Genel Sağlık

Kan Pıhtılaşması Neden Olur? Kan Pıhtılaşma Testi

Kan Pıhtılaşması Neden Olur? Kan Pıhtılaşma Testi Nasıl Yapılır? Kan hastalıkları genetik olan sorunlar olarak nitelendirilebilmektedir. Ya da hormon bozuklukları, gebelik gibi nedenler yüzünden de kan hastalıklarının yaşanması ihtimali doğduğu bilinmektedir. Kan pıhtılaşması, kan hastalıkları arasında sıklıkla görülmektedir. Normal şartlar altında insan vücudunda bir kesi olduğunda kan pıhtı haline gelerek kesinin kapanmasını sağlamaktadır. Kan pıhtılaşmasının aşırı şekilde olması hastalık haline gelmesine neden olmaktadır. Peki, kan pıhtılaşması neden olur?

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

Kan pıhtılaşması sorunu ile karşılaşılmasının birbirinden farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu neden yüzünden kesin sonuçların elde edilebilmesi için sağlık merkezlerinde testlerin yapılması gerekmektedir. Kan pıhtılaşması neden olur için verilen genel yanıtlardan biri genetik etmenlerdir. Bazı hastalar genetik sorunlar yüzünden bu hastalıkla birlikte doğmaktadır. Ya da hastalık ilerleyen dönemlerde çevresel etmenler yüzünden kendini göstermektedir. Kan pıhtılaşması neden olur konusunda APS ismi verilen bir otoimmün bozukluk da etkili olmaktadır. APS insan vücudunda antikor üretmektedir. Ancak antikorlar fosfolipidlere saldırmaktadır. Birbirini takip eden bu olaylar yüzünden kan hastalıklarının teşhisi konmaktadır. Nadir olmakla birlikte kemik iliği rahatsızlığı bulunan kişilerde de bahsedilen kan hastalıkları kendini gösterebilmektedir. Bu tür durumlarda hastalığın ciddiyet derecesi de artacağı için tedavi aşamasına vakit geçmeden geçilmektedir.

Mandalinanın faydaları arasında kan pıhtılaşmasını engellemekte vardır.

Kan Pıhtılaşması

Kan pıhtılaşması insan vücudunda farklı şekillerde görülebilmektedir. Görülme durumları ya da yerleri ise ciddiyet derecesinin anında değişim göstermesine yol açmaktadır. Bundan kaynaklı olarak ilk etapta kan pıhtılaşması neden olur konusu üzerine testler yapılmaktadır. Kalp ya da beyni etkileyen kan pıhtılaşması sıkıntılarında ciddi uygulamalar yapılmaktadır. Üstelik bu tür sıkıntıların genetik faktörden ileri gelme olasılığı da çok azdır. Genellikle sonradan kazanılmış olan durumlar çerçevesinde kalp ve beyindeki toplardamarların içindeki kanlar pıhtılaşmaktadır. Ateroskerloz atardamarların iç kısımların yağlı maddeler biriktirmeye başladığı önemli rahatsızlıklardandır. Üstelik gerektiği şekilde müdahale yapılmaması durumlarında bu hastalık hayati boyutlara gelebilecek neticeler vermektedir.

Kan Pıhtılaşmaması

Kan pıhtılaşması neden olur konusu kadar önemli olan konu başlıklarından bir diğeri de kan pıhtılaşmamasıdır. Bu rahatsızlık da kan hastalıkları arasında ciddiyetini koruyanlardan biridir. Anlatıldığı üzere kan pıhtılaşması ile birlikte vücutta meydana gelen kesiler tamir edilmektedir. Kan pıhtılaşmaması olarak bilinen hemofili hastalarında tamir durumu söz konusu değildir. Genetik bozukluklar yüzünden yaşanan bu rahatsızlık kapsamında insanlar hayatlarını oldukça dikkatli bir şekilde geçirmek zorunda kalmaktadır. Üstelik kesi denince akıllara sadece ev kazaları gibi nedenler gelmektedir. Oysaki bu hastalar zaman içerisinde kesi ile yapılan ameliyatlar da olmak zorunda kalabilmektedir. Kan pıhtılaşmaması en küçük operasyonların bile hayati risk taşımasına yol açmaktadır. Sayılan nedenler yüzünden hemofili hastalarının büyük bir bölümü özel dernekler tarafından gözetim altında tutulmaktadır.

Kan Pıhtılaşması Testi

Kan pıhtılaşması neden olur bilgilerinin ardından bireyler bir takım testlerle hatalık sahibi olup olmadıklarını anlayabilmektedir. Aynı durum hemofili hastaları için de geçerlidir. Uzmanlar yapacakları kan testleri ile birlikte kan hücrelerinde bir takım işlemler gerçekleşmektedir. Böylelikle kandaki pıhtılaşma hızına erişim sağlanmaktadır. Kan pıhtılaşması tanısı için istenen testlerin sayısı kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Çünkü genetik sorunlar testlerin sayısının artmasına neden olmaktadır. Sonradan kazanıldığı düşünülen durumlardaki kan pıhtılaşması testi ise sayı bakımından genetik olanlara göre daha azdır. Tanının konması ile birlikte kan pıhtılaşması testinin sona erdiği söylenememektedir. Çünkü uzmanlar tedavi süreci içerisinde de kan pıhtılaşması testi isteyebilmektedir. Bu sayede hızda bir değişim olup olmadığı, kandaki protein değerleri gibi etmenler ortaya çıkmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı