Şifalı Bitkiler

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Karabiberin faydaları için dolmalarda, yemeklerde, hamur işlerinde, et yemeklerinde ve salça soslarında karabiberden faydalanabilirsiniz. İçeriğinde A, B6, C ve K vitaminleri dışında, potasyum, manganez, demir, bakır, fosfor, kalsiyum ve magnezyum mineralleri bulundurur. Diyet lifleri, karbonhidrat ve protein içeren karabiber faydaları bir hayli fazladır.

Karabiberin Faydaları

Sindirim Sistemi İçin Karabiber: Karabiber tüketim yaparak asit sekresyonunu arttırabilir ve sindirimin kolaylaşmasını sağlayabilir. Karabiber tüketimi bağırsak gazlarının oluşumunu önleyerek şişkinlik, kabızlık ve ishalin önlenmesi için tavsiye edilir. Sağlıklı sindirim tüm vücut sisteminin kontrollü çalışması için oldukça önemlidir.

Karabiber Cilt Bakımı Yapar: Karabiber cilt tonunda oluşan renk dengesizliklerini gidererek vitiligo rahatsızlığının ilerlemesini engeller. Karabiberde yer alan bileşenler birçok tedavi yönteminden daha iyi etkiler bırakabilir ve cilt kanseri risklerine karşı vücudu koruma altına alır.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Solunum Yollarını Rahatlatır: Bazı tedavi uygulamalarında öksürüğün ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının giderilmesi için karabiberli tonik uygulaması yapılır. Grip oluşumunda çok görülen balgam karabiber kullanarak giderilebilirken öksürmeden kaynaklı boğaz tahrişlerine de iyi gelecektir.

Beyin Gelişimini Arttırır: Karabiberde yer alan piper maddesi beyin fonksiyonlarını geliştirerek hafıza problemlerine ve bilişsel sorunlara iyi gelmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir ölçüde tüketilen karabiber ileriki yaşlarda yaşanabilecek Alzheimer rahatsızlığına karşı ve demans rahatsızlığının semptomlarını azaltır.

Zindelik Katar: Karabiberde yer alan bileşenler vücuda enerji ve zindelik katar. Güne karabiberi sütün içine katarak içebilir, haşlanmış yumurtanıza ekleyerek karabiberin faydalarından yararlanabilirsiniz. Karabiber enerjinizi arttırarak gün içinde daha aktif olmanızı sağlar.

Karabiberin Kansere Etkisi: Karabiberin zerdeçal ile birleştirilip tüketildiğinde kanser türevlerinden vücudu koruduğu araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Sadece karabiber için değil diğer baharatlarda kanser hücrelerinin çoğalmaması için vücutla savaşır. Serbest radikallerin vücuda verdiği zarar azaltan karabiber güneş ışınlarının cilt kanserine verdiği etkileri de nötralize eder.

Göz atabilirsiniz: Kanserden Korunmanın Yolları

Görme Yetisini Geliştirir: A vitamini içeriği yüksek olan karabiber göz sağlığının desteklenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Karabiber alerjiden kaynaklı göz rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi gözlerde oluşan kaşıntı ve kızarıklıklarında oluşumunu azaltır.

Karabiberdeki Antibiyotik Etkisi: Karabiberde yer alan C vitamini ve mineraller antibiyotiği doğal yollardan almanızı sağlayarak vücudu birçok kış hastalıklarına karşı koruma altına alarak serbest radikallerin vücutta rahatça gezinmesini önler.

Kan Basıncını Düşürür:

Karabiberde yer alan piperin maddesi yapılan araştırmalar sonucundan kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Karabiber kan basıncını kontrol altına alarak vücut dengesini sağlıklı seviyede tutar.

Ağız Sağlığı İçin Karabiber: Bazı dişmacunlarının bileşenlerinde karabiberde yer alan piperin maddesini görürsünüz. Karabiber komple ağız sağlığına iyi geldiği gibi diş ağrıları, diş eti iltihaplanmaları ve diş eti kanamalarına da iyi geldiği bilinmektedir. Eşit miktarlarda tuz ve karabiberi suya katıp diş ve diş etlerinin üzerine sürün. Uygulama yapılan alanda iyileştirici etkisi vardır.

Sigara Bırakmak İsteyenler İçin Karabiber: Buharla birlikte soluduğunuz karabiber baharatı sigara bırakmada yaşanan semptomların azalması için destekleyici etkiye sahiptir. Karabiber zerdeçalla karıştırılarak yendiğinde sigaraya karşıdır aynı zamanda buharının solunması da sigara bırakmada önemli etkiye sahiptir.

Karabiber Metabolizmayı Hızlandırır: Karabiber yiyerek metabolizmanın hızlanmasını sağlar bu sayede daha enerjik ve daha kolay zayıflama sağlarsınız. Obezite rahatsızlıklarında tavsiye edilen karabiber mide rahatsızlığı olanlar için defermasyonları önlemede başarılıdır. Karabiber yağ yakımını da hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Karabiberin Saça Faydaları Karabiberde yer alan antioksidan bileşenleri saç problemlerinde ciddi bir başarı gösterir. Saçlara sağlık vermesi dışında saç dökülmeleri ve ince saçların güçlenmesi için karabibere bal ve zerdeçal ekleyerek saça uygulayabilirsiniz.

Karabiberin Zararları

Karabiber genel olarak vücut sağlığına faydalıdır. Aşağıda yazdıklarımız aşırı karabiber tüketiminden doğan sonuçlardır.

Aşırı karabiber tüketimi mide sorunlarına neden olabilir. Mide yanması mide ağrıları ve mide yaralarına neden olabilir.

Sıcak aylarda karabiberin fazla yenmesi aşırı sıcak basmasına ve terleme neden olabilir.

Karabiber aşırı tüketimi burun kanamalarına neden olabileceği gibi tehlikeli olabilir.

Karabiberi çocuklarınızdan uzak tutmakta fayda var. Yanlışlıkla solunan karabiber akciğere yapışabilir bu da ciddi bir tehlike oluşturur.

Karabiber cilde iyi gelir fakat direk cilde karabiber uygulamak yanmalara ve tahrişlere neden olabilir.

Aşırı karabiber tüketimi cilt kuruluğuna neden olacağı için kızarıklık ve kaşıntılar oluşturabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı