Genel Sağlık

Kanser Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kanser nedir? 

Çağımızın en derin hastalıklarından bir tanesi olan kanser çeşitli evreleri ile her zaman insanların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Fakat kanser belirtileri sonrası  erken alınan önlemler sağlıklı bir yaşam sürülmesinin de önünü açıyor. Özellikle belirtilerden yola çıkılarak yapılacak olan tetkikler ile beraber kanserin atlatılması, kanser hücrelerinin yok edilmesi ve kişinin hayatına kaldığı yerden normal seyrinde devam etmesi de mümkün kılınmış durumlardan bir tanesidir.

Mutlaka göz atın: Kanserden Korunmanın Yolları

Kanser belirtileri, tanısı, tespit edilmesi ve daha sonra uygulanacak olan tedavinin de hekimler tarafından belirlenmesi adına  yapılması gereken belirli başlı işlemler de bu aşamada detaylandırılması gereken kavramların başında geliyor. Öyle ki kanser belirtileri arasında kendisini oldukça belli eden ve kişinin aklında soru işareti uyanmasını sağlayan bu tanılar yakından ve erken bir önlem almak tabi ki kişi için bir hayli önemlidir.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser belirtilerinin arasında yer alan ve belki de bireyin ilk şüpheleri arasında yer alan;  yorgunluk hissi, vücutta var olan kanamalar, iyileşmeyen yaralar, yutkunma problemleri, nedensiz ağrılar kanser hastalığının anlaşılması yönünde önemli bulgular olarak nitelendirilebilir

Kanser belirtileri için yapılacak kan değerlendirmeleri, biyopsiler, vücut değerlerini yakından izleme gibi pek çok tanılama şekli de bu anlamda önemli bir konumda yerini alıyor. Kanser belirtilerinin bu denli sık ve yoğun şeklinde kendini belli ediyor olması kişi için korkutucu olarak görülse de aslında bunu avantaja dönüştürmek de oldukça mümkün. Zira her hastalığın erken tanısı ve tedavisi oldukça kritik bir noktada olsa da kanser için bu olay biraz daha önem arz eden bir seviyede.

Her kanser hücresinin vücuda olan etkisi farklılık gösterebileceği gibi kişiden kişiye değişen pek çok olgudan da bahsedebiliriz. Vücut direncin, kişinin genel sağlık durumu, moral ve motivasyonu ile beraber kanseri yenmek pek tabi mümkündür.

Göz atmanızda fayda var: Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

Ancak başta da söylemiş olduğumuz gibi kanser belirtileri erken teşhis koymada önemli bir etkendir. Dolayısı ile kanser belirtilerini az veya çok olarak hissetmeye başlayan her bireyin doktoruna başvuruyor olması gerekir. Yakalanmış olduğu hastalığın evresini tespit etmesi bu manada kritik role sahip olacaktır.

İştahsızlık, ateş, idrar yollarında yaşanan problemler de kanser hastalığının belirtileri olarak dikkat çekiyor. Yine de bu gibi semptomlar genel olarak farklı rahatsızlıkları işaret edebileceğinden çoğu kişi de kanser olduğunu düşünmüyor.

Kanser tedavisi için kullanılan kemoterapi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz Kemoterapi nedir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı