Kanser

Kan Kanseri (Lösemi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kan Kanseri (Lösemi) Belirtileri Nelerdir?

Kan kanseri uzun zamandan bu yana sıkı bir tedavi süreci olan zorlu hastalıkların başında yer almaktadır. Bundan dolayı kan kanseri belirtileri ve hastalığın seyri ile alakalı olarak bilinçlenmek şarttır. Diğer ismi lösemi olan hastalık için erken teşhis hayati bir önem arz etmektedir. Belirtilerin hastalar tarafından erken yakalanarak uzmanlara yönelmek daha etkili bir tedavi sürecinin elde edilmesini sağlamaktadır. Ancak kan kanseri belirtilerinden ziyade ülkemizde bu hatalığa karşın olan önyargının kırılması daha önemlidir. Hemen herkes tarafından bilinmemesine karşın lösemi tedavilerinde kullanılan ilaçlar hastalara oldukça ağır gelmektedir. Bundan ötürü hastaların psikolojik ve moral olarak hastalığa karşı koyacak gücü toplamaları şarttır. Hasta yakınları kan kanseri olan ne kadar yaşar ile başlayan cümleler için uzmanlarla baş başa görüşme sağlamalıdır. Sonrasında ise medikal tedavinin yanı sıra hasta için gerekli görülen ilgi ve moral desteği sağlanmalıdır. Bu aşamada hata yakınlarının kan kanseri nedir hakkında detaylı bilgi edinmeleri de oldukça önemlidir. Atlatılması kolay hastalıklardan biri olmayan lösemi, ancak kan kanseri nedir bilincinde olan yakınları çevresinde barındıran hastalarca daha kolay hale gelmektedir. Aksinin görüldüğü durumlarda hastalar da durumları karşısında ümitsiz düşünmeye başlamaktadır.

Kan Kanseri (Lösemi) Nedir?

Lösemi hastalığında “Kan kanseri bulaşıcı mı, kan kanseri genetik mi?” ana başlığı altında iki önemli soru hemen her hasta ve hasta yakını tarafından yanıt almak istemektedir. Ancak hasta ve hasta yakınları uzmanlar tarafından öncelikle “Kan kanseri nedir ?” hakkında bilgilendirilmektedir. Yayın olarak rastlanan kanser türlerinden biri olan lösemi, kan hücrelerinin olması gerektiğinden daha çok çoğalması olarak tanımlanmaktadır. Lösemide özellikle akyuvarlarının çoğalma hızı kontrol altına alınamamaktadır. Kan kanseri nedir başlığı altında yapılan açıklamalardan bir diğeri de vücutta bulunan kan üretim sisteminin olumsuz olarak etkilendiği rahatsızlıktır. Ancak her lösemi hastası aynı değerlere sahip değildir. Hastalığın ilerleme derecesinde olduğu kadar göstermiş oldukları kan kanseri belirtisinde de farklılıklar meydana gelebilmektedir. Fakat gösterilen belirtiler “Kan kanseri bulaşıcı mı, kan kanseri genetik mi?” sorularının yanıtını değiştirmemektedir. Lösemi, bulaşan hastalıklar kategorisinde bulunmamaktadır. Löseminin genetik olup olmadığı hakkında ise farklı görüşler bulunmaktadır. Hastalığın görülme oranı aile hikâyelerine göre değişim göstermektedir. Buna karşın gensel bozukluklar hemen her seferde kan kanseri belirtisi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hastalığa genetik demek yerine gensel bozukluklar sonrasında görülür demek daha doğru bir kanı olarak nitelendirilmektedir.

İlginizi çekebilir: Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

Kan Kanseri Evreleri – Kan Kanseri Belirtileri Kaçıncı Evrede Oluşur?

Kan kanseri belirtileri, tespit edilmiş olan kan kanseri çeşitlerine göre çok değişim göstermemektedir. Tıbbi literatürde bundan ötürü lösemi için aynı belirtiler sıralanmaktadır. Ancak kan kanseri neden olur sorusundan ziyade bu belirtilerin yorumlanması önemlidir. Çünkü löseminin özellikle ilk zamanlarda kendini anında gösteren farklı bir belirtisi bulunmamaktadır. Hastalık genellikle değişik kemik iliği rahatsızlıkları ile eş belirtilerle kendini göstermektedir. Kan kanseri belirtileri arasında ilk sırayı alan halsizlik ve yüzün solgun görünmesi, hastalar tarafından gribal enfeksiyonlarla karıştırılabilmektedir. Bunun yanı sıra kan kanseri çeşitleri arasındaki belirtiler arasında yüksek ateş ayırt edici olanlarından biridir. Fakat kan kanseri evrelerine göre değişim göstermekle birlikte belirtiler her zaman sıralı bir şekilde kendini belli etmemektedir. Bazı hastalarda genellikle vücudun belli bölgelerinde nodüllere rastlanmaktadır. Belirtilere göre kan kanseri evrelerinden hangisinde olunduğu uzmanlar tarafından teşhis edilmektedir. Belirtilerin evre açısından bilgi vermesi ise kan sayım testleri neticesinde sağlanmaktadır. Kişiler daha ilk evreden hastalığın belirtilerini fark etmeye başlayabilmektedir.

Kan Kanseri Çeşitleri

Kan kanseri belirtilerinin incelenmesinden sonra hastalarda hangi tür löseminin bulunduğuna karar vermek mümkün olmaktadır. Ayrıca, hastalığın teşhisinden sonra uzmanlar hem hastalara hem de hasta yakınlarına kan kanseri nedir ne değildir hakkında detaylı bilgilendirmeler yapmaktadır. Bu sayede kan kanseri nedir bilincine erişen kişilerin hastalıkla savaşmakta daha az sıkıntı çekmesi amaçlanmaktadır. Günümüze kadar kan kanseri çeşitleri iki ana başlık etrafında toplanmaktadır. Hastalığın ilk türü olarak “Akut” verilmektedir. Akut cinsi lösemilerde hastalık oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Hastalık hızlı ilerlemesi neticesinde klinik olarak belirtilerini kısa süre içerisinde göstermeye başlamaktadır. Kan kanseri belirtilerini uzun sürede gösteren lösemi çeşidi ilse “Kronik” olarak isimlendirilmektedir. Bu çeşitte hastalık yavan ilerlediği gibi hastaların belirtileri göstermeyi yılları bulabilmektedir. Kan kanseri çeşitlerinin iki ana temelden oluşması hastalığın teşhisinin değişim göstermesine neden olmamaktadır. Her türde de kesin teşhis için kanda bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısına bakılmaktadır.

Lösemi Tedavisi

Lösemi belirtileri gösteren hastalar genellikle kan kanseri neden olur hakkındaki araştırmalarını ön plana koymaktadır. Ancak kan kanseri neden olurdan ziyade hastalığın teşhis ve tedavi aşamalarının net bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Lösemi, evrelerine göre tedavi edilmesi mümkün olan hastalıklardan biridir. Üstelik erken teşhis edilen vakalarda, hastalığın vücuttan tamamen atılma ihtimali günümüzde oldukça artış göstermiştir. Tedavi aşamasına geçilmeden önde löseminin türü ve hangi evrede olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Teşhis için olduğu gibi ilerleme hızı için de kan testleri yapılmaktadır. Uzmanlar kandaki beyaz hücre sayılarına göre tedavi şeklinin belli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca kemik iliklerinden örnek alınması da tedavi açısından nasıl hareket edileceğine ışık tutmaktadır. pek çok kanser türünde olduğu gibi lösemide de genel bağlamda tedavi kemoterapi uygulamaları ile başlamaktadır. lösemi belirtileri gösteren hastalar, uygulanan kemoterapi sayesinde hastalıklı hücrelerden temizlenmektedir. Fakat uygulanacak olan kemoterapinin yoğunluğu ve miktarı her hasta için aynı değildir. Ortalama olarak 24 aydan oluşan bu tedaviden istenen sonuç alınmadığında farklı bir yönteme geçiş sağlanmak zorunda kalınmaktadır. Sona bırakılmasına karşın en etkili tedavi yöntemi olarak gösterilen bu sistemin ismi ise kemik iliği naklidir. Ancak kemoterapi süresinin de hastalık çeşidine göre değişim gösterebileceği unutulmamalıdır.

Kan Kanseri Neden Olur? Korunmak Mümkün Mü?

Kan kanseri nedeni ve kan kanseri belirtileri olarak sayılan etmenlerde hastalığın gen bozuklukları ile ortaya çıktığı ifade edilmişti. Bunun yanı sıra belli kimyasallara maruz kalmak, yanlış dozlarda verilen ilaçları kullanmak gibi etmenler de kan kanseri nedeni olarak sıralanabiliyor. Sıralamaların kesinleştirilmesine karşın lösemiden olabildiğinde koruma sağlamak da mümkün. Uzmanlar bu konu hakkında kan kanseri evrelerine geçilmeden önce sağlıklı bir yaşam sürülmesini öneriyor. Doğa, lösemi için önleyici pek çok farklı meyve ve sebze sunmuş durumda. Özellikle kırmızı ve mor gibi renklerden oluşan meyvelerin düzenli tüketimi sayesinde bağışıklık sistemini güçlü kılmak mümkün. Böğürtlen, üzüm, çilek, vişne, kırmızıturp, mor lahana olarak sıralanabilen yiyecekler kan kanseri belirtilerinin görülme oranlarını aşağı çekiyor. Kanserden korunmak için paketli ürünlerden ve hazır yiyeceklerden de olabildiğinde uzak kalmak gerekiyor. Dışarıda yenen yiyeceklerin büyük bir bölümünde trans yağlar tercih ediliyor. Ayrıca özellikle fast – food zincirlerinde yağların değişmemesi lösemiye davetiye çıkarıyor. Kan kanseri evrelerine geçilmesinden sonraki ağrılardan ve zorlu tedavi sürecinden uzak kalınması için sayılan etmenlere dikkat ederek olabildiğinde doğal yaşamak çok önemli. Günümüzde organik beslenmenin ömrü artırdığı ve insan psikolojisini olumlu olarak etkilediği de kanıtlanmış gerçekler arasında yer alıyor.

Kan Kanseri Belirtileri Sonrasında Ne Yapılmalı?

Kan kanseri belirtileri pek çok farklı şekilde kendini göstermektedir. Hastalığın genel belirtilerinden ziyada çocuklarda görülen özel belirtilerinin bulunduğu da bilinmektedir. Özellikle karın bölgesinde ani şişmeler, çocuklardaki löseminin belirtilerinden biridir. Kan kanseri belirti gösteren bireyler ya da lösemi olabileceğine yönelik şüpheleri bulunanlar vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelidir. Lösemi ile savaşta günlerin hatta dakikaların bile önemi olduğu unutulmamalıdır. Üstelik artık rahatsızlık için teşhis konması beklemeden kısa bir kan tahlili ile gerçekleştirilmelidir. Erken teşhis neticesinde “Kan kanseri olan ne kadar yaşar?” sorusuna da olumlu yanıtlar verilebilmektedir. Çünkü lösemi ilerleyen evrelerde zor tedavi edilen hastalıklar arasında bulunmaktadır. Kan kanseri belirtisi gösteren ve hastalığı teşhis edilmiş kişilerin ve hasta yakınlarının da yapmaları gereken önemli şeyler bulunmaktadır. Öncelikle uzmanların tedavi önerileri aksatılmamalıdır. Tedavi süresinde hastaların kendilerini toplumdan soyutlamamaları ve çok yormamaları çok önemlidir. Kan kanseri belirtisi olan kişilerin yakınlarının da, hastaların moralini yüksek tutması gerekmektedir. özellikle kemoterapi, dozuna göre değişim göstermekle birlikte hastaları çok yormaktadır. Bu nedenden ötürü hastaların yakınlarından manevi destek almaları gerekmektedir. Hastalığın tüm tedavi aşamalarında morallerin yüksek olması umudun yok olmamasını sağlamaktadır. Son olarak moralleri yüksek olan hastaların büyük bölümünün lösemi ile olan savaşı kazandıkları bilinmektedir.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı