Ağız ve Diş

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Kanal tedavisi, aşırı bir şekilde çürümüş ya da enfekte olan bir dişi kurtarmak, onarmak adına kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tedavi sırasında hastalardan diş özü ve sinir alınır. Daha sonrasında dişin iç kısmı temizlenerek yeniden doldurulur. Ne kadar eken başlanılırsa o kadar fazla başarı oranı olmaktadır. Genelde diş ağrımaları hafife alınmaktadır. Ancak ağrıyan dişte bulunan enfeksiyon yanında yer alan dişlere de yayılmaktadır. Bu süreçte başta ağrıyan diş olmak zere sırası ile diğer dişlerde kaybedilir.

Kanal Tedavisi Aslında Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?
Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisinin anlaşılabilir olması için öncelikle kişilerin diş yapısı hakkında bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Diş yapısı genel olarak içten dışa doğru pulpa, dentin ve mine olmak üzere 3 tabakadan oluşur. Merkezlerde bulunan doğal boşluklar ise kök kanal olarak adlandırılır. Pulpa ise kök kanalının içerisinde bulunan yumuşak bir dokudur. Bu doku daha çok dişi besleyen kan damarlarından ve sinirlerden oluşur. Geçmişte dişte meydana gelen enfeksiyon pulpa tabakasına kadar ilerlediğinde o dişin kurtulma imkanı yoktu. Teknolojinin gelişmesi ile beraber günümüzde artık pulpa tabakası bütünü ile temizlenip daha sonra tekrardan doldurularak diş kurtulabiliyor. Pulpa ve içerisinde bulunan sinirler tamamen alınsa da o diş işlevini yapmaya devam etmektedir.

Göz atabilirsiniz: Diş Çürüğü Nedenleri ve Diş Neden Çürür?

Dişlerde bulunan sinirlerin çok fazla hayati öneme sahip olmadığını bilmek gerekiyor. Sinilerin dişlerdeki tek görevi sıcak ve soğuğu hissetmektir. Diş dokusunda ya da pulpada meydana gelen bir hasar sonrasında dişlerin sinir dokusu parçalanarak bakterilerin yaşam alanı haline gelirler. Bakteriler kısa süre içerisinde yoğun bir enfeksiyon etki göstererek dişin apse yapmasına neden olabilir. Bu durumlar tedavi edilmediğinde diş ve kemik kaybı gibi çok ciddi sorunlar meydana gelmektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişte meydana gelen hasar durumuna göre kanal tedavisi bir veya 2 seans şeklinde uygulanır. Eğer enfeksiyon çok aşırı yayılım göstermişse seans sayısı 3 ve üzerine çıkabilmektedir. Tedavi bir diş hekimi ya da endodontist tarafından yapılmalıdır. Endodontist terimini ilk kez duymuş olabilirsiniz. Bu kişiler diş hastalıklarının nedenini, teşhisi bularak tedavisinde uzmanlaşmış kişiler olarak gösterilir.

Kanal tedavisinde ilk adım röntgen çekimi ile başlar. Röntgen ile beraber kök kanallarının şekli ortaya çıkar. Aynı zamanda diş çevresinde herhangi bir kemikte enfeksiyon olup olmadığında bakılır.  Sonrasında ise diş hekimi çürüyen dişin yanındaki bölgeyi lokal anastesi ile uyuşturur. Genelde sinirler ölü olduğu için anestezi kullanmaya gerek yoktur. Ancak doktorlar hastaları sakinleştirmek için dişleri uyuşturmayı tercih eder. Tedavi sırasında alanın tükürükten uzak tutmak için doktorlar hastanın diş bölgesine su geçirmezbir malzeme kullanır.

Tedavinin en kilit başlangıç noktası ile delik açımı ile başlamaktadır. Uzman, enfeksiyonlu bölgeye ulaşmak, çürümüş sinir dokusunu dişten uzaklaştırmak için bu deliği kullanır. Tam bir temizleme işleminin yapılabilmesi için diş kanalı bu aşamada gerektiği kadar genişletilmektedir.

Kanal Tedavisi Nedir?
Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Sırasında Ağrı

Kanal genişletme işleminde aynı törpü aletine benzer aletler kullanılır. Bu işleme geçmeden önce bölgedeki sinirler alındığı için hasta herhangi bir şekilde ağrı, sancı hissetmez. İyi bir temizlik işlemi yapıldıktan sonra bölge su sızdırmaz hale getirilir. Dolgu işlemi ile yapılan bu olayda her doktor farklı yöntemler denemektedir. Bazı doktorlar dolum işlemini kanal temizliği yapıldıktan 1 hafta sonra yapar. Bu tamamen bir önlem olup enfeksiyon durumunu gözlemlemek için yapılmaktadır. Eğer işlemler aynı gün içerisinde bitmezse diş hekimi açılan oyuğu geçici olarak doldurarak yemek yemenin önünü açar.

Tedavinin son aşamasında ise iyice temizlenen dişin içi doldurulmaya başlanır. Bu işlem, dişin yeniden enfeksiyon kapmasını önlediği gibi dişe mukavemet kazandırmaktadır. Diş doldurma işlemi sırasında guta percha adında bir kauçuktan yardım alınır. İnce bir çubuğa benzeyen bu kauçuk vücutta herhangi bir reaksiyon meydana getirmemesi ile tanınmaktadır. Bu madde yerleştirilmeden önce diş kanalının kuruluğu tekrardan kontrol edilir. Özel bir alet yardımı ile diş kanalının uzunluğu ölçülür. Yapılan ölçüm sonrasında guta percha kauçuğu bu ölçüye göre özel olarak kesilir. Kök kanala kauçuk yerleştirildikten sonra sızıntıları engellemek, yerleştirilen malzemeleri sabitlemek adına ek bileşenlerden yardım alınır. Son olarak ise son aşamada halk arasında dolgu olarak bilinen son restorasyon tekniği uygulanır. Restorasyon işleminin doğru yapılması tedavideki başarıya etki eden en önemli faktörlerden birisidir.

Kanal Tedavisi Nedir?
Kanal Tedavisi Nedir?

Birçok kişi kanal tedavisinin oldukça ağrılı geçtiğini düşünür. Oysa; en basit dolgu işleminde hissedilen ağrıdan kesinlikle daha fazla ağrı meydana getirmez. Her insanın ağrı eşiği birbirine göre değiştiği için net bir tarif yapmak oldukça zordur. Bazı kişilerin hiçbir şekilde ağrı hissetmediği de görülür. Yapılan işlemler sırasında kişiler bazı durumlardan ötürü rahatsızlık ya da hassasiyet hissedebilir. Hissedilen bu durumlar tedaviden kaynaklı olmadığını, iltihabın vermiş oluğu bir etki olduğu bilinmelidir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı

Kanal tedavisinin amacı mevcut ağrıları gidermek, yok olmak üzere olan dişi kurtarmaktır. Tedaviden önce hastalar şiddetli diş ağrıları çekiyorlar ise tedaviden birkaç sün sonra da bu ağrı ve hassasiyetleri yaşamaya devam ederler. Bu ağrıları gidermek için ise reçetesiz olarak satılan Naproksen ve İbuprofen gibi ilaçlar kullanılarak çözülebilir. Genel olarak hastalar, tedaviden hemen sonra sosyal hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler

  • Kanal tedavisi genellikte tek seans ile bitmektedir. Ancak tedavisi birkaç seans sürecek kişiler, tedavi bitene kadar ilgili dişi kesinlikle kullanmamalıdır.
  • Kanal tedavisi sona erdikten sonra birkaç saat beklenmelidir. 2 saatlik bekleme süresinin ardından yemek yenilmelidir.
  • Tedaviden birkaç gün sonra bile hassasiyet hissedilebilir. Bu süreçte hastaların aşırı soğuk ya da aşırı sıcak içeceklerden kesinlikle uzak durmaları gerekiyor.
  • Ağız ve Diş Sağlığı içerisinde en önemli şey düzenli diş bakımıdır. Bu süreçten sonra düzenli diş bakımlarınıza daha fazla önem vermeli, diş hekiminizi düzenli aralıklarla ziyaret etmelisiniz.

Kanal Tedavisi Başarı Oranları ve Komplikasyonları

Kanal Tedavisi Nedir?
Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisinde başarı oranı %95’in üzerindedir. Bu tedaviden yararlanan kişiler, yaptırdıkları dişlerini ömür boyu kullanabilirler. Bazı durumlarda yapılması gereken tüm işlemler yapılmasına karşın kök kanal içerisinde yeni enfeksiyonlar ortaya çıkabiliyor. Ortaya çıkan enfeksiyonların nedeni ise;

  • Bir dişte bulunması gerekenden daha fazla kök kanal bulunması tedaviye olumsuz etki etmektedir. Bir kanalın dahi temizlenmemesi enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir.
  • Diş kökü üzerinde yapılan çalışmalardan saptanmayan bir çatlağın olması
  • Bakterilerin dolguyu geçerek dişin iç yüzeylerine ulaşarak bölgeyi tamamen enfeksiyonlu hale getirmesi
  • Sızdırmayı engellemek için kullanılan malzemeler zaman içerisinde parçalanabilir. Bu parçalanma durumunda bakteriler dişin iç kısımlarına yerleşerek burada bir enfeksiyon ortamı meydana getirirler.

İlginizi çekebilir: Kötü Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kök Kanal Tedavisi Alternatifleri

Diş ile ilgili yapılan tüm tedavilerde öncelik doğal dişleri korumak, kurtarmaktır. Doğru beslenmenin sağlanmasını sağlayan doğal dişler, birçok gıdayı etkili bir şekilde sindirmemizi sağlar. Kanal tedavisinin tek alternatifi ise implant, köprü ya da çıkarılabilir takma diş olarak gösterilmekte. Bu yöntemler dişlerin kaymasını önleyerek sağlıklı bir ağız ve diş sağlığı oluşmasını sağlar. Bu tedavi yöntemleri oldukça maliyetli olup uzun seanslar sonrasında etkisini gösterebilmektedir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı