Şifalı Bitkiler

Kaparinin Faydaları Nelerdir?

Kaparinin faydaları arasında A, C, E ve K vitaminleri dışında potasyum, demir, sodyum ve antioksidan yer alır. Kendi kendine yetişen kapari geber otu olarak da halk arasında bilinen otsu bir bitkidir. İlaç sanayide çok kullanılan kapari faydalarını köyde yaşayan kişilerde iyi bilirler. Birçok farklı şekilde tüketilebilen kapari faydalarından en çok turşu yapımında kullanılarak tüketilebilirken kapari kalori miktarı 1 yemek kaşığında 2 kalori ile sınırlıdır.

Kaparinin Faydaları

MS hastalığının tedavisi için kapari bitkisinden faydalanabilirsiniz.

Vücudunuzda kan bozuklukları yer alıyorsa kapari bitkisini deneyebilirsiniz.

Lif değeri yüksek olan kapari sağlıklı sindirim sistemi için ideal bir sebzedir ve kabızlık sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Kaparide yer alan vitamin ve mineraller kötü kolesterolün düşmesinde etkili iken iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur.

Kanser hücrelerinden vücudu koruyan kapari DNA hücrelerinin korunmasını sağlar.

A ve K vitaminlerine sahip olan kapari bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hem kış hastalıklarından hem de kemik rahatsızlıklarına karşı sizi koruyacaktır.

Antioksidan ve E vitamini barındıran kapari kalp hastalıklarına karşı vücudu korurken vücudun yağ depolamasını önleyerek kalp semptomlarını azaltır.

Yine antioksidan yönünden zengin olan kapari cilt rahatsızlıklarından kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyonları azaltır.

B12 açısından zengin olan kapari bitkisi zinde ve enerjik olmanızı sağlarken oluşan yorgunluk ve halsizlik durumlarında sizi aktif kılar.

Demir içeriği B vitaminin eksikliği saç sağlığının da olumsuz etkilenmesinde önemli rol oynar. Kapari de yer alan bu bileşenler saçların dökülmesini engelleyerek saç derisindeki problemlerin azalmasını sağlar.

Cinsel gücün artmasında etkin olan kapari çocuk isteyen aileler için yenmesi tavsiye edilir.

Adet düzensizliği konusundan şikayetçi iseniz kapariden yardımcı alabilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen kapari balgam söktürücüdür.

Vücuttaki nedensiz ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Midede oluşan yaraların iyileşmesinde faydalıdır.

Kapari Nasıl Kullanılır?

Kapari turşu yapılarak yemeklerin yanlarında tüketilebilir.

Kaparinin tohumları çiçek açmadan toplandığında ilaç firmaları tarafından kullanılır.

Kapari bitkisini salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kapari MS Tedavisi İçin

Kapari kurutulmuş ( 1 çay kaşığı )

Su ( 6 bardak )

6 bardak kaynamış suyun içerisine kapari bitkisinden ekleyin ve 5 dakika demlendirip süzdürün. Günde 2 – 3 bardak içilebilen kapari çayını içebilirsiniz. Fakat MS ciddi bir rahatsızlıktır ve bu nedenle bu tarz bitkilerin faydası bilinse de doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

Kan Hastalığına Kaparinin Faydaları

Kansız ve anemi rahatsızlıklarında kullanılabilen kapari lösemi tedavisinde de önerilir.

Kapari ile yapacağınız marmelattan aç karnına sabahları 1 tatlı kaşığı yiyerek kan sayımını arttırabilirsiniz. Fakat tatlı olarak tüketileceği için diyabet rahatsızlıkları bulunanlar için tehlike arz edebilir.

Böbrek Taşları İçin Kapari

Kapari çayından demleyip 15 gün süresince aç karnına sabahları içilebilir. Böbreklerdeki kumunda taşında atılımında yardımcı olur.

Kaparinin Zararları

Kapariyi gelişigüzel alıp tüketemezsiniz çünkü zehirlenmeye kadar sizi götürebilir. Tüketmek istiyorsanız ya işlenmiş olarak bildiğiniz kişilerden alın ya da tablet olarak temin edin.

Ciddi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa veya düzenli ilaç tedavisi görüyorsanız kapari tüketmeden hekime danışmak şarttır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı