ve kızarıklık yaptıysa tüketim hemen kesilmelidir.

Karabuğday aşırı tüketildiğinde ishal etkisi oluşturabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı