Kanser

Kanser Taraması Nasıl Yapılır? Kanser Tarama Testi

Kanser Taraması Nasıl Yapılır? Çağımızın hastalıklarından biri olarak lanse edilen kanser tarama yapılarak erken evrelerde teşhis edilebilmektedir. Bilindiği üzere erken teşhis hemen her hastalığın tedavisinde başarı yüzdelerini artırmaktadır. Bu neden yüzünden özellikle belli yaşlardan sonra testlerin düzenli bir şekilde yaptırılması önerilmektedir. Ülkemizde pek çok birey kanser taraması nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi sahibi değildir. Kanser taraması nasıl yapılır bilinmediği için ise kimileri ücretleri kimileri ise zamanı bahane ederek testlerden kaçınmaktadır. Ancak devlet belli yaş grupları için testleri herhangi bir ücret talep etmeden yapmaktadır. Üstelik zannedildiği kadar uzun sürmeyen testler, kişilerin zaman kaybı yaşamadan günlük hayatlarına devam edebilmelerini de sağlamaktadır.

Dikkat Kanser Olabilirsiniz! Önemsemediğimiz Kanser Belirtileri

Kanser Tarama

Kanser taramalarında birbirinden farklı uygulamalar yapılmaktadır. Bu durumun nedeni ise hastalığın tek bir türünün olmaması ile açıklanmaktadır. Uzmanlar özellikle aile geçmişlerinde rahatsızlık olan kişilerin testleri düzenli bir şekilde yaptırarak olası durumlara karşı erken şekilde müdahale edebilme şansının kapılarını aralamaktadır. Kanser taraması nasıl yapılır için bireylerin cinsiyetlerine göre değişen ya da aynı kalan uygulamalar gündeme gelmektedir. Aynı şekilde her yaş grubu her hastalık için risk içermemektedir. Bu neden yüzünden isteğe bağlı olarak yapılan taramalarda uzmanların önerilerini dinlemek önemlidir. Böylelikle sadece risk oluşturabileceği düşünülen türler için test yapılarak kişilerin duydukları korku oranında da büyük oranlarda azalma yaşatılmaktadır.

Kanser Tarama Testi

Kanser taramalarında yöntemler değişim göstermektedir. Rahim ağzı için uygulanan testlerde düzenli bir şekilde Pap smear testi yapılmaktadır. Son yıllarda ışıklı tarama testleri de teşhiste etkili olan uygulamalardan biri olarak kendini göstermektedir. Kanser tarama testi uygulamalarından biri de meme muayenesidir. Kadınlar özellikle duş sırasında elle muayene ederek göğüslerinde bir kist olup olmadığını fark edebilmektedir. Kanser taraması nasıl yapılır konusunda 40 yaş sonrasında mamografi gündeme gelmektedir. Sayılan türler genellikle kadınlarda görülen hastalıkladır. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından kanser taraması nasıl yapılır için ise bağırsak muayeneleri örnek teşkil etmektedir. Bu tür muayenelerde dışkı ve kan örneklerinin alındığı bilinmektedir.

Kanser Tarama Sonuç

Kanser taraması nasıl yapılır araştırmalarından sonra kanser tarama testi olanlar büyük bir stres yaşamaktadır. Yaşanan stres kapsamında kanser tarama sonuçlarının erken bir şekilde gelmesi lazımdır. Çünkü olumlu ya da olumsuz bir sonuç alınması halinde ilerleyen günler açısından bir yol haritası oluşturmak mümkün olmaktadır. Kanser tarama sonuçlarının alınması testlerin nerede yapıldığına göre değişim göstermektedir. Ancak ülkemizde kanser taramalarından sonuç alınması için çok beklemeye gerek olmamaktadır. Bu alanda maksimum olan sürelerin bir hafta ya da on günden ibaret olduğu bilinmektedir.

Kanser Taramasında Hangi Testler Yapılır?

Kanser taramasında hangi testler yapılır, kanser tarama testine gireceklerin en merak ettiği konulardan biridir. Ancak kanser taramasının genel mi özel mi yapılacağı sorulan sorunun yanıtını değiştirmektedir. Örneğin kadınlar meme kanser taramasında hangi testler yapılır derlerse mamografi sonuçlarına ulaşacaklardır. Rahim için kanser taraması nasıl yapılır sorusu ise bahsedildiği üzere Pap smear testidir. Bağırsaklarda kanser taraması nasıl yapılır konusundaki uygulamaların kapsamları bir hayli geniştir. Fakat genel olarak dışkı ve kan testleri kısa süre içerisinde kesin yanıtların alınmasını sağlamaktadır. Tam teşekküllü olan tıp merkezlerinde testler için en modern sistemler kullanılmaktadır. Bu sayede testler sayılanların haricinde akciğerler üzerine de gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle kan sayımı testi ile birlikte lösemi konusunda net fikirler edinilebilmektedir. Düzenli test yaptıranların erken teşhis şansı arttığı için tedavi açısından da bir adım önde oldukları bilinmektedir.

Sağlıklı bir hayat için Kanserden Korunmanın Yolları Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı