Şifalı Bitkiler

Kara Turpun Faydaları Nelerdir?

Kara turp için eski insanların bir deyimi vardır “ Kara Turp yemezseniz bile tarlasından mutlaka geçin “. Eskiler ne derse doğru der diyoruz ve kara turpun sayısız faydalarından bahsediyoruz. Acı tadından dolayı birçok insanın tüketmekten kaçındığı kara turp özellikle çocuklarda öksürük için balla birlikte tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilir. Kara turpun faydaları arasında kansızlık, öksürük, akciğer korunması, idrar söktürmesi, solunum ve sindirimi rahatlaması için kara turp sebzesinden mutlaka tüketmelisiniz.

Kara Turpun Faydaları

Kanserden Korur: Siyah turpta iyi niyetli antioksidan deposu vardır. Bu bileşenler serbest radikallerden bünyeyi korur ve hücre ve doku gelişiminin kontrolünü sağlar ve anti kanser özellikte tutar. Gün içinde beslenme listenize ya da sabah kahvaltılarınıza ekleyebileceğiniz siyah turp suyu ya da direk kara turp yiyerek faydalı özelliklerin yararlanabilirsiniz.

Karaciğerin İşlevini Arttırır: Karaciğer için çok faydalı olan kara turp B1, B kompleksi ve C vitamini barındırması ile tüm vücut sistemini ve safra akışını kolaylaştırarak sağlıklı hale getirir. Karaciğerinde problem yaşayanlar karaturp sebzesinden ara ara tüketerek sağlıklı kılabilirler.

İlginizi çekebilir: Karaciğer Yağlanması Nedir ? Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir ?

Tiroitleri Düzenler: Tiroitler için kara turp etkili bir besindir. Tiroit rahatsızlığı yaşam boyu sizi terk etmeyen bir rahatsızlıktır ve hep ilaç kullanılmalıdır. Raphanin içeren kara turp tiroit hormon salgılanmasını ve üretimini düzenleyen bileşenlerden oluşur.

Öksürükten Kurtarır: Siyah turp özellikle geçmeyen öksürük için tavsiye edilen bir sebzedir. Kara turpu ortasından delin ve içine bal katıp bardağa balı yavaş yavaş süzülene kadar bekleyin ve onu için. Bu karışım bağışıklığı güçlendirerek kış hastalıklarından sizi koruyacaktır.

Beyin Sağlığını Destekler: Siyah turpta bulunan magnezyum ve potasyum içeriği beyinde bulunan kimyasal dengenin korunmasını sağlar. Kara turpta bulunan vitamin ve mineraller beyin sağlığı için gerekli bileşenlere sahiptir. Zihnin daha aktif olmasını sağlayan kara turp hafızayı güçlendirerek odaklanma sorunu yaşayanlar için tavsiye edilir.

Kolesterolü Düzenler: Metabolizmanın aktif olmasını sağlayan kara turp vücut dolaşım sisteminin de sağlıklı olmasına yardımcıdır. Yağ dokularına iyi gelen kara turp arter duvarlarında biriken kolesterolü emer. Biriken yağları temizleyen kara turp kolesterol oluşumunu azaltarak oluşan kalp krizi problemlerinin de önüne geçmektedir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Vücutta Oluşan Taş Problemleri: safrada ve böbreklerde oluşan taşlara karşı doğal bir yöntem arıyorsanız kara turpa başvurmanız gerekiyor. Taş oluşumundan ağrıyan vücut idrar yollarını çalıştırarak oluşan taşların atılımını hızlandırır.

Sindirim Sağlığı: Sindirimin sağlıklı seviyede çalışmasını sağlayan kara turp vücuttan özellikle mideden toksinlerin temizlenmesini sağlayarak bünyenin Ph dengesini arttırır. Lif değeri bulunan kara turp sindirimi hızlandırır ve safra fonksiyonlarını da arttırmaktadır.

Şişkinliği İndirir: Antioksidan içeren kara turp serbest radikalletin etkisini ortadan kaldırarak bağırsaklarda ve karın bölgesinde oluşan toksin ve enfeksiyonların oluşmasını engeller. Kara turp tüketerek vücudunuzda oluşan şişkinliği azaltabilirsiniz.

Kara Turpun Cilde Faydaları

Antioksidan değeri yüksek olan kara turp cildin yaşlanmasına karşı savaşarak yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Antioksidan dışında kara turpta yer alan diğer bileşenler serbest radikallere karşı bariyer oluşturarak daha parlak ve ışıltılı cilt için gerekli besinler sağlar.

Kara turp ciltte oluşan akne izleri güneş lekeleri ve siyah nokta izlerine karşı cildinizi temizleyici etki sağlar. Kara turpun suyunu sıkın ve bu su ile cildinizi her akşam temizleyin. Bu sadece lekeleri değil diğer ciltte oluşan problemleri de azaltır.

Kara Turpun Saça Faydaları

Güçlü ve kalın telli saçlara kavuşmak için kara turptan ve kara turp suyundan faydalanabilirsiniz.

Kara turp suyunu sıkın ve her gün bunu taze olarak 1 fincan ya da 1 çay bardağı olarak düzenli tüketin. Saç köklerinin uyarılmasını sağlayan kara turp kan dolaşımını hızlandırarak saç büyümesini destekler.

Kara turp saç diplerini ve saç tellerini nemlendirmekte faydalıdır. Saç derisinde oluşan kuruluk kepek oluşumuna neden olabilir ve saça zarar verir. Saçlarda bulunan yağ sebum dengesi korunmazsa saç sağlığı olumsuz yönde etkilenir.

Kara Turpun Zararları

Taş oluşumunda böbrek ve safra taşlarına iyi geldiğini söylemiştir. Fakat bu tarz bir probleminiz varsa mutlaka doktorunuza danışın. Çünkü tam tersine safra taşlarını tetiklediği söyleyen uzmanlarda bulunuyor.

Uzun süre kara turp sebzesinden tüketirseniz midenizde tahriş ve sorunlar oluşabilir. Bu nedenle ara ara tüketime özen gösterin.

Tiroit, kalp, yada herhangi bir ciddi rahatsızlığınız var ise doktorunuza danışmadan kara turp tüketiminden uzak durmalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı