Kanser

Kanserden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Her insan kansere yakalanma ihtimali taşır. Hatta ömrünüz boyunca kansere yakalanma ihtimaliniz %25’tir. Bu oran bize her dört kişiden birinin ömründe en az bir defa kanser hastalığına yakalandığını belirtiyor. Kanser, bu kadar dibimizde bu kadar yakınımızda iken o üç kişiden biri nasıl olabiliriz ? Kanserden korunmanın yolları nelerdir ? Bu yazıda kanser hastalığına yakalanmadan önce bilmeniz gerekenler, yakalanmamanız için yapmanız gerekenler ve daha fazlasını anlatacağız, keyifli okumalar.

Sağlıklı Beslenin

Kansere yakalanan her üç kişiden biri düzensiz ve sağlıksız beslenmeden dolayı kanser hastalığına yakalanıyor. Sağlıklı beslenmeyen bir vücut bol miktarda toksik madde üretir. Üretilen toksik maddeler kontrolsüz hücre çoğalımına yani kansere neden olabilir. Uzun süre sağlıksız besleniyorsanız mutlaka bir doktora gözükmeli ve tavsiye almalısınız. Peki sağlıklı beslenme nedir ? Sağlıklı bir beslenme menüsünde %55 karbonhidrat %30 protein ve %15 yağ bulunur. Özellikle gelişmemiş ülkelerde karbonhidrat tüketimi bazen %80’lere kadar çıkabilir. Gelişmemiş ülkelerde kanser hastalığı gelişmesinin en büyük nedenlerinden biri de budur. Sağlıklı bir beslenme sadece kansere değil pek çok hastalığa karşı vücudun savunmasını artıracaktır.

İlginizi çekebilir: Dikkat Kanser Olabilirsiniz! Önemsemediğimiz Kanser Belirtileri

Düzenli Egzersiz Yapın

Bundan birkaç bin yıl önce atalarımız günde yaklaşık 30 bin adım atıyorlardı. Bu 30 bin adım günde 27 kilometre yürümek ve yaklaşık olarak, 3000 kalori yakmak demektir. Yürümediğimizde de enerji harcadığımızı hesap edersek atalarımızın günlük enerji ihtiyacı minumum 5 bin kaloriydi. Bu kadar hareketli bir vücutta hiçbir zaman kanser gelişmedi. Kanser hep hareketsiz bünyeleri vurdu. Hareketsizlik kansere doğrudan neden olmayabilir, ancak kanseri tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Günümüzde her ne kadar 30 bin adım atmak pek mümkün olmasa da minumum 10 bin adım atmaya özen göstermeliyiz. Düzenli egzersiz yapan ve hareket eden bünyelerde kanser gelişme riski %20 düşer.

Sigarayı Bırakın

Kanser hastalarının %10-20’lik bölümünü sigara içen bireyler oluşturmaktadır. Sigara doğrudan kanser sebebidir. Düzenli sigara tüketen bireylerde vücut fonksiyonları yavaşlar ve ağır ağır bağışıklık sistemini çökertir. Akciğer sürekli olarak sigaranın verdiği zararı mukus yoluyla vücuttan atmaya çalışır, ancak siz sürekli sigara tükettiğiniz için bronşlarda bulunan tüycükleri felce uğratırsınız ve akciğer kendini temizleyemez. Sigara içtikten 1-2 saat sonra akciğerler yeninden temizlik moduna girer, sigara içenlerin sabah balgam şikayetiyle uyanmasının sebebi budur. Tüycüklerin felci geçer çalışmaya başlarlar ve akciğeri temizlerler.

İlginizi çekebilir: Karaciğer Kanseri Nedenleri? Belirtileri ve Tedavisi

Alkol Tüketmeyin

Mide ve karaciğer kanserleri arasında sıkça görülen bir nedendir alkol tüketimi. Alkol molekülleri vücuda alındıktan sonra hemen mideye ulaşır ve o kadar küçüktür mideyi delerek geçer ve kana karışır. Mideye uzun vadede ciddi hasarlar verebilmektedir. Mideden sonra zararının en çok dokunduğu organ karaciğerdir. Karaciğere verdiği ağır tahribat bazen önlenemeyecek ve tedavi edilemeyecek kadar çok olabilir. Miktarı ne olursa olsun düzenli alkol tüketen bireyler ağır hastalıklarla karşı karşıya kalacaktırlar.

Basit Karbonhidrat Tüketimini Bırakın

Basit karbonhidratlar, kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltip düşüren gıdalardır. Basit karbonhidratlar vücuda hızlı enerji verir, ancak hiçbir faydası bulunmamaktadır. İçerisinde yoğun miktarda şeker içeren tüm gıdalar basit karbonhidrattır. Bu gıdalara sofra şekeri,bal,pasta gibi örnekler verebiliriz. Basit karbonhidrat içeren gıdalar çabuk sindirilir ve hızlı enerji verir. Basit karbonhidratlarının glisemik indeksi (kan şekeri yükseltme hızı) 70’in üzerindedir. Sık sık basit karbonhidrat tüketen bireylerde insülin toleransı, şeker hastalığı ve kanser gelişebilir. Şeker tüketiminin vücuda en ufak faydası dahi yoktur. Bu nedenle şeker tüketimini bırakmalısınız. Konumuzla ilgili Uzman Mustafa Çetiner’in hazırlamış olduğu bir videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı