Şifalı Bitkiler

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Karabaş otunun faydaları A ve C vitamini dışında kalsiyum ve demir mineralleri açısından zengindir. Karabaş otunun bir diğer ismi de lavantadır. Güneyde Akdeniz’de daha çok yetişen karabaş otu dikdörtgen şeklinde yeşil yapraklara sahiptir. Karabaş otu faydaları arasında en çok dikkatleri çeken cilt ve saça olan yararlarıdır ve kozmetik sektöründe parfümlere koku vermek için çok sık kullanılır. Kişiyi sakinleştiren karabaş otu depresyondan sizi koruyarak ferah kokusu ile rahatlama sağlar.

Karabaş Otunun Faydaları

Kas ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir: Sinirsel rahatsızlıkların sonucunda oluşan kas ve eklem ağrıları içi karabaş otunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Mental açıdan rahatlamanızı sağlayan karabaş otu fiziksel açıdan da sizi iyi hissettirir. Gerilme sonucu oluşan kas kasılmalarını rahatlatır ve gevşemenize yardımcı olur.

Anemi Rahatsızlığına Karşı: Karabaş otu bitkisini 1 bardak su 1 saat demlendirip içtiğinizde kan rahatsızlıklarına iyi gelir. Kandaki oksijen hücrelerinin artmasını sağlayan karabaş otu kan hücrelerinin çoğalmasını destekler. Bu sudan az bir miktar ayırıp sabahları cildinizi temizleyebilirsiniz.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Karabaş otu çayı ile sindirim sistemini aktif hale getirebilirsiniz. Genel sağlığa faydası olan karabaş otu mide şişliğine iyi gelirken kabızlık, hazımsızlık ve bağırsakların çalışmasına destek vererek zayıflamanıza yardımcı olur. Karabaş otunun faydaları arasında gaz oluşumunun giderilmesi de vardır.

Uykuya Geçişi Kolaylaştırır: Karabaş otunda yer alan bileşenler içeriğinde esansiyel yağlar barınır. Güçlü yağların verdiği sakinleştirici koku sayesinde ruh sağlığı iyileşerek daha rahat uykuya geçiş sağlar ve uyku döngüsünü düzene sokar. Bunun için yastığınızın içine bir miktar karabaş otu koymak yeterlidir.

Baş Ağrılarını Dindirir: Karabaş otunun en büyük özelliği sakinleştirici etkisi migren ve baş ağrıları içinde dindirici özelliğe sahiptir. Karabaş otu yağı ile ağrıyan bölgelere sürerek masaj yaptığınızda ağrıların dinmesi sağlanabilir.

Karabaş Otu Depresyona Karşı: Sinir sistemi üzerinde çok etkisi olan karabaş otu ruhsal bozukluğu önleyerek depresyona girmenizi engeller. Ruh sağlığını iyileştiren karabaş otu bulunduğu ortama kokusunu yayarak ruh sağlığını iyileştirir ve stresten kurtarır.

İlginizi çekebilir: Depresyon Nedir? Çeşitleri,Belirtileri,Tedavisi?

Karabaş Otunun Cilde Faydaları

Kozmetik sektöründe karabaş otu faydalarından çok yararlanılmaktadır.

Ciltte oluşan şişmeler ve kızarıklıklar için kullanılan karabaş otu sivilce yaralarına ve akne problemlerine de iyi gelir.

Egzama rahatsızlığında sık karşılaşılan kaşıntıların dinmesi için yardımcı olur.

Karabaş otu kullanarak yaraların mikrop kapmasını önleyerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Cilt kırışıklıklarını engelleyen karabaş otu yağından 1 – 2 damla cilde sürerek ince çizgilerin giderilmesini kolaylaştırır.

Ciltte güneşten veya ev kazalarından dolayı oluşan yanıklar için karabaş otu yağı sürülerek tedavi edilebilir.

Karabaş otu yağını ciltte çatlak oluşmuş bölgelere sürdüğünüzde çatlakların azalmasına ve cildin kuruluktan dolayı çatlamasını engelleyebilirsiniz.

Karabaş Otunun Saça Faydaları

Karabaş otunun yağından saçlarınıza sürdüğünüzde mevsimsel, stres yüzünden veya diğer nedenlerden dökülmelerini önleyebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Saçlarda oluşan bakterilerin azalmasına yardımcı olur.

Saçların nem dengesini arttıran karabaş otu yağı kuruluktan kaynaklı kırılmaların azalmasına yardımcıdır.

Hızlı saç uzamasını sağlayan karabaş otu genel saç sağlığını kuvvetlendirerek bakım yapar.

Karabaş Otu Nasıl Uygulanır?

Karabaş otu yağını cilt tedavisinde kullanacaksanız yağı bir miktar su ile seyreltebilir ya da bal ekleyebilirsiniz.

Karabaş otu çayını normal bitki çaylarını demlediğiniz gibi 5 dakika demlendirerek tüketebilirsiniz.

Karabaş Otunun Zararları

Karabaş otunun fazla tüketimi kabızlık ve iştahın artmasına neden olabilir.

Direk olarak karabaş otunun ağız yolu ile alınması tehlikeli olabilir.

Karabaş otunun aşırı cilde uygulanması ciltte kızarıklık ve tahrip yapabilir.

Epilepsi rahatsızlığınız varsa karabaş otunu hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Karabaş otunun kendisini de yağını da çocuklara uygulamayınız. Hormon dengesini alt üst edebilen bitki çocuklara zararlıdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde karabaş otu tüketiminden uzak durmalısınız.

Karabaş otunu ameliyat öncesinde veya sonrasında tüketmek vücutta sistemi bozabileceğinden tavsiye edilmez.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı